Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '16

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
193
 

Sabır acı, meyvesi tatlıdır.

Sabır acı, meyvesi tatlıdır.
 

Dört buçuk yıl kadar önceydi. Bodrum'daki evimizi ilk aldığımız günlerde evin her yanına , bahçeye begonviller diktim. Civardaki evleri sarmış renk renk begonvilleri görünce çok heveslenmiştim. Gün gelip benim evimin bahçe duvarlarını saran, evin her yanından yukarlara yükselen begonvilleri hayal etmiştim hep.

Begonvilleri aldığım serada bu çiçeğin hangi renkleri olduğunu sorduğumda bana kırmızı, beyaz, mor, lila, sarı renklerini gösterdiler. Bir de çok degerli olan aynı kökten çıkıp bir dalı mor , bir dalı beyaz açan cinsini verdiler.

Benim gözüm doymamıştı. Daha başka rengi yok mu soruma sera sahibi bir de turuncu var elimde ama çok küçük , yaşar mı bilemem diye cevap verdi.

Tabii ben turuncu , küçücük begonvil fidesini de aldıklarıma ilave ettim hemen.

Eve gelen çiçekleri önceden işaretlediğim yerlere eken bahçivan minik turuncu fidenin yaşamayacağını söyleyince çok üzüldüm.

Turuncu fideyi rüzgar almayan bir kapı kenarına diktik.

Boyu 50 santime bile ulaşamayan turuncu begonvilim o gün başladığı yaşam savaşını hiç yılmadan yıllarca sürdürdü. Kimi zaman yanından geçen bahçe hortumunun çarpması ile zedelendi, kimi zaman kişin soğunda donma tehliikesi geçirdi. Onunla birlikte ailemize katılan diğer begonvil kardeşleri hızla büyüyüp bahçe demirlerini sardılar, evin üçüncü katına kadar ulaştılar.

O diğer begonviller gibi nisan ayında başlayıp, aralık ayına kadar çiçek veremedi bu dört buçuk yıl süresince.

Zaman zaman ümitsizliğe kapıldım onun yaşamı ile ilgili. Hatta renginden bile şüpheye düştüm, Çünkü hiç çiçek açmamıştı.

Bu yaz da böyle geçti ve bizim turuncu begonvilde tık yok. Bu arada boyu biraz uzamaya başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerden bir gün kapıdan çıkarken bizim turuncu begonvilin üzerinde bir çiçek tomurcuğu gördüm. Önce gözlerime inanamadım.Yoksa çiçek mi açıyordu.

Bir kaç gün sonra üzerinde kayısı rengi turuncu çiçeği görünce Nihayyet dedim. Minik begonvil nihayyet bir çiçek açmişti bunca yıl sonra.

Benim minik turuncu begonvilim yaşam savaşını kazanmış ve çiçek açmıştı.

Bu sabah ona gene baktım. Üzerinde turuncu çiçekleri ile gururlu gururlu başını sallıyordu hafif esen rüzgarda.

Sanki sabır acı ama meyvesi tatldır demek istiyor gibiydi insanlara.Sabırsız, çalışmadan bir şeyler elde etmek isteyen kişilere ders anlatır gibiydi minicik boyunla.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okuyunca aklıma geldi bir anda. Esen kalınız. KIZILCIK İlk yemişini bu sene verdi, Kızılcık, Üç tane; Bir daha seneye beş tane verir; Ömür çok, Bekleriz; Ne çıkar? İlahi kızılcık… Orhan VELİ

Şahin ÖZŞAHİN 
 06.11.2016 17:53
Cevap :
Orhan Veli en sevdiğim ,şiirlerini okumaktan en çok zevk aldığım şairlerden. Ama sizin yazdığınız şiirini ilk defa okudum. Sağolun. Sayenizde onun bir şiirini daha tanımak fırsatım oldu. Yorumuz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla  07.11.2016 11:05
 

Dört buçuk yıl direnmiş, iyi ki siz de sabırla beklemiş, umudunuzu kesmemişsiniz. Sevgi istiyorlar ilgi istiyorlar, yapraklarını okşuyor, tomurcuklarından öpüyor konuşuyorum bazen ben onlarla, sonra bir şımarıyorlar anlatamam.Ders olmalı evet, emek vermeden çalışmadan bir şey elde edemeyiz, siz ve küçük begonviliniz bunu güzel ifade ettiniz.Emeğinize sağlık.Selam olsun...

emine gezkin 
 06.11.2016 12:21
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sevgili Emine Hanım,Gönlümdem geçenleri, anlatmak istediğimi ne güzel anlamışsınız.Sağolun. Saygı ve sevgilerimle  07.11.2016 11:02
 

Sevgili arkadaşım! Fethiye'deki bahçemde 3 çeşit begonvil var en çok da eflatun ve beyazlı begonvili seviyorum.Selam ve sevgiler.NAHİDEÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 05.11.2016 18:45
Cevap :
Sevgili Nahide Hanımcığım. Begonvili çok seviyorum. Zira fazla zahmetli olmayan, uzun süre çiçek veren çok güzel bir bitki. Çiçekleri organzadan yapılmış yapma çiçekleri anımsatıyor bana. Yorumunuz için çok teşekkürler. Sevgi ve Selamlarımla  06.11.2016 12:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 811
Toplam yorum
: 1052
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1013
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster