Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '07

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
1815
 

Rüyaları Gerçeğe Dönüştüren Kurum, Türk Hava Kurumu

Rüyaları Gerçeğe Dönüştüren Kurum, Türk Hava Kurumu
 

Kollarımı açarım.

Ayaklarım yerden kesilir.Bazen bir dağın tepesinde, bazen evlerin çatılarının üzerinde.Kuşlar gibi süzülürüm gökyüzünde.

Ovalar,dağlar ağaçlar, insanlar evler altımdadır.

Bulutlarla kuşlarla yan yana uçarım.

Eğer biri kovalıyorsa, asla yakalayamaz beni.

Hooooop bir sıçrarım, kucaklar beni gökyüzü.

Sabah müthiş bir heyecan, aynı zamanda rahatlık ve özgürlük duygusuyla uyandığımda hemen sorarım "rüyada uçmak ne anlama gelir" diye.

Birçoğumuz görürüz rüyamızda uçtuğumuzu. En sevdiğimiz rüyalarımızdır.

“Büyük bir yükten kurtulacaksın, rahatlıyacaksın” diyerek hayra yorarlar.

Önceleri sık sık uçardım ben de rüyalarımda.Şimdilerde pek görmüyorum. Sanırım insan
yaşlandıkça,büyüdükçe,rüyalarında da olsa ayakları daha bir yere basıyor (!)

Ama uçmanın yarattığı o harika duyguyu yaşamayı hep istemişimdir.

Bu hafta sonu rüyam gerçek oldu. Olabiliyormuş.

Uçtum…uçtum.

Eskişehir de Türk Hava Kurumu İnönü Eğitim kampında, İnönü savaşlarının yapıldığı o tarihi yeşil ovada uçarken, tarihin anılarıyla birlikte uçma mutluluğunu da içime doldurdum.

Kuşlar gibi özgür, doğanın güçlü nefesine bıraktım kanatlarımı. O uçurdu. Sessizlik, rüzgar, gökyüzü, planör ve ben. Muhteşem beşli.

Sonra motorlu “yelken kanat”la uçuş.

Bu , hava motosikleti gibi birşey. Planör de harika ama bu başka. Aman tanrım, alçal, yüksel, hızlan, aşağıdaki çiftçilere el salla, bayıldım bu “yelken kanat”a. Biraz pahalıymış ama (70 milyar ) geleceğin ulaşım aracı bence.(Resimde görülen, içindeki de ben)

Yamaç paraşütü konusundaki tedirginliğim, atlayanları görünce geçti ama bu sefer de iş işten geçti (!).Zaman yoktu atlayamadım. Bir daha ki sefere mutlaka.

Bu müthiş deneyimleri yaşayabilmem; uçmayı seven ve sevdirmek isteyen, önemli bir misyona kendilerini adayan, Türk Hava Kurumu nun amaçlarıyla özdeşleşmiş, THK nun değerli yöneticileri ve pilotları sayesinde gerçekleşti. Ve tabiki böyle güzel bir organizasyonu düşünüp organize eden THK Çankaya Şube Başkanı Sayın Talip Bölükbaşı sayesinde.

Türk Hava Kurumu; “İstikbali Göklerde Gören” büyük Atatürk ün izni ve önderliğinde kurulmuş bir kurum.

Havacılığın, felsefesi ile bir bütün olarak yaşam biçimi haline gelmesi için çalışan ve yüzlerce pilot ve havacılık sevdalısı yetiştirmiş ve hala da yetiştirmeye devam eden bir kurum.

Verdiği ücretsiz kurs, seminer ve eğitim çalışmalarıyla havacılık sektörünün temellerinin taşlarının döşeyen bir "Sivil Toplum Kuruluşu".

Bu önemli kurum konusundaki bilgilerimiz ve onun sivil havacılığa verdiği önemli katkıları değerlendirmek için ve tabiki havacılığı ve uçmayı "rüyalarımızdan çıkarıp" gerçeğe dönüştürmek için, yaşadığımız il veya ilçedeki Türk Hava Kurumu şubelerine uğrayıp çalışmaları konusunda bilgilenmek yeterli.

Kimbilir bu bilgiler bizi bir planör pilotu, bir yamaç paraşütçüsü veya bir uçak pilotu yapabilir bir gün. Belli mi olur.

Söylediklerine göre benim için bile geç değilmiş. Sağlıklıyım, gencim (!), istekliyim. Rüzgar ve gökyüzü benim gibi gönüllü bir dansçıyı kabul etmeyip de ne yapsın.

Son sözüm: Uçmak Harika.
 

Tijen Taşlı- İzmir

Kurban derilerinin Türk Hava Kurumuna verilmesi konusunda lütfen duyarlı olunuz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

benim için de uçtun,sevgiler...

şükrüye 
 09.11.2007 20:41
Cevap :
Evet uçtum, ama kısmet olurda baharda tekrar gidersek bu sefer herkes kendi yerine uçacak :)) Tamam mı?  09.11.2007 22:18
 

İyi ki de sizler geldiniz ve yolculuğumuz, orada geçirdiğimiz her anımız çok güzeldi. Tayip Bey çok güzel hazırlamış her şeyi. Herhalde o toplantıda İzmir'i sizlerle çok güzel temsil ettiğimizi zannediyorum. Sevgi ve saygılarımla.

Ahmet Üstündağ 
 05.11.2007 23:58
Cevap :
Sevgili Ahmet bey,hem yolculuğumuz hem de Eskişehir İnönü toplantımız dediğiniz gibi bizim için de çok güzeldi. Birlikte dostlukları, güzellikleri paylaşmak dileğiyle daha nice toplantılara inşallah.Görüşmek üzere.Arkadaşım Serpil'in de selamı var.(Bilgisayarımdaki problem nedeniyle 10 gündür internetten uzaktım. Bu nedenle hemen yanıtlayamadım.) Sevgiler, selamlar sana, güzel kızlarına ve eşine  09.11.2007 11:53
 

Sivil havcacılık kursuna gidip paraşütle atlamak istemiştim Lise 3'te iken. O zaman lens de yaygın değildi. Göz numaram çok yüksek olduğu için kabul edilemeyeceğimi öğrenmiştim. El oğlu ay turizmine başladı ben bir yamaç paraşütü yapamdım ömrü hayatımda:))). Dur ama duuur sen:))) Fethiye'de yapacam bu sene. Söz kendime. Tabi önündeki camı gözlükle bile göremeyip toslayan, araba sürerken mesafeyi ayarlayamayıp kaldırıma çıkan ben, bir dağ yamacına toslamazsam:)))

Kwan Yin 
 02.11.2007 21:50
Cevap :
İnönüye gelmedin kaçırdın planörü, yelken kanatı, yamaç paraşütünü:)) Bence de mutlaka denemelisin.İnsanın hayatında yaptığı en keyifli deneyimlerden birisi.Gözlerin problem olmaz büyük olasılıkla.Çünkü tek başına değil,profosyonel birisiyle birlikte atlıyorsun.Ben yamaç paraşütüne adımı yazdırmadım sonra da çok pişman oldum, ama senin dediğin gibi mutlaka deneyeceğim.(Yanıtım geç oldu.Bilgisayarım bozuktu.Biraz da başka ilgi alanlarına dalınca internetten uzak kaldım.Görüşmek güzelmiş.Sevgiler.  08.11.2007 23:22
 

Kendi bloglarımı yazayım derken, seni de unutmuşsum. Yaptığımız o tren yolcculuğundan, Efsene bulgur yemeğine, mangal partisine kadar İnönü yaşanacak ve görülecek bir yermiş. İyi ki de sizlerle beraber olmuşsum. Uçmak ta ayrı bir zevkti bence. İnönü toplantısını bitirmeye 2 blog var. Yarın ve diğer günler de onlar da yazılacak. Okursunuz. Sevgi ve saygılarımla. O güzel arkadaşına Sibel hanıma da sevgi ve sayglarımla.

Ahmet Üstündağ 
 01.11.2007 23:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2742
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster