Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı ABDULLAH BEDELOĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahbedeloglu

05 Mart '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
427
 

Sabri F. Ülgener'in Anadolu'da iktisadi çözülmenin sebepleri konusunda teşhis eksikliği

SABRİ F. ÜLGENER (1911-1983)  GÖRE ANADOLU'DA İKTİSADİ ÇÖZÜLMENİN SEBEPLERİ

 

Prof. Sabri Ülgener, Max Weber'in Batı Avrupa'da kapitalizmin ruhunu Protestan ahlakının belirlediği görüşünden yola çıkarak bu yaklaşımı Osmanlı-Türk toplumuna uyarlamaya çalıştı. Bu doğrultuda Türkiye'nin ekonomik geriliğinde, kuşaktan kuşağa aktarılan düşünce geriliğinin önemli bir rol oynadığını ileri sürerek Max Weber'in geliştirdiği yaklaşımın Türkiye'deki ilk önemli temsilcisi oldu. 1 Temmuz 1983'te İstanbul'da öldü.

“İktisadi Çözülmenin Ahlak ve Zihniyet Dünyası” adlı eserinde İslam Ülkelerinin geri kalmasını din ve ahlaki inançlara bağlamıştır. Max Weber’i taklit etmek istemiştir. Aynı metodu  İslam Dünyası’na uygulamak istemiştir. Hocamız Ahmet Güner Sayar da bunu ispatlamaya çalışan ekolün uzantısı olmuştur. Ancak Ülgener İslam’ın inkişafı ile Arap tacirlerin ticaret yoluyla zenginleşmesini göz ardı edememiş, bir kafa karışıklığı içine düşmüş, Dünya’da İslamiyet’in yayılışının ticaret yolu ile olduğunu fark edememiş, Kılıç Müslümanlığı zihniyetine takılı kalmıştır. Endonezya, Malezya, Nijerya, Asya ve Afrika’da Avrupa’da kılıçsız Müslüman olan ülkelerin varlığını göz ardı etmiştir. Bizatihi Türklerin kılıç Müslüman’ı değil gönüllü Müslüman olduğu ile övünüldüğü bir devlet ve millet ferdi olduğunu dahi, tezini ispatlamak adına unutuvermiştir.

İktisadi çözülme din ve ahlak dünyasındaki zihniyetten değildir. Arap Devletleri ve Osmanlı Devleti idaresindeki devletler bunu Osmanlı Devleti’nin işgalci ve sömürgeci özel mülkiyeti kaldıran tutumuna bağlamışlardır. Karşıt tez Osmanlı’nın Sanayileşmiş devlet olmadığı için sömürgeci olamayacağını ifade etmekle savunmuştur. Ama onlar da aynısını söylüyor. Kaynakları ucuza satmak Osmanlı Devleti tarafından işgal edilmesinden daha iyidir diyor. Her iki savunucuları fikrinden vazgeçirmek asla mümkün olmayacaktır.

Sabri F. Ülgener saltanat sahibi padişahların çok iyi idareci olduğunu fakat halkın din ve ahlak dünyasının iktisadi gelişmeye uygun olmadığından iktisadi çözülmenin yaşandığını ileri sürmüştür. 1400’lü yıllara kadar böyle bir iktisadi çözülme yoktu. Osmanlı Devleti-Haçlı İşbirliği başladıktan Osmanlı Devleti Anadolu’yu idaresine aldıktan sonra bu sorun ortaya çıktı.  Sorunun çıktığı dönemi tespit ettikten sonra problemi çözmek kolay olacaktır. Ülgener sorunun ortaya çıkış dönemini bulamamıştır. Sorunu peygamberimiz dönemine kadar götürmüş Ebu Zer El- Gıfârî’ye kadar dayandırmıştır.

Sorunun asıl sebebi ise Osmanlı-Türk Devlet Yapısı’nın özel mülkiyeti kaldırması mülkiyetin padişahın olması halkın maraba köle durumuna düşmüş olmasıdır. Mülkiyet hakkı olmayan kişilerin iktisadi gelişme peşinde koşmasını beklemek akıllı bir öngörü olamaz.

Temel değerlerde bir fesatlık olunca algı bozuklukları çıkmaz sokaklarda kaybolma kaçınılmazdır. Ülgener kendine bir çıkmaz sokak oluşturmuş. Oradan çıkış yolları oluşturmaya çalışmış. Endülüs Müslümanlarının bulduğu değerlere savaş açanları savunanları unutmuş. Kısaca ifade etmek gerekirse Müslüman olmanın şartı olarak Kelime-i Şahadeti görüp ama Dünya’da Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu ve resulü, Allah’ın bir olduğuna inanan Hıristiyanların, Yahudilerin Müslümanlığı kabul ettiğini bildiği halde onların Müslüman olmadığına inanmak gibi bir akıl tutulması içinde yaşamaktadır insanlar. Bu şekilde Müslüman olunmaz. Kılıçla Müslüman olunur. Yoksa mülkiyetini padişaha vermez. Mülkiyetini vermeyenin Müslümanlığı kabul edilemez. Bu olumsuzluğun Müslümanlığı kabul eden insanların kendi tarzlarında ibadete yöneldiklerini kendi dinlerini modernize ettiklerini kabul etmez. Doğrusu bu insanlar kendi dinlerini de modernize etmeye yönelememiştir. O insanlar da kendi dinlerinin ve ahlak dünyalarının iktisadi çözülmeye sebep olduğuna inanmakta, laiklik adı altında bir yenileşme modelini, insan hak ve hürriyetleri adı altında Hıristiyanlıktan, din adamlarından ayrı tutarak sistemleştirmişlerdir. Kendilerini biz Hıristiyan’ız modeli ile değil biz laikiz; Kanun önünde din, mezhep, ırk, dil, cinsiyet ayrımı olmadan herkesin eşit olduğu inancı, demokrasi ve kuvvetler ayrılığı prensibi ile yönetim şeklini kabulle özdeşleştirerek ifade etmişlerdir.

İngiltere, Fransa, İtalya, Amerika gibi pek çok ülke Protestan Mezhebinden olmadığı halde kapitalleşmiştir. Bunlar zenginleşmeyi, sanayileşmeyi, laiklik ve modernleşme değerlerine, liberal, demokratik değerlere, insan hak ve hürriyetlerine verdikleri değerlere, modernleşme hareketlerine bağlamışlardır.

II. Murat Han, Ankara Savaşı’nda Anadolu halkının ve Hacı Bayram’ı Veli gibi Tasavvuf ehlinin Timur’un yanında yer aldığını ve onları yanına almadan başarılı olamayacağını bildiği için Hacı Bayram-ı Veli’yi çağırtmış onunla anlaşarak Tasavvuf ehlinin özel mülkiyetini, askerden muaf olmasını, vergi vermemesini kabul etmiştir. Ancak onların da kabul edersiniz padişah mülkünü satın alma gibi ayrıcalığı yoktu. Artan çocuk sayısı yeni nesiller oluştukça bu mülkiyetin de azalarak yok olması kaçınılmazdır.

1856’dan sonra özel mülkiyetin tanınması ile hemen bir yüzyılda 500 yıllık bir yükten Yörüklükten kurtulup bir anda ticari ve sanayi devletine dönüşmeyi beklemek hayal olsa gerektir.

Sonuç: Ülgener’in bahsettiği iktisadi çözülmeye sebep ahlak ve zihniyet dünyası, Özel Mülkiyeti ret edip Saltanat-Padişah mülkü olarak gösterme devlet felsefesinden kaynaklanır. Fetih, ganimet devleti olmasından kaynaklanır.Asıl kusurun Osmanlı Devleti ve idari, mülki sistemde olduğunu unutturup halkı suçlu gösterme, halkçılık düşmanlığı oluşturmadır. 

Anadolu'da iksadi çözülmeye sebep mülkün padişaha ait olması, halkın özel mülkiyete sahip olamamasıdır. Sermaye, tasarruf, yatırım için insanların imkanlarını elinden almıştır. İksadi ilerleme amaç ve isteği ortadan kaldırılmıştır.
 

Abdullah Bedeloğlu

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygıdeğer Abdullah Bedeloğlu, Yaklaşık binyıllık bir süreci; Din, Ekonomi, iç ve dış siyaset, yönetim kalitesi ve ilerleyenin zamanın beraberinde getirdiklerinin yanında; bunların birbirlerini etkilemelerini, üstelikte bir arada gözeterek değerlendirmek, takdir edileceği üzere, herhalde yirmi çok kapsamlı kitap içeriği ile belki mümkün olabilecektir. ABD'li siyasetçinin; "Yaklaşık yüzyıllık zaman dilimlerinde güçler el değiştirmektedir" Görüşü ile, "Her doğan canlı ölümü tadacaktır!" Bildirisinden de anlaşılan; medeniyetlerde insanlar gibi doğmakta ve bir şekilde değişerek-(belkide)gelişerek devam etmektedir. Konuya dönersek; Anadolu'da ekonomi çözülürken, Batı Avrupa'da gelişmiştir. 1500'lerde, dayanıklı gemilerle yapılan keşiflerin; Doğu-Batı ticaretini denizlere kaydırdığını, (kara İpek yolundan)kaybedilen gelirin sırası ile, Toprak-Ordu; İstanbul'un fethinin de (Bizans geleneklerinin)bürokrasi düzenini yozlaştırdığı hatırlanmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 05.03.2013 12:42
Cevap :
Tarihin her döneminde deniz ticareti yaygındır. Maalesef Osmanlı Devleti özel mülkiyeti kaldırdığı için deniz ve kara ticareti yoktur. Ticaret kahramanları da bu yüzden çıkmamıştır. Osmanlı Devletine köle olarak yeniçeri askeri ve saray cariyesi alıyordu. İnsan satışı ve ticareti vardı. Osmanlı Devleti'nin köle alımı bir dönem 140.000 kişiye ulaşmıştı. Osmanlı Devleti Müslüman olmayan kölelere iç ve dış siyasetini sürdürebilmek için büyük ihtiyaç hissetmiş. Batılı Halklar için Osmanlı Devleti bir büyük köle alıcısıydı. Sonraları en büyük alıcı Amerika idarecileri ve zenginleri oldu.  07.04.2013 0:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2038
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster