Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1722
 

Rüyalardaki umutlar ve hayaller

Rüyalardaki umutlar ve hayaller
 

Görsel alıntı


 

İnsanların umutları ve hayalleri gerçekleşince sevinir mutlu olur, yaşam daha çok sevilir. Umutlar ve hayaller gerçekleşmeyince yaşam bitmiyor, hayat devam eder ancak, insanlar mutsuz olur.

Hayaller ve umutlar artık, düşlerde, rüyalarda görülen nadide güzelliklere yönelir. İnsanlar rüyasında, düşlerinde gördükleriyle de sevinir ve mutlu olabilirler.   

İnsanlar bazen hayal ve umutlarının daha çok ötesinde nadide güzeli  ( güzellikleri ) düşlerinde ve rüyalarında görürler onlarla sevinirler.

Böyle nadide güzellikleri hep görmek isterler. Nadide güzeli sadece yar, yaran olarak değil, " Güzellikler “ anlamında da düşünmek lazım.

Hiç hayalinizde olmadığı halde gidip görmek, gezmek istediğiniz devletleri, adaları, turistik yerleri görüyorsunuz. Bu yolculuk her an, her saat uçakla yapılıyor üstelik uçağı kullanan pilotta sizsiniz. Böyle güzel seyahatler, düşlerimizde ve rüyalarımızda hep var olsun isteriz.

Bizden ayrılıp ahrete göçen yakınlarımızın, sevdiklerimizin aslında hayatta olduklarını ve onlarla birlikte tarifi imkânsız sevinçli günler geçirdiğimizi görürüz. Gerçekte mümkün olmayan böyle güzellikler rüyalarda da olsa bizi sevindirir, bize mutluluk verir bu mutluluk veren güzelliklerin hep devam etmesini dileriz.  

Ülkemiz dünya devletleri arasında süper devlet olmuş, herkes zengin, fakirlik ve yoksulluk ortadan kalkmış, kapı, kapı dolaşılarak adaletin dağıtıldığını, haksızlığın bittiğini, yalan, hile ve hırsızlığın sona erdiğini, kimsenin burnunun kanamadığı bir ülke durumundayız. Böyle ülkeye can feda olsun deriz. Hem kendimiz adına hem de ülkemiz adına seviniriz.

Sevdiklerimizle, seven dostlarımızla birlikte bir sabah kahvaltısında, bir öğlen, ya da akşam yemeğinde birlikteyiz, günümüz, ya da gecemiz çok güzel geçmiştir. Dostlarla, sevenlerle böyle yemekli, kahvaltılı günlerin devam etmesini dileriz. Daha birçok örnekler vermek mümkün ancak bu kadarı ile yetinelim.

Bazen de yine gerçekleşmesi mümkün olmayan ancak düşlerde ve rüyalarda görünmesi mümkün olan yar, yaran dediğimiz nadide “Güzel”i görünce İçimizden şöyle deriz.

Bu güzel için yüreğimi ikiye bölsem. Dertsiz, hüzünsüz tarafını ona versem, alsın hüsünsüz yarı yüreğimi yüreğine yedek etsin, nasıl olsa dertli yarı yürek bana yeter.

Bilirim gerçekte gelmeyeceksin ,görünmeyeceksin olsun bari geceleri rüyama, düşlerime gel oda bana yeter. Aslında benim gönlüm de sana gelmeyi arzu ediyor, ne çare ki ben de gelemem.

Bizim buralara kar yağdı, yollar kapalı, hava puslu, boranlı. Dağlar beyaza büründü, varmak tahminle olmaz, yönü tespit etmek için pusula yetersiz. Olsun gerçekleşmeyen hayaller ve umutlar, rüyalarda ve düşlerde gerçekleşiyor olsa bile bana yeter.

Güzel bilsin ki hasret tufanı sarmış sineyi, çimler kurumuş, dallar kırık, boynunu bükük kalmış çiçekler, güller solmuş, özlem nedeniyle suskun kalmış bülbüller.

Onun için hep niyaz ederim sıralanır birçok dilekler, güneş hep güzelin yanında, etrafı aydınlık olsun, gecelerin karınlığında bir mum ışığı bana yeter. Güzelin yüreğinde açsın güller, laleler, sümbüller, kardelenler, bana kalsın çiçeklerin dallarındaki dikenler.

Güzele yağsın bereketli fey yağmuru, bir tas ayran, kuru ekmek, onun yolunu beklerken yorgun düşmüş gözlerimden akan gözyaşlarım bana yeter. Ben bilirim güzel gerçekte gelmez, olsun bari geceleri rüyamda, düşlerimde gelsin oda bana yeter.

Elbette bunca güzel dilekleri ve çekilen hasreti nira ( nadide güzel ) duymaz, görmez olsun yeter ki yüreğim söylesin rahatlasın, huzur bulsun. Bunlarda bana yeter.

İnsanlar düşlerinde, rüyalarında gördükleri nadide güzel “Güzellikler” için daha neler söyler neler.

Yüce Allah bir kapıyı kapatırsa başka kapıları açık bırakır. Hayallerimiz gerçekleşmiyor diye üzülmeyelim. Rüyalarda, düşlerde gördüğümüz hayırlı, nadide güzelliklerin de kadir kıymetini bilelim. Dileğimiz, tüm insanların umutları yeşersin, hayal ve dilekleri gerçekleşsin.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanlar hayaller ve umutlarla yaşamaktayız, hayaller yaşantıyı renklendirir ama boş hayaller değil, olması mümkün hayaller. Yazının sonunda ne güzel demişsiniz, Yüce Allah bir kapıyı kapatırsa başka bir kapıyı açar. Unutmam mümkün değil, babamın vefatının üçüncü gününde bankada işe alınmıştım, selamlar gönderiyor bacısı kardeşine...

Yurdagül Alkan 
 13.11.2014 20:21
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan : Allah onları rahmet eylesin henüz Ortaokul Çağlarında ,Babam eve geldi annemle konuşuyor" Bu gün Müddeiumumi( Savcı ) bana çay ikram etti" diye bir seviniyor tarifi mümkün değil.Yıllar sonra aynı çatı altında görev yaparken hep içimden hüzünlendim keşke babam sağ olsaydı bu kez kahve içseydi dedim.Bizim şanslı yönümüz Yüce Allah'a olan inancımız ve ondan hep umut beklememizdir.Başımın tacı bacıma saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.   14.11.2014 12:57
 

değerli Mehmet Burakgazi, bazen insana hayalleri güç verir ayakta tutar. Ben mesela son birkaç yıldır öyleyim. Ama ülkem adına da isterdim güzel hayaller kurmayı. Sadece dua edebiliyorum. İnşallah diyorum. Saygılar...

Papatya Tarlası 
 09.11.2014 22:10
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz,Papatya Tarlası; Öyleleri var ki bir asırdır hayaller kuruyorlar ancak hayalleri hiç gerçekleşmeyen insanlar var.Hayal kurmak güzeldir gerçekleşmiyor diye üzülmeyelim, rüyalardaki nadide güzelliklerinde mutlu ettiği yönleri vardır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.11.2014 13:06
 

Hayaller,rüyalar bitmiyor değerli Burakgazi.Ne yazık hayallerimizde bile yer alamayanlara.Bazı rüyalar var insanı keşke gerçek olsaydı dedirten,bazı rüyalar var kabus.Hep güzel düşünmek,güzeli hayal etmek ve güzel insan olma yolunda gayret göstermek dileğimle.Çok güzel bir paylaşımdı yine teşekkürler Sayın Burakgazi.Selam ve sevgiler.

Şennur Köseli 
 09.11.2014 8:13
Cevap :
Kıymetli Şenner :Bazı hayaller gerçekleşse de bir çok hayaller beklemekten bıktı usandı artık çürüdü.Mademki hayaller gerçekleşmiyor rüyalarımızda gördüğümüz bazı güzellikler var onlarla yetinelim onların kadir kıymetini bilelim.Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ile mutluluk diliyorum.  10.11.2014 13:03
 

Nasıl da sınırsız hayaller kurardık çocukluğumuzda ve gençliğimizin ilk yıllarında.Çoğusu da eylemsiz kaldı ve özgürlüğüne ulaşamadı.Düşüncelerde kurgulasak da geleceği henüz uzakta olduğu için neticelememiz de pek mümkün olmaz.Belirsizliğin karmaşasına saplanıp kalırız.Geçmiş de olmuş bitmiş olduğuna göre şimdiye ayılmak gerek diye düşünüyorum.Dün ile yarın belki de ancak o zaman sağlıklı kurulmuş olur...Rüyaların keşke bizleri gerçeğe yaklaştırma görevi olsaydı.Hayallerimiz ne de olsa az çok bizleri isteklerimize ulaştırabiliyor...Anlamlı bir denemeydi Burakgazi dostum.Elinize sağlık.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 08.11.2014 19:41
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz Sayın,Abbas Oğuz : Hayli bekledik ancak ne bize ait olan güneş bizim oldu, nede gül bizim oldu.Artık beklemeye de gerek yoktur.Düşlerde, rüyalarda gördüğümüz nadide güzellikler, mutluluklar da vardır, onlar hep tekerrür etsin onlarla yetinelim beklemekten daha iyidir.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.11.2014 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2085
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster