Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '08

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
866
 

Saat 9' u 5 geçe

Saat 9' u 5 geçe
 

“Saat 9 u 5 geçe

Atam Dolmabahçe’de

Gözlerini Kapamış

Bütün Dünya ağlamış”

Neredeyse tamamızın ilk öğrendiği şiirlerden birisidir bu dizeler. Elbetteki benimde ilk ezberlediğim şiirdi, daha okula bile gitmezken, Ata’sına saygıyla sevgiyle ve özlemle hayranlık duyan minicik bir kız çocuğu iken.

Bugün 10 Kasım Ata’mızın dünyadan ayrılışının 70. yıldönümü. Tüm Türklüğü hüzne boğduğu gibi tüm Dünyayı’da yasa boğan bir vefattı bu yaşanan 70 sene önce bugün.

Bu sabah birkez daha İzmirli olmanın gururnu yaşadım. Sabah 09:05’de tüm trafik durdu İzmir’de .Herkez araçlarından inerek Ata’sına saygısını göstermek üzere saygı duruşunda izledi o anı. Askerler ve polisler selam durarak kadınlarımız onn bizlere tanıdığı hakların bilincinde daha bir dik başları saygı ile dikildiler Cumhuriyetin Bekçileri olarak Ata’sının huzurunda. O kadar gurur verici bir tabloydu ki anlatamam.

Teşekkür ediyorum İzmir… Teşekkür ediyorum Atatürk’üne sahip çıkan gençlik. Ve teşekkür ediyoruz sana milletine inanıp bugünlere getiren ATAM. Sonsuza kadar saygı ile eğiliyoruz önünde.

Atatürk vefat ettiğinde birçok dünya lideri ve basını üzüntülerini ve büyük insan Atatürk hakkındaki inanılmaz güzel görüşlerini bildirmiştir. Öyleki o sadece bizim değil tüm dünyanın hayranlığını kazanmış bir devlet büyüğü idi.

Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye' nin doğması, yeni Türkiye' nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması, Atatürk' ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye' de giriştiği derin ve geniş inkilaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.
John F. KENNEDY (A.B.D. Başkanı)

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.
Franklin D. ROOSEVELT (A.B.D. Başkanı)

Dünya, bu savaş ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düşmüştür.
Pester Lioyd Gazetesi

O kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı.
Prof. Walter L. WRIHT Jr.

Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk' ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar."
"O, kendi milleti ve beşeriyet alemi için beslediği muhabbetle, bir dahinin neler yarattığına dair, cihana fevkalade heyecanlı bir sahne seyrettirmektedir."

"Atatürk tarihten hakiki dersler almış nadir büyüklerden biridir. Bütün çaba ve uğraşmaları yalnız kendi ulusu içindir."

Prof. Herbert MELZIG


Tarihçi, Asker, devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi.
Kendisi, Türkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine
güvenme ve dayanma
duygusunu vermiştir.
General Mc ARTHUR

İnsanı teslim alıcı gözlerinde fevkalade bir önderlik gücü var. Kalın kaşları sakin durmaz. Yüksek, entellektüel zirveler kalkar ve şaşılacak derecede geniş alnında derin çizgiler oyacak biçimde çatılır. Derisi açık renklidir, güneşten yanmıştır. Esmer değildir. Saçı sarımtrak kahverengidir. Ağzının temiz kesilmiş çizgileri ve çenesi kararlarının kesinliğini gösterir. Tetiktir, hazırcevaptır, dikkati çekecek derecede zekidir.
Gladys Baker Gazeteci

Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.
Albert LEBRUN
Fransız Cumhurbaşkanı

Savaşta Türkiye' yi kurtaran, Savaştan sonra da Türk Milletini yeniden dirilten Atatürk' ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın O' nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye'nin Ata' sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.( 1938 )

Winston CHURCHILL
İngiltere Başbakanı

Atatürk'ün askerlik tarafına hayret etmiyorum. Her meslekte deha sahibi insanlar vardır, buna şaşılmaz. Fakat İsviçre Medeni Kanununu kabul etmek ve Türkiye'de yürürlüğe koymak! Bu adeta dehanın da üstünde bir şey.Hukuktan anlayan ve insan haklarına inanan biri sıfatıyla söylüyorum. İşte buna hayranım!

Eduard HERRIOT
Fransa Milli Meclis Başkanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 6092
Kayıt tarihi
: 22.09.08
 
 

Ülkemin en güzel şehri İzmir'de yaşıyorum. Evliyim, muhasebe mesleğini en iyi şekilde yapmak için uğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster