Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '07

 
Kategori
Rüyalar
Okunma Sayısı
1880
 

Rüyalarda Renkler

Rüyalarda Renkler
 

Renkler rüyalarda çeşitli yollarla ortaya çıkabilir: Örneğin kısmi veya bütünüyle tek bir rengin hakim olduğu görüntüler, renkli şekiller veya alanlar (sarı bir meydan, mavi bir arka plan) veya tüm görüntünün kendi doğal renklerinde bulunması (yeşil otlar, mavi gökyüzü, kahverengi, yeşil ağaçlar vs. ). Çoğu insan rüyalarında renklerden bahsetmezler, sanki her şey siyah ve beyazmış gibi. Bazen renklerin rüyada sadece yer işgal etmesinden fazla önemleri vardır.

Siyah, beyaz, gri görüntüler fazla önem taşımazlar. Ama örneğin bir cismin siyah olması oldukça belirgin görüldüyse bu noktada rengin önemi vardır. Bu cisme siyahlık anlamını eklemek ona farklı anlamlar da katar.

Renkler rüyalarda gördüğünüz cisimler kadar önemli sembollerdir. Renkler görülen bir cismin veya bir rüya bölümünün duygusal kısmını ifade eder gibi bir rol oynamaktadır. Bir sembol olarak ise görüntünün anlamını daha tamamlayıcıdırlar. Renklerle karışmış bir görüntü daha büyük bir duygusal önemi yansıtır. Kırmızı bir şapka renksiz bir şapkadan daha büyük bir enerji taşır. Zihnimizin gördüğümüz cisme yerleştirdiği renk en az cismin kendisi kadar önemlidir. Renkler uyanıkken gördüğünüz bir cisimden kalan etkiyle de belirebilir. Fakat genelde duygularımızın ve sinir sistemimizin bir ifadesi olarak rüyada yer alırlar. Renklerle olan ilişkimiz zihnimizin gelişip değişmesinin bir parçası olarak yer alırlar. Eğer biz renklerin üzerimizdeki etkisini daha iyi kavrayabilirsek bize ne ‘ifade ettiğini’ daha da iyi anlayabiliriz.

Renklerle Çalışma Konusunda Geliştirici Bir Metod : Rüyalardaki renkler, maalesef üzerinde fazla çalışılmış bir konu değil. Bu konuda yazılmış bir çok kitap bulabilirsiniz ama bilimsel bir çalışmaya çok az rastlayabilirsiniz. Ayrıca renkler üzerine bazı kitaplar, renklerle iyileşme ve aura renkleri hakkında konulara yer vermişlerdir. Fakat bu kitaplardaki renklerin anlamları üzerine genel çalışmanın rüyalardaki renklerle fazla uyuşmadığı da görülen bir gerçektir.

Rüyalar Renkleri Nasıl Kullanır : Rüya yorumlanmasının genel karakteristiği iki veya daha fazla görüntü parçalarının bir form oluşturarak birleştirilmesidir. Bu yoğuşturma olarak adlandırılır. Araştırmalar renklerin bütün rüyanın anlamı oluşturulurken, diğer semboller, parçalar gibi bir önem taşıdığını göstermiştir. Tek rengin hakim olduğu bir görüntü, hem renk hem cisim olarak iki sembolün birleştiği bir parça olarak algılanabilir yani renk ve görüntü olarak...Rengin ve cisimlerin yoğuşturulması konusunda araştırmalar bu yoğuşmanın çeşitli yollarla ortaya çıktığını göstermiştir.

Renkler görüntüyü kuvvetlendirir.

Renk bazen cismi, rüyayla bütünleşmek üzere tamamlar.

Renk bazen görüntüyü değiştirebilir.

Renk, tek başına da anlam ifade eder.

1- Renkler Görüntüyü Kuvvetlendirir :
Genellikle cisim ve renk birbirini bütünler. Aynı durumu ve duyguları yansıtır. Rüyanın analizinde rengin anlamı durumları ve duyguları anlamanıza yardımcı olur.

2- Renk Bazen Cismi, Rüyayla Bütünleşmek Üzere Tamamlar :
Bazen renk ve cisim birbirini tamamlar. Ve tam bir mesaj vermesi için beraber yorumlanmalıdır. Cisim içte tutulan bir kararı ve duyguyu yansıtırken renk de bunun nedenini yansıtabilir. Veya bunun tersi olabilir.

3- Renk Bazen Görüntüyü Değiştirebilir :
Sık sık cismin rengi, kendisinin anlamıyla farklı bir anlam simgeler. Ama daha çok, değiştirici bir etken olur. Bu renkler duyguların zıtlaşmasını ortaya koyar.

4- Renk Tek Başına da Anlam İfade Eder :
Ne Bazen rüyada renkler dışarıdan çok ufak bir destek sayesinde sadece kendi özel anlamlarını taşırlar. Bu genelde renk tek başına görüldüğünde, açıklanamaz bir geometrik şekilde görüldüğünde veya kırmızı, sarı, mavi ve yeşil ana gruplarından biri olduğunda ortaya çıkar. Renk genelde bu rüyayı ortaya çıkaran durumların ve duygularla ilişkili olarak ortaya çıkar.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yasemin hanım merhaba, Bildiğiniz gibi tasavvufun bir çok yolunda arayanın vardığı kilometre taşları, kemale ulaşma yolunda katettiği mesafe rüyaya göre belirlenir. Bu konuda bir çalışmanız oldu mu? Gönlünüze ve kaleminize kuvvet!

İbrahim Kapaklıkaya 
 28.05.2007 17:03
Cevap :
Teşekkür ederim Dinde rüyaları biraz araştırdım ama maalesef çok sevdiğim tasavvufi düşünce ve tasavvufun rüya araştırmasını yapmadım öyle vakitsizim ki..Ama kaynaklar bulmam lazım aslında yazdıklarım çok çeşitli eski rüya kitaplarından Blogta nasıl yayınlayacağımı düşündüğüm alfebetik bir rüya yorumu arşivimde var ama çok uzun sürer..Bir kaç yazım ve dinde rüyalardan sonra başka yazılarım olacak ..saygılar . Yorumlarınızı bekliyorum  28.05.2007 20:19
 

Ne güzel bir blog. Faydalı ve insanın ruhunu açıcı bir yazı. Zevkle okudum. Ağzınıza sağlık

Metin Özkaya 
 26.05.2007 20:57
Cevap :
Metin bey çok teşekkürler Elimden geldiği kadar bilgileri paylaşmaya çalışıyorum sevgi ve saygıyla ..  27.05.2007 21:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 113
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 5050
Kayıt tarihi
: 11.09.06
 
 

Kişisel gelişimde, düşüncelerin kullanımını sanat gibi gördüğümden, 1986yılından itibaren çok sevdiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster