Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '19

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
43
 

Rüzgar Obası

 

Sibel Unur Özdemir, çocuk okurlarını sevindiren on üçüncü kitabı “Rüzgâr Obası” ile edebiyat dünyasına yeni bir eser daha kazandırdı.

Rüzgâr Obası’nın roman karakterleri izciler. Roman, bir grup izcinin kamp yapmak için yola çıkışlarından başlayarak kamp süresince yaşadıkları olaylar dizgisi üzerine kurulmuş. Anlatılan hikâye nedeniyle olay örgüsü açık mekânda geçiyor.  

“Gönüllü, uluslararası, üniformalı bir gençlik faaliyetidir.” diye tanımlanır izcilik.

Çeşitli yaş gruplarındaki çocukların ve gençlerin zihinsel, bedensel, sosyal ve ruhsal gelişmelerine katkıda bulunulur yapılan faaliyetlerle. İşte bu kitapta Rüzgâr Obası’nın geçirdiği bir kamp dönemi anlatılmaktadır. Kampta dostluklarını pekiştiren, yardımlaşmayı öğrenen, ilk yardım dersleri alan, pusula yapan ve gemici düğümü atan yavrukurtların maceralarına yer verilmektedir.

İnternet ve cep telefonları olmadan kısaca teknolojiden uzak olarak nasıl eğlenilebileceği, çocukların da içinde olup oynayabilecekleri oyunların -çuval yarışı, halat çekme, birdirbir, vb.- güzellikleri anlatılarak çuval yarışının geleneksel bir sporumuz olduğunun altı çizilmektedir.

Ayrıca bir izci sloganı olduğu bilinen "Her gün en az bir iyilik yapmak” eylemine vurgu yapılmaktadır.

Ulu Önder Atatürk’ümüz de izcilik konusu üzerinde büyük önemle durmuş ve Türk izciliğine okullar içi izcilik faaliyetleriyle olumlu bir yön vermiştir.

İzcilik iyi insanlar yetiştirmeyi amaçlar. Rüzgâr Obası’nı okuyan çocuklar da bu kitapla hem eğlenceli vakitler geçirecek hem de vatana millete hayırlı, insanlığa iyilikleri dokunan bireyler olmak için çaba sarf edeceklerdir.

Kitapta kaçak av ve yasal olmayan yollarla kesilen ağaçlara dikkat çekilerek ekolojik denge üzerinde de durulmaktadır.

İzcilik yaşayarak öğrenilir; çocuklarımız da bu kitabı okuyarak izcilik hakkında fikir sahibi olacaklardır.

Sevimli izcilerin kamp maceralarını anlatan öykülere eşlik eden resimler Nur Ersen tarafından yapıldı. Sayfa sayısı seksen beş olan kitap Ürün Yayınları’ndan çıktı.

Akıcı ve yalın bir dille kaleme alınan roman, okuru yormadığı gibi keyifli ve eğlenceli dakikalar geçirmesini sağlıyor.

Çocuklar için masal, öykü, fabl ve roman türlerinde eserler veren Sibel Unur Özdemir’in “Tarihler boyu izcilik insanları bir araya getirmiştir. İnşallah bu romanla da okurlar bir araya gelecek ve yüreklerinde izcilik ruhunu hissedeceklerdir.” dileğine katılmamak mümkün müdür?

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 748
Toplam yorum
: 1756
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 771
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Ankara'da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi Ankara'da tamamladım. AÜİF iş idaresi b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster