Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
2793
 

Rüya gibi proje

Rüya gibi proje
 

Muzaffer Tunçağ: Alanın herhangi bir rekreasyon alanından farklı olarak, kültür, sanat ve spora yönelik merkezler ile sadece yöre halkına değil tüm İzmir’e ve çevresine hitap etmesi amaçlandı.

Rüya gibi proje

Projede, arazi yapısı ve su yokluğu göz önüne alınarak geniş su yüzeylerinden kaçınıldı. Alanın yüksek bölümünden doğan su, küçük ölçekte bir su ögesi şelale şeklinde aşağılara inerek, çevresinde küçük lokanta ve büfeler ve gezinti alanları bulunan göl haline dönüşecek.

Konak Belediyesi Uzundere’de rüya gibi bir projeyi yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Rekreasyon vadisinin kurulması amacıyla iki yıl önce açılan yarışmaya katılan eserler arasında seçilen proje ile ilgili tüm alt yapı çalışmaları tamamlandı. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, kent merkezine yakın olması nedeniyle, rekreasyon alanının yorucu şehir yaşamından kaçmak isteyenlerin dinlenme, eğlenme ve spor gibi gereksinimlerini buradan karşılayabileceklerini belirtti. Tunçağ,yarışma sonucu seçilen projenin uygulanabilirliği için titiz bir çalışma yaptıklarını ve kısa bir süre sonra temel atacaklarını söyledi.

Proje çalışmaları sırasında yörede yaşayan vatandaşların sosyo-kültürel yapısına katkı konulmasının da düşünüldüğüne değinen Başkan Tunçağ,”Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi ve Düğün Salonu-Restoran her mevsim kullanılacağından alan sürekli yaşayan bir yer olacaktır. Aileler, gençler ve çocukların alanı birlikte veya ayrı ayrı kullanmaları mümkün olacak. Getirilen kullanımlar ile alanda sadece yakın çevreye hizmet eden değil, aynı zamanda kentsel ölçekte bir cazibe merkezi yaratılacak.” dedi

Başkan Tunçağ, her geçen gün artan nüfusun bu ve benzeri alanlara talebi artırdığına değindi. Projede, ana arter üzerinde bir bisiklet parkuru ve yakın çevre kullanıcılarını hedefleyen bir koşu parkuru da tasarlandığını belirten Tunçağ proje ile ilgili olarak şunları söyledi: “Alan Çeşme Otoyolu, Olimpiyat evleri, Toki Toplu Konut Alanı, Uzundere Köyü ve Karabağlar yönünde gelişim gösteren özel bir ekolojik koridorun üzerinde bulunuyor..

Alan, sadece bitkilendirilecek bir bölge olarak görülmeyip; içerisinde tasarlanan ve sosyal-kültürel gelişime hizmet edecek olan tesislerle birlikte yaşayan, hizmet eden ve dinlendiren bir mekân olarak tasarlanmıştır. Rekreasyon alanı tamamlandığında kentin dört bir yanından bu özgür ortamı yaşamak isteyenlerin akınına uğrayacak. Rekreasyon alanını yaşama geçirebilmek amacıyla en kısa sürede temel atma aşamasına getireceğiz.”

Uzundere Rekreasyon Vadisi’ni tanıyalım

HAVUZ ÇEVRESİ:

Meydan şeklinde tasarlandı. Bu alanda bulunan "Serbest Kürsü Adası" meydanların toplum içi iletişimdeki demokratik karakterini alana taşımaktadır. Bu bölgede gündelik ihtiyaçlar göz önüne alınarak küçük çapta kafeterya ,lokanta ve büfe çözümlerine yer verildi. Bu alanda görsel kaliteyi ve konforu yükseltecek olan bitkisel gösteri alanları, su ve ışık gösterileri, gölgeleme elemanları ve oturma birimleri yer alacak.

GENÇLİK MERKEZİ:

Bu bölge çeşitli sporlara yönelik (kapalı havuz. paten sahası gibi) bir hizmet merkezi ile, açık spor alanları, adrenalin sporları alanı ve çocuk oyun alanından oluşacak.

KÜLTÜR MERKEZİ:

Bölge halkının gelişimini ve eğitimini amaçlayan kurslar düzenlenmesine ve çeşitli toplantılar yapılmasına olanak sağlayan bir hizmet merkezi olarak tasarlandı.

SOSYAL TESİS:

Bölgede yapılacak sergi, toplantı, seminer, düğün vb. etkinliklere olanak sağlanacak.

Fotoğraf altları:

Rekreasyon alanında ayrıca, çocuk oyun alanları, piknik alanları, bakı terasları ve su kenarı yürüyüş parkuru bulunuyor. Piknik alanı olarak düşünülen doğal mekan, aynı zamanda botanik parkı ve arboretum olarak da değerlendirilecek şekilde tasarlandı.

Rekreasyon faaliyetine eğitici bir karakter de kazandırıldı. Alanda ayrıca geniş anlamda yerel amatör ve profesyonel dinleti ve tiyatro etkinliklerine olanak verecek bir çim amfi bulunacak.

Alanda önemli bir başka öge ise Yaşam Anıtı…

Yaşam Anıtı mekanın toplam simgesi olacak. Yaşamın bir mücadele olduğuna vurgu yapan ve Çevre Yolu'ndan algılanabilecek şekilde konumlandırılacak. Yine bakı terası içerisinde insanların yeşil doku ile iç içe kullanabilecekleri Zeka Oyunları Alanı yerleştirildi. (Kaynak: Konak Bel. Basın Mer.)

Projenin özelliği, yarışma sonucu seçilmiş olması ve gerçekten rüya gibi bir proje olması. Umarım Uzundere projesi en kısa zamanda hayata geçirilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kentsel dönüüşüm projeleri ahaytı güzellştiriyor çevreyi güzelleştiriyor, ufkumuzu açıyor.Bende Rize'de aynı heyecanı üniversite konusunda yaşatmaya çalışıyorum...Modern dünyanın modern uygulamalarını hayata geçiren herkesi kutlarım konak belediyesinede başarılar dilerim.yüreğinize sağlık hanım efendi...sevgilerimle..

Metin TOPÇU 
 12.10.2008 11:54
Cevap :
Sayın Yazarım İzmir'in gerçekten kentleşmeye ihtiyacı var ve bu proje de kentleşmenin önemli bir adımı... Teşekkür ediyorum. Sevgiler.  12.10.2008 12:55
 

Gerçektende harika bir proje.Bizede yakın bir yerde olduğu için hayatımıza renk katacağına inanıyorum.Fakat bu projeleri hayata geçirmek kadar onları ayakta tutmakta önemli.Özellikle güvenlik konularından bahsediyorum.Bu tip yerlerde üç beş mahalle kabadayısı mekan kurup bütün projeleri alt-üst edebiliyor.Projenin yapılacağı bölgedede güvenliğin ön planda olması gerektiğini savunuyorum.Muzaffer Bey umarım seçimlerde yaptıklarının karşılığını alır.Çünkü İzmir'e yararlı bir isim olduğu kanısındayım.İzmir'imize hayırlı olsun.Saygılarımla...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 12.10.2008 2:54
Cevap :
Sayın Yazarım güvenliğe dair endişelerin umarım yerine ulaşır ve dikkate alınır çünkü gerçekten önemli bir konu... Projenin İzmir için önemli olduğuna ben de inanıyorum. İzmir'e hayırlı olmasını diliyorum... Sevgiler.  12.10.2008 13:01
 

Ama Sayın Başkanımız bir türlü popüleritesini arttıramıyor! Öyle görünüyor ki seçimleri de alamayacak. Çok kibar, çok elit, çok kültürlü ve çok çalışkan belediye başkanı mı olurmuş bu memlekette canım! Güleriz ağlanacak halimize... Teşekkürle, sevgiyle... MS

Mehmet Sağlam 
 12.10.2008 0:23
Cevap :
Sayın Yazarım teşekkürler  12.10.2008 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster