Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1555
 

Sabır ve umut

Sabır ve umut
 

Sabretmek kolay değildir. Tecrübe işidir. Sabırsız davranışların sonucunu göre göre sabrı da öğrenirsiniz, umutlu olmayı da. Umutlu olabilmek te kolay değildir. Aslında hayatta kolay olan birşey de pek yoktur.

Zaman içinde olgunlaşırken öğreniriz. Olgunlaşmaktan kastım...berrak bir akıl ile yanlışlarınızı da tıpkı doğrularınız gibi sevip ders almaya bakmak. Böylelikle öğrenme sürecini başlatabilmek.
Bazen karşınıza çıkan insanlar çok tatsız olabilir ve hatta sizinle olan ilişkilerinde özgüveninizi bile emer, kendi zayıflıklarını sizi ezerek kapatmaya çalışır. Siz çoğu zaman aynı seviyeye düşmemek için
ya da
öyle aynı şekilde karşılık vererek kaybedenin kendiniz olacağını bildiğinizden ertelersiniz cevaplarınızı.

Sabredersiniz aslında.
Hani “ayıya dayı demek” durumunda olursunuz. Açıkçası karşınızdaki ayı bile değil bambaşka bir şeydir. İsmini koyamazsınız... “şey” dersiniz geçersiniz.

Size ne olamayacığınızı...neleri yapamayacağınızı söyler bu “şey”ler. Halbuki hayatta kimsenin haddine değildir...kime ne olamayacağını, ne yapamayacağını söylemek.

Sabredersiniz.

Umudunuz vardır. O “şey”in değişeceğine değil... ama kendinizin bu “şey” engelini de aşacağınıza.

Sonra zaten umudun ardından gayret gelir. Gayret edersiniz.

Bir sürü değişik karakterde, algıda insan, hayatımızdan gelip geçerken ve böyle en “şey” olanları bile bir şey öğretir.

Engin Geçtan, Seyyar Söyleşiler kitabında (bu kitabı istemiştim geçenlerde de...sağ olsun Annem hemen alıp göndermiş) şöyle der “ Size neyin uygun olup olmadığını anlayabilmek için bulabildiğiniz her fırsatı değerlendirmeniz gerekiyor, size uymayanları da”.

Sabretmek lazım. Birini bilirim. Evinde küçücük bir fare çıkmıştı da...herkes ona sopayla vur...süpürgeyle vur derken...o yapışkanlı tuzaklardan almış. Mutfakta kıstırdığı fareyi günlerce orada hapsetmiş...sabırla beklemiş. “ikimizden biri ölecek...o mutfaktan çıkamıyor, ben mutfağa giremiyorum...ikimizde bekliyoruz” demişti.

Fare aç susuz kalınca...açıkta bir şey de bulamayınca...yapışkanlı tuzaklardaki peynirlere de yüz vermemiş ve şerefi ile ölmüştü de...Arkadaşım da “Sabrımla fareyi bile öldürdüm” derken, hakikaten sabır mı yoksa salaklık mı diye sormuştum kendime.
Ama yine de sabır lazımdır...yanında umut ile birlikte.

resim:beachhunternet'ten alinip modifiye edilmistir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sabır nedir hakkaten Biraz? Neyi anlamamızı sağlar? yada ne verilecektir ki bize, bekleme hali alırız süresiz? Süresi olmadığına göre insanı sabır üzerine konumlandıran düşünce nedir? Tüm bunların cevabı toptan ve perakende olarak : İnançtır. Önce inanırsın, bekledikçe inanca dönüşür inanman, ve daha sonra beklentinle öyle bütünleşirsin ki, Daha gelmedn o beklediğin şeyle yaşamay başlarsın, elde etmeden onun varlığını ta içinde hissetmeye başlarsın, işte buda inancın iman noktasına ulaşmasıdır. artık soyut ile somut sabrın kişideki dirayet halinde denk duruma gelmiştir. Hani bazen deriz ya : "ha varlığın, ha yokluğun , arada fark yok" gibi. Bu, olayın Psikoloji ile ruh harmanlaması. Birde olayın, tamamen uhrevi yada manevi yönü var ki; O da sabrın sonunda , beklenmedik şekilde, ummadığımız , aklımıza gelmeyen bir yöntemle, kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi şakınlığıyla oluşumu var; Mevla'nın kendisini bize hatırlatma yöntemi. En derin saygılarımla sayın Biraz ve dahi sevgilerimle.

Yücel! 
 15.04.2008 22:09
Cevap :
Sabir inanctir ve altinda galiba yine beklentili olmak ta vardir. Degerli katkin ve de yorumun icin cok tesekkurler Yucel. Sevgi ve saygilarimla.  16.04.2008 1:49
 

hayat sabretmeyi öyle güzel öğretiyor ki.. sabretmeyi ögrendiğini zaman içerisinde görüp şaşırıyorsun.. ben bilmezken öğrendim.. sevgilerimle..

sema öztürk 
 15.04.2008 8:41
Cevap :
Yorumunuz icin tesekkur ederim. Sevgi ve selamlarimla.  15.04.2008 15:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1298
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster