Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '10

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
4603
 

Sabıka Kaydı Kuyruğunda E-Devlet'i Sorguladım!

Sabıka Kaydı Kuyruğunda E-Devlet'i Sorguladım!
 

Hükümetin en çok övündüğü uygulamalardan biri e-devlet sistemi.

Hükümet e-devleti tanıtırken artık her vatandaş TC kimlik numarası ile her türlü işini internet üzerinden halledecek, gereksiz kırtasiye, kağıt ve bürokrasiye takılmayacak diyordu. Anlatılan uygulama birçok vatandaş gibi beni de mutlu etti etmesine ama sonrasını görünce hiçbir şey değişmemiş dedim.

***

Türk’ün birine yanınızdan eksik etmeyeceğin en önemli 3 şeyi söyle demişler.

“İkametgah belgesi, 12 vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi” demiş.

Millet olarak her yerde karşımıza çıkan, bizlerden istenen bu bürokratik belgeler hayatımızın en önemli parçası. Hele ki o nüfus cüzdanı fotokopisi… Nüfus cüzdanıma sadece fotokopi çektireceğim zamanlar bakıyorum.

Herhangi bir kuruma başvuruda, iş başvurularında, telefon aboneliğinde, ev kiralarken, okul kayıtlarında ya da hayatın herhangi bir rutininde bu belgeler her zaman yardımcımız oluyor.

Dolayısıyla hükümetin e-devlet sisteminin getirmesiyle beraber bu belgelerle uğraşmaktan kurtulacağımızı zannediyorduk, yanılmışız!

Geçenlerde, yaklaşık 2-3 ay önce kabineden bir bakan öyle hevesle söylüyordu, hiç unutmadım. Diyordu ki “artık vatandaşımız elinde belgeleriyle dolaşmayacak. Vatandaş kimlik numarasını verecek; istediği belge internetten anında alınacak. Bu ülkenin bürokrasi ile işi yok!”

***

Yurtdışında bir projeye katılmak için sabıka kaydına ihtiyacım oldu. Çok uzun zaman önce sabıka kaydı almıştım. Şu e-devlet sayesinde bu kaydın internet aracılığı ile verilebileceğini düşünmüştüm. Öyle değilmiş. Yine paşa paşa adliyeye gittim.

Girişte güzelce soyundum. Polis memuru üzerimi aradı.

Fotokopi odasına benzeyen bir yerin önünde delicesine bir kuyruk vardı. Savcılığa hitaben önceden matbu olarak hazırlanmış dilekçe örneği 25 kuruş, sistemden nüfus bilgilerime ulaşabilmek için istenen nüfus cüdanı fotokopim 25 kuruş. Toplamda 50 kuruşu hademeye benzeyen birine verdim. Fotokopi ile dilekçe örneğimi bana verdi.

Görevliye nüfus cüzdanımın aslını versem de öyle baksa olmuyor mu?

Olmuyormuş. İlle fotokopi çektireceksin, sonra o fotokopiyi sana iade edecekler. Yani aslından değil fotokopisinden işlem yapılıyor. Burası adliye fazla sorgulamamak lazım. Zaten duvarın o koyu rengi üzerime geliyor. Bir an önce kaçıp gidesim var.

Dilekçe örneğinde bana bırakılan yerleri güzelce doldurduktan sonra, dilekçe teslim etme kuyruğuna girdim. Bu arada içerideki memurlara çay servisi vardı. Beklemek zorunda kaldık. İki adliye memuru Adalet Bakanlığı’nın adli sicil sorgulama işlemine dair 5 liralık ücreti alıp tek tuşla başvuru yapanları sorguluyordu. 50 kuruşu önceden vermiştik. Bu sorgulamanın ardından güzel ülkemize 5,5 lira kazandırmış olduk. Helal olsun(!)

Memurun yüzündeki o ifade ile birlikte kendini potansiyel suçlu hisseden vatandaşlar bir an önce yüksek bir yer bulup intihar ediyorlardır eminim. Bende öyle hissettim. Eline kağıt alan memur, kısa ve mimiksiz tavırlarla elindeki mührü dilekçeye vurup bir paraf attı. Yüzüme bile bakmadan kağıdı verdi. Sıradaki dedi.

E-devlet neredesin, vatandaş seni bekler…

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

mamut bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

E devlet şifresi aldım...Sayfam oldu diye sevindim...Başbakanlık,Bimere işim düştü...Seksen gün oldu hala dilekçeme sonuç alamadım.Cumhurbaşkanına yazın bölümünde dileklerimi yazdım...İki ay oldu TIk tok...Heh hee...Bürokrasi ilahlaşmış ,çözülmüyor...selam..

Mesut Selek 
 04.10.2010 20:59
 

Yazılarını okuyorum. Apaçık yazdığından yorum yapmıyorum. İşyerim olduğundan,resmi dairelere çok işim düşer. Cüzdanımda her zaman vesikalık resim ve nüfus fotokopisi taşırım. Bazı işlere de ne olur ne olmaz, resmi gazete, imza sirküleri,Kapasite raporu...

mamut 
 15.01.2010 12:15
Cevap :
Siz de bürokrasinin yarattığı insan modeline fazlasıyla uyuyorsunuz öyleyse : )  15.01.2010 13:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2144
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster