Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '06

 
Kategori
Borsa
Okunma Sayısı
1165
 

Sabrın sonu kar

Sabrın sonu kar
 

Borsa, bu işin içinde olanlar için bile çoğu zaman günlük kar getiren bir araç olarak algılanmıştır. Ya da tam tersi düşünenler, " ben ayağımı yere sağlam basarım, aza tamah ederim " diyerek borsadan uzak durmayı yeğlemişlerdir. Aslında borsa için her iki düşünce de geçerli gibi dursa da, en geçerli durum sabırlı insan yatırım alanı olduğudur. (Kısaca SİYA)

Borsada hisse senedi alınıp satılan firmaların mali duruşları, imajları, karlılıkları yerindeyse, hisse senedinden zarar ettirmeleri de çok olası değildir. Bu tür firmaların bir çoğuna ait hisse senetlerinin bugünkü fiyatlarına baksanız, geçen sene aynı zamana göre %20 ila %100 arasında getiri sağlamış olduğunu görürsünüz. Bu da, enflasyon üzerinde bir getiri demektir. Tabi ki zaman zaman siyasi ve yurtdışı olumsuzluklardan etkilenen borsa, kazanılan paraları geri almaktadır. Ya da zaten kazanmaya başlamamış olanlara zarar ettirmiş gibi gözükmüştür. Ama önemli olan, sabırlı bir şekilde bekleyip zararın geri gelmesini ya da az karların çoğalmasını beklemektir. Bunun için de makul süre, bir senedir. Yani bir sene boyunca ihtiyacınız olmayacağını düşündüğünüz bir parayı; ürününü ya da hizmetini aldığınız, yılların köklü firması dediğiniz bir firmanın hisse senedine yatırabilirsiniz. Sonra her gün değil ama belki 10 günde bir, hisse senedinin durumunu gözleyebilirsiniz. Bazen paranız azalabilir ama siz uzun bir yola çıktınız, iyi bir sonuç için bir yılı göze aldınız: Beklemeye devam.

Bu dönemde bir ekonomik kriz çıkması, tabi ki geri dönülmesi zor zararlar oluşturabilir ama kriz yoksa zarar ihtimali de çok zayıftır.

Günlük alım satan yapanlar, bazen kazanır çoğu zaman kaybeder. Bu, borsadan verim elde etmenin en yanlış yoludur. Döviz alıp satanlar da aynı durumdadır aslında. Ama işin ilginci, dövizi bir sene boyunca bekletseniz, enflasyon üzerinde bir gelir elde etme ihtimaliniz, çok çok zayıftır. İmkanınız varsa, dolar ve euronun geçen ayki dört değerini alın. O tarihlerden birer sene geriye gittiğinizdeki değerlere de bakın: Getiri oranları, enflasyon ile ya başabaş, ya da altındadır. Yani sabırlı olma taktiği, dövizde geçerli değildir. Döviz, krizden medet umanlar için iyi bir yatırım aracıdır ki krizin dolaylı da olsa herkese zararı olduğunu pek de düşünmez bu grup.

Sonuç itibarıyla, borsada uzun vadeli yatırımcılık iyidir. Dövizin ne kısa, ne de uzun vadede kimseye yararı yoktur.

Bu blogdaki görüşler, blog yazarının gözlemlerini paylaşmasından ibarettir. Herhangi bir tavsiye veya öneri gibi algılanmamalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

iyi pazarlar bu ödemeler dengesindeki 3.2 milyar dolarlık parayı nerden finanse etitigimizi açıklarmısınz

zeynep dilruba 
 04.03.2007 14:56
Cevap :
merhaba zeynep hanım. benim yazım, borsayla ilgiliydi. ödemeler dengesi yoktu içinde. bu bakımdan sorunuzu anlayabilemedim..  05.03.2007 1:38
 

İMKB için yazdıklarınıza, bir de şunu eklemek istiyorum. Borsa binasının girişinde bir heykel vardır. Ayı ile boğanın heykelidir. Ayılarla boğaların arasına küçük yatırımcı ,üç-beş lirasıyla yatırım yapmaya karar verirse, riskini önceden kabul edip, sonra da üzülmesinler. 15 sene amatörce borsayı takip eden birisi olarak nacizane fikrim bu...saygılar

Latif 
 20.07.2006 18:12
Cevap :
Siz heykel detayına kadar bildiğinize göre, amatör kalmamışsınız sanırım. Var mı bir iki güncel tüyonuz:):) Şaka 1 yana, değerli ilaveniz için teşekkürler..  21.07.2006 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2699
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

MBA değil ama HBA (Herşeyi Bilen Adam) yapmış birisiyim. Hemen her konuda fikrim var ama hiç fikr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster