Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '07

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
748
 

Rüyaların şehri istanbul

Rüyaların şehri istanbul
 

Düşlerden süzülerek kurulmuş bir kent İstanbul. İçinde bin bir hoyratlığı barındırarak. Olağanüstü bir kentin aynı zamanda olağanüstü hızla ölümünü de görmek mümkün. Har şeye karşın rüya bir kent olmayı sürdürmekte. Sonsuza değinde böyle olacak sanırım. Nice şairler İstanbul için dizelerini dizmiş. Nice yazarlar anlatacak sözcükleri bulamamış. Hepsi bu kente vurgun yaşamış. Gelen bir daha kopamamış bu kentten. Varoşlarında yaşayanlar bile bu kentin büyüsünde kalmış. Efsunlanmış bir hayata bulaşmış gibi insanlar.

Her geldiğimde bu kente aklıma takılan soru şu. Başka hangi ulus bu kenti bu kadar katledebilirdi? Bu güzelim kentin ırzına kim bu kadar geçebilirdi? Olağanüstü güzel bir fahişenin kaçırılması gibi…

Düşlerden geriye kalan kaos’un ötesinde, bu kentin doyumsuz boğazı, tarihi, yedi tepesi (ormansız kalsa da günümüzde), adaları, çarşıları, kültürü, sanat ve iş dünyasının baş döndürücü hızla yaşanan yaşamı, kız kulesi, surları bilcümle içinde yaşanan yaşamları ile bir başka dünyadır İstanbul.

Sonrasında arabesk yaşamın tüm cıngıllı yaşamında geceleri dünyanın dört bir yanında serpilmiş hayatların buluşma noktaları, .gecekondulardan yorgun geçen akşamlar, iş dönüşü telaşındaki dar gelirli milyonlar. Sonrasın da gecenin mutlu azınlığı. Yalılardan yaşanan bam başka bir dünya. İnsanların imrendiği ve öfkeyle baktığı yaşamlar.

Çözümsüzlüğe alışkın yaşamlardan geriye kalan çözümsüz altyapı sorunları trafik çilesi ve rant kavgası. Arazi mafyası, bilmem ne mafyaları daha, gecenin ve gündüzün doğal hakimleri. Kapkaççılar, cepcileri ve dolandırıcılarıyla, soyguncularıyla birlikte çocuk saflığında yaşanan yaşamlar…

Bu kenti keşfetmek ise imkan sız, yani bir ömre sığmayacak kadar. Kim nerde nasıl yaşar yanı başındaki bihaberdir çoğunlukla.

İçinde barındırdığı binlerce yıllık kültür ve tarih mirası iç içe yaşar. Tarih te geçen tüm kavimlerin izlerinin kesiştiği bir durak noktası gibi.

Müzeleri, ve tarihi yapılarıyla, kültür ve sanat faaliyetleriyle insan bir ömür sıkılmadan bu kenti yaşaya bilir.düşlerden geriye kalansa sadece yaşanacak daha çok şeyin geride kaldığıdır. O yüzden doyumsuz bir hayat sürer gider.

Aşkları ve yalanlarıyla yalana dönmüş nice hayatla birlikte en çok kavgasında bu kent yaşar. Her insan kendi kavgasın da diğerlerini umursamadan. Bin hayat boy verir onlarca hastanesinde, bin hayat son bulur diğer köşelerinde her biri diğerinden azade. Kim neden gelir bun şehre kimse bilemez kim neden bağlanır ki bu hengameye. Oysa yaşanan tüm yaşamlar çok renkli bir tiyatro sahnesi gibidir. Her kes profesyonel oyuncu. Kuralsızlığın kuralları çalışır burada. Hayat hep hızlı akar kuralsızca.

Her şeye karşın düşlerden süzülüp gelen bir peri masalı tadında yaşanır bu şehirde. Tüm masallar mutlu sonla bitmez nede olsa. Bu kentin masalları ise daha çok mutlu sonla sonlanmış olmalı ki insanlar akın akın gelirler bu şehre. Bu şehri yaşayanlar bir daha dünyanın başka yerlerinde yaşayamazlar.

Ol sebepten cümle alem yaşar bu kadim kenti, bu kadim kentte yaşayanlar bir efsane yaratırlar kendi küçük dünyalarına. Kuşaktan kuşağa geçecek olan bir tatlı düş kırıntısı kalır yüreklerde. Düşlenen yaşamlar olmasa da kimi zaman bir düş gibi yaşanır her zaman. İstanbul İstanbul İstanbul…kelimelerin kifayetsiz kaldığı İstanbul … ben seni anlatacak sözcük bulamam…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhabalar;Yazınızdan anladığım kadarıyla istanbul sevdiğiniz,keşfettikçe hayran kaldığınız bir şehir.Tüm olumsuzluklarına rağmen istanbul'un havasını içime çekmeyi seviyorum.her gittiğimde bir başka güzelliğini keşfediyorum ve tekrar tekrar gideceğim.....Bekle beni istanbul......

Berfin güzel 
 23.06.2007 0:42
Cevap :
her giden sanırım aynı dilekle dönüyor. sevgiler.  23.06.2007 14:55
 

Konu bu kadar güzel olurda şairlerimiz boş durur mu? Benden öncede sana âşık olanlar vardı Benden sonrada oldular. Ne aşklar yaşandı sende, Ne aşklar son buldu yine sende. Hiçbir güzel senin kadar sevdiremedi kendini, Hiçbir sevgili unutturamadı seni. Rüzgârın bir başka eser akşamlarında Sonbahar bir başka sarıdır yapraklarında Yedi tepen gelinlik giyer kışlarında Çiçekler erken açar erik ağaçlarında Yazı yaşayamaz olsam da kıyılarında Sen benim ilk ve son aşkımsın İSTANBUL... :)Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 18.04.2007 14:40
Cevap :
çok teşekkür ederim sevgiler.  18.04.2007 21:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2666
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster