Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '14

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1323
 

Sabancı Üniversitesi, 3 boyutlu yazıcı ile insan hücreleri kullanılarak aort damarı üretmiş...

Sabancı Üniversitesi, 3 boyutlu yazıcı ile insan hücreleri kullanılarak aort damarı üretmiş...
 

Bugünkü Hürriyet gazetesinde Sabancı Üniversitesinin 3 boyutlu yazıcı ile insan hücreleri kullanılarak aort damarı ürettiğine dair bir haber var.
 
Haberin devamı şu şekilde;
 
 
"Sabancı'da 3 Boyutlu Yazıcı ile başardılar
 
İNSAN HÜCRESİYLE AORT DAMARI
 
Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, 3 boyutlu biyoyazıcı ve insan canlı hücreleri kullanarak aort damarı üretmeyi başardı.
 
HEDEF ORGAN ÜRETMEK
 
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bahattin Koç, TÜBİTAK'ın destek verdiği projede hedeflerinin, hastanın kendi normal ve kök hücrelerini kullanarak doku, hatta bir organının birebir kopyasını üretmek olduğunu söyledi." 
 
Gerçekten 3 boyutlu yazıcılar şu sıralar dünyada harika yaratıyorlar. Daha önce "insan organı" üretilmesi konusu yurt dışındaki haberlerde vardı. Hatta ABD'li ve İngiliz iki firma, 3 boyutlu yazıcılardan komple insan vücudu çıkarmada son aşamaya bile  gelmişler (Star gazetesi, 13.02.2014).
 
Şimdi böyle haberleri ülkemizde de duyuyoruz. Türkiye tıp alanında son yıllarda epey atak yaptı. Yüz nakli, el, kol nakli gibi organ nakillerinde de çok başarılı  ameiyatlar yapılıyor. Hatta "tıbbi tedavi turizmi" konusunda ciddi döviz kazanılması  planlanıyor. Bunlar sevindirici gelişmeler. Şimdi orjinal büyüklükte bire bir  doku ve organ  yapılabilirse bu tıp alanında da büyük çığırlar açacaktır. Pek çok uzuv kayıplı insana bu teknoloji büyük umutlar yaratacaktır. 3 boyutlu yazıcıların fiyatları da satın alınabilir seviyelere doğru düşüyor. Çok yakında pek çok yerde bu yazıcıları kolaylıkla göreceğiz ve yaşam gerçekten derinden değişmeye başlayacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster