Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '08

 
Kategori
Rüyalar
Okunma Sayısı
741
 

Rüyaların rehberliği

Rüyaların rehberliği
 

Rüyaların uyandığımızda çoğunlukla hatırlamadığımızı iddia ettiğimiz, nadiren ise bazı detaylarını hayal meyal anımsayıp, not almazsak aynı hızla unuttuğumuz gelişigüzel sahneler olduğunu mu düşünüyorsunuz? 

Feci halde yanılıyorsunuz derim. Tarih boyunca liderler için rehberlik, sanatçılar ve bilim adamları için ilham, spritüel kişiler için kehanet ve tüm insanlık için iyi değerlendirilirse sorunları çözme kaynağı olagelmiştir rüyalar alemi. Tüm eski kültürlerdeki kadim metinlerde bahsedilen, bu bir göz kapağı kapatma mesafesi kadar bize yakın, ama bir o kadar da uzaklık ihtiva eden bu boyutta neler oluyor gerçekte? 

Rüyaları, bizim yüksek benliğimizden bilinçli zihnimize gelen, kendine özgü sembolik bir dille yazılmış mektuplar gibi düşünebiliriz. İş, bu dili çözebilmekte. İyi haber, çoğu sembol, kişiden veya yaşanan coğrafyadan bağımsız olarak büyük benzerlik gösterir. Kötü haber ise, şimdilik yok. 

Rüyaları anlamak neden önemli derseniz, bize anlatmak istediklerini aktarana kadar her türlü yolu deneyerek bizi taciz boyutunda ısrarcı olabilirler. Yani anlamamazlıktan gelmek, bize pek birşey kazandırmadığı gibi, her gece birbirine benzer konularda rüya görmek de aynı filmi sürekli seyretmeye mahkum olmak kadar sıkıcı olabilir. Birini anlayıp, çözdüğünüzde yeni bir film seyretmeye hak kazanabilirsiniz ya da bir süre rahat bırakılma lüksünü edinebilirsiniz. Unutmayın çözülmesi gereken bir sorun yoksa, gecelerinizde sembollerle boğuşmazsınız. (İşlevine göre rüyalar konusuna gelince daha geniş açıklamalar verebilirim, ya da vermeyebilirim, şansınıza artık.) 

Rüyalar dışında, yüksek benliğimizle iletişim kurabileceğimiz ve “Fikrim geldi” “Evreka”, “Şimdi ne yapacağımı söyle bana ey evren” durumlarına ulaşabileceğimiz bir diğer yol ise meditasyondur. Rüya ve meditasyon; aslında aynı dili kullanmasına rağmen, meditasyon sırasında bilinçli zihin aktivasyonuna devam ettiği için, bilincin ürettiği arzular ile sezgisel yönlendirmeyi rahatlıkla ve kurnazlıkla karıştırabilir. Dolayısıyla, meditasyon konusunda disiplin ve eğitim şart. 

Demek ki, meditasyon konusunda uzmanlaşana kadar rüyalar, bilincin devreden çıktığı bir süreçten geçerek bize sembollerini ulaştırdığı için, çok daha güvenilirdirler. 

Semboller, kelimeler birbirine eklenerek oluşturulan cümleler gibi çalışırlar. Yani, bir rüyanın toplamında görülen her sembol, yüksek benliğimizin bize verdiği mesajı zenginleştirir ve daha anlaşılır hale gelmesi için destekler. O halde rüya görmek kadar, detayları hatırlamanın da önemi ortaya çıkıyor. 

Kötü haberi şimdi verebilirim: Detay hatırlamak bu işin en zor kısmı. Uyanır uyanmaz not alınmadığında tecrübeyle sabittir ki, detaylar, sembollerin görülme sıralaması ve onların bizde bıraktığı özel hisler hızla unutulur. Özel hisler kısmı, ortak sembollerin kişisel yorumlanması için önem arz ettiğinden, olmazsa olmazlardandır. Onları unuttuğunuzda, sizin yüksek benliğinizden gelen kişiye özel mektubunuz bir anlamda herkesin okuması için hazırlanmış matbu evraka döner. 

Rüyalar gündüz şekerleme yaparken de gelebilir ama genel olarak standart bir uyku ritmi yaşıyorsak, yani gece bekçisi filan değilsek, en çok sabaha karşı 03.00-05.00 arası görülürler. Gözümüz açık gördüğümüz rüyalar da mevcut ama şimdilik onları istisna olarak tutuyoruz. 

Kendi kişisel rüya diliniz ise zaman içinde oluşur. Bu semboller de genellikle masaüstü kısa yollar ya da kişisel olarak yazdığımız makrolar gibidir. Ayrı ayrı görülen birkaç sembolün toplamı olarak size tasarruf yaptırıp kişiye özel hale gelirler. Bunlar ilk başlarda oluşmazsa dert etmeyin, nasılsa evren size derdini anlatmak için yeterince sembole sahip; yolun başındayken kişisel sembol hırsına kapılmadan, yeni başlayanlar için ortak sembol kiti ile idare edin bir süre. 

Son olarak, sizin rüyanızı sizden iyi kimse yorumlayamaz. Başkalarından fikir alabilirsiniz ama gücünüzü kimseye tamamen teslim etmeyin ve kendi rüyalarınızı kendiniz yorumlayarak bu harika dili keşfetmenin keyfini yaşayın. 

Rüyalar alemi ile ilgili bu kısa bilgilendirme burada sona ermiştir. Şimdilik dağılabilirsiniz. 

İlerleyen günlerde, “Ortak rüya tipleri” “Tekrarlanan rüyalar” “İşlevine göre rüyalar” “Sık tekrarlanan semboller ve anlamları” serilerinde veya en kötü ihtimalle rüyalarda buluşuruz ... 

A.Müjde Özdemir 

Kaynak: Rüya Kitabı- Betty Bethards 

www.yedinciboyut.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eskisi kadar sık rüya görmüyorum ama gördüğümde genelde düşündüğüm şeyleri görüyorum. Bazları da çok komik oluyor:))) Haberci rüyaları bir ara çok sık görürdüm bu hem iyi hep kötü oluyordu.Kötü olduğuna inandığım rüyamı ilk önce suya anlatırım...annemin dediğine göre ilk yorumlama önemliymiş bu yüzden herekese anlatılmamalıymış.Sevgiler

sessiz-çığlık 
 29.01.2008 12:26
Cevap :
benim annem de anlatınca bi tarafın açıkta kalmış derdi:) hala da der, değişmedi rüyalara karşı duruşu;)  29.01.2008 23:14
 

Nerdeyse her gece rüya görürüm ve hatırlarım, bazen rüa olduğunu anlayıp uyanamadığım zamanlarda tekrar aklımdan geçiririm, uyanınca hemen anlatmak için. Seneler önceki rüyalarımı bile ufak tefek hatırlıyorum. Öyle detaylı şeyler görüyorum ki film senaryolarına taş çıkartır. Tabii o günkü duygusal durumum, düşüncelerim ile çok ilgili oluyor bunlar. Bir de benim gibi rüyalarını hatırlayan bir kuzenim var. Kendisi öyle detaylı görüyor ki, kitap yazmak için bunları kullandığını söylüyor. Bir seferinde Rüya Yogası diye bir kitap okuyordum. Orada eğer rüya olduğunu anlarsanız onu yönlendirebilirsiniz diyordu. İşte bazen uçmak, yükseğe zıplamak, kaçmak gibi durumlarda farkına varınca istediğim gibi yönlendiriyorum rüyamı. Rüya görmek çok güzel bir şey :)

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini 
 29.01.2008 10:51
Cevap :
Rüya gördüğünüzün farkındaysanız yönlendirebileceğiniz doğru. Lucid rüyalarda şeklen yönlendirmenin fazlası da mümkün:)  29.01.2008 10:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 598
Kayıt tarihi
: 08.04.07
 
 

1969’da İstanbulda doğdum. Şişli Terakki Lisesi’nin ardından, İstanbul Üniversitesi Turizm ve Ote..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster