Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '19

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
45
 

Saç Çizgisinden Alın Germe

Saç çizgisinden alın germe klasik alın germe yaklaşımının en önemli modifikasyonlarından birisidir. Ameliyat teknik açıdan klasik koronal alın germeye benzer, ancak kesi saçın içerisinde değil alın ve saçlı derinin birleşme hattında yapılır. Alın aşağı yönde kaşlara doğru serbestleştirilip yukarı yönde gerilir, deri fazlası atılır ve ince dikişler ile onarım yapılır. Bu tekniğin özelliklerinden birisi kesinin arkasında kalan saçlı derinini bir bütün olarak serbestleştirilip öne doğru kaydırılabilmesidir. 

Saç çizgisinden yapılan alın germe ameliyatı alnın geniş, saç çizgisinin yüksek olduğu, alın yaşlanmasının ileri evrelerindeki ve kaşları ileri derecede düşük olan hastalar için uygun bir ameliyattır. Eğer bir bireyin kaşları ile saç çizgisi arasındaki mesafe 7cm’den daha fazla ise bu teknik gündeme gelmektedir. Hali hazırda alın yüksekliği 7cm‘den fazla olan bir hastada saçın içerisinden yapılacak tüm germe teknikleri alnı gerip daha da genişletecektir ve kadın yüzünde erkeksi bir görünüm oluşturacaktır. Buna ek olarak alın yüksekliği 7cm’den yüksek olan hastalarda saçın içerisindeki kesilerin kaşa olan uzaklığı 10cm’ye yaklaşacağı için bu kadar uzaktan uygulanan bir germe kuvvetinin kaşa etkisi mesafeden dolayı çok zayıf olacaktır. 

Saç çizgisinden yapılan alın germe ameliyatı çok etkili bir ameliyattır. Kaşları çok etkin ve kalıcı biçimde yükseltir alındaki kırışıklıkları etkin olarak azaltır. Bu yöntemin diğer hiçbir ameliyat tekniğinde olmayan avantajı ise alın yüksekliğini koruyabilmek ve hatta kısaltabilmektir. Alnın daraltılabildiği tek ameliyat tekniği budur. 

Saç çizgisinden alın germe ameliyatının bazı dezavantajları da mevcuttur. Bunların ilk ve en önemlisi alın derisi ile saçların birleşme hattındaki uzun kesi izidir. Bu kesi izi saçların arasında olmadığı için erken iyileşme döneminde, yani neredeyse 1 yıla kadar görünür olacaktır. Ameliyat sonrası hastaların bu izi kamufle edebilmek için kahkül bırakmaya gönüllü olması ve kapatıcı makyaj kullanması gerekebilmektedir. Bir grup hastada bu izin üzerine ve hafif önüne doğru saç ekimi yapılarak saç çizgisini yeniden oluşturmak ve ameliyat izlerinin bu şekilde kamufle edilmesi mümkün olmaktadır. Öte yandan bu iz genellikle 6.aydan sonra sosyal hayatta dikkat çekmeyecek düzeyde, ince beyaz bir çizgi biçiminde iyileşmektedir. 

Alın yaşlanmasının ve kaş düşüklüğünün ileri düzeyde olduğu ve alnın çok yüksek olduğu hasta grubunda saç çizgisinden alın germe ameliyatının sağladığı kazanımlar işleme ait bu dezavantajları dengelemektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 79
Kayıt tarihi
: 01.01.19
 
 

TED Ankara Koleji mezunudur. Hacettepe Üniversitesi'nde Tıp ve Plastik Cerrahi Uzmanlık eğitimler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster