Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '12

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
649
 

Rüyalaşan İzmir; Amfi Tiyatro, Körfezi de, Sahnesi Olacak!

Rüyalaşan İzmir; Amfi Tiyatro, Körfezi de, Sahnesi Olacak!
 

Projeleri hayata geçirecek. İzmir, Rüya şehri olacak. Resimde Başkan Kocaoğluİzmir’in imar tasarımcıları, geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek, bir ilke imza attılar. Bundan böyle iş bittiğinde,  İnciraltı’ndan Sasalı  Milli Parka kadar olan 40 Km.lik sahil  şeridi ihya olacak, İzmir’linin denizle bütünleşmesi sağlanarak deniz balkonları, yüzer platformlar, kent kumsalı ve kent terasları hayata geçirilecek. Ve İzmir kıyıları, böylelikle yeniden doğacak.

Bu proje hayata geçirildiğinde, İzmir,  "fikri sermayesini"  böylelikle geri almakla beraber, İzmir’de çok çeşitli kültürel etkinlikler, yıla yayılacak. Böylelikle de İzmir’in bütün iskeleleri, hıdrellez sahnesi haline getirilerek, halk şenliği yeniden canlandırılması sağlanacak.

İzmir  Akdeniz Festivali olarak da anılacak olan etkinlikler, yıla yayılarak hazırlanacak şenlik programlarına uygulanma fırsatı verilecek. Ayrıca  İlkbahar ve Sonbahar’da olmak üzere yılda iki kez büyük kültürel etkinlikler yapılmasının planlandığı öngörüldü.

Başkan Kocaoğlu, “Kente çok büyük katkı sağlayacak bu proje için ne irade ne de finans yönünden zafiyetimiz bulunmuyor. Kaça çıkarsa çıksın, bunu gerçekleştireceğiz”  dedi.

Kentin ve kıyı boyunun renginin, dokusun, kokusunun ve sesinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten tasarımcılar, “Sadece kağıt üzerine şekiller çizmiyoruz. Burada hali hazırda oluşmuş yaşantıya eklemlendirilecek bir çalışma yaptık” diye konuştu. İnciraltı Kent Ormanı’ndan Sasalı’ya kadar 40 km uzunluğundaki hatta dolaşım özgürlüğü ve süreklilik sağlamak istediklerini dile getiren uzmanlar, yolların kıyıyı kesen değil kıyıya kolay ulaşım sağlayan bir hale getirilmesini hedeflediklerini vurguladı.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve “İzmirlilerin Denizle İlişkisini Güçlendirmekte Uygulanacak Tasarım Stratejisi Planı” adıyla yürütülen çalışma, ilk kez tüm detaylarıyla birlikte İzmir basınının temsilcilerine tanıtıldı.  Projede yer alan tasarım ekiplerinin yöneticileri tarafından yapılan sunumlarda, projenin öngördüğü temel unsurlar katılımcılarla paylaşıldı.

Proje biter bitmez ihaleye çıkılacak. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Proje biter bitmez hemen ihaleye çıkıp yapabileceğimiz işler var. Bunların uygulama projeleri biter bitmez, Temmuz-Ağustos gibi ihaleye çıkıp yapmak istiyoruz” dedi. Proje maliyetlerinin önem taşımadığının altını çizen Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Hazine’ye 1,5 milyar TL’nin üzerinde borç ödediklerini, ne devlete ne yüklenicilere vadesi geçmiş 1 lira bile borçları bulunmadığını” söyledi

Projelerin uygulanması noktasında merkezi yönetimle sorun yaşanıp yaşanılmayacağını soran bir gazeteciye Başkan Kocaoğlu: “Orada bizim yapacağımız, şu anda tasarladığımız şeylerin, kıyıların kullanımının bize verilmesiyle alakası yok. Biz orada çok büyük şeyler yapmayacağız. Kıyı kullanımı izninin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne neden verilmediğini ise geçen gün Sayın Maliye Bakanı’na da sordum. Yasayla kullanım hakkının devredileceği belirtilmesine rağmen, bu yetki verilmiyor. Yerelleşiyoruz diye görev veriyorlar ama yetki vermiyorlar. Son yetki hep bakanlıklarda. Merkezi hükümet hiç kimseye hiçbir şey sormuyor. ‘Yapıp geçerim ben’ diyor. ‘ban yaptım oldu’ olunca olmuyor işte! Bugün limanda 102 bin m2 alışveriş merkezi planlanıyor. Bu büyüklükte bir alışveriş merkezi Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. İstinye Park’ın 2 misline yakın bir alışveriş merkezini Alsancak’a oturtursanız, bu kentin trafiği çözemezsiniz.”

Kıyı tasarımı çalışmalarından önce, bu bölgeleri kullanan İzmirlilerle anket yapılarak söz konusu alanları nasıl değerlendirdikleri ve beklentileri konularında görüşleri alındığına dikkat çeken Prof. Dr. Tekeli, projenin yerel kenti bir amfi tiyatro, körfezi ise sahne olarak gören anlayış temelinde şekillendiğini söyledi.
 
Prof. Dr. İlhan Tekeli, merkeze hükümetin yerel yönetimin projesini de dikkate almak zorunda olduğuna dikkat çekerek, “Bu nasıl bir haktır ki, merkezi hükümet kente emrivaki projeler yapıyor. Buranın sahibi yerel yönetim. Eğer burası demokratik bir toplumsa merkezi hükümet emrivaki yapamaz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İkinci pardon. Nostaljik dediğiniz tramvay. İstanbul'da Kabataş Zeytinburnu. (Şimdi dahada ileri gitti.)Şehrin en işlek semtlerinin neredeyse bütün ulaşımını sağlıyor. Mutlaka görmüşsünüzdür. Not:Hem de kimlerin yaptığına bir bakın..!? Üstelik biz kendimiz sosyal demokrat geçiniyoruz.

Şahin ÖZŞAHİN 
 24.05.2012 11:20
Cevap :
Güzel ifade ediyorsunuz. Şimdi onlara metro diyorlar. Tramvayın tadı yok. Hızlı tren bir nevi. Ona da şükür. Selam ve sevgilerle dost.  24.05.2012 16:27
 

Pardon, bu arada bir şey daha dikkatimi çekti...Bu gösterdikleriniz yazdığınız 40 km lik şeridin sadece iki üç km lik pasapor Alsancak bölümü. Bu neye benziyor biliyormusunuz. Adamlar İzmirin üzerine Buldozer gibi geliyorlar,bizimkiler Alsancak'ta limuzin sefası sürmeye benzeyecek...

Şahin ÖZŞAHİN 
 22.05.2012 14:19
Cevap :
Güzel teşhis. Memnun oldum. Teşekkürler. Selam ve sevgiler  24.05.2012 10:47
 

Okudukça, resimlere baktıkça iftihar etmemek elde değil. Yanlış algılamamışsam, sanki bu konuların içindeymişsiniz gibi geldi bana. Üçkuyular Alsancak tramvay hattını da bu proje kapsamında resimlerde görmek isterdim. Sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 22.05.2012 14:07
Cevap :
Tramvay hattı çok nostaljik.  24.05.2012 10:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 868
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster