Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '18

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Saç Ekimi Sonrası Spor

Saç Ekimi Sonrası Spor
 

Dr. Yetkin Bayer


Kimi insanların hobi, kimi insanların ise sağlık amacıyla ilgilendikleri spor, günden güne popüleritesini artırarak birçok insanın hayatında önemli bir yer edinmektedir. Sporla ilgilenen ve saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin merak ettiği konulardan bir tanesi de, saç ekimi operasyonu sonrası spor yapılmasının ekilen saç köklerine zarar verip vermeyeceğidir. Saç ekimi sonrası spor konulu makalemizde, sporun ekilen saç köklerine zarar verip vermediği, operasyondan kaç gün sonra spora başlanabileceği ve hangi sporların yapılabileceği konusunda ayrıntıları bulabileceksiniz

Makalenin başlangıcında, dikkat çekmek istediğim bir husus var. Saç ekimi tarihçesine baktığımızda ilk uygulanan saç ekimi yöntemi olan FUT, uzun yıllar başarıyla gerçekleştirilmiş, sonrasında ise yerini FUE Yöntemi'ne bırakmıştır. FUE Yöntemi günümüzde yaygın olarak tercih edilen saç ekimi yöntemidir. Çünkü FUE yöntemi ile;

Daha sık ekim yapılabilmekte,

Operasyon sonrası iyileşme süresi FUT'a oranla daha hızlı olmakta,

Saç kökleri, donör bölgeden (ense) FUT'taki gibi bir kesi halinde alınmadığı için iz bırakmamakta,

ve operasyon sonrasında donör bölgede FUT'taki gibi uzun süreli uyuşma, hissizlik ve ağrı olmadığı için daha çok tercih edilmektedir.

Yukarıda da belirttiğim gibi, günümüzde FUT yaygınlığını yitirdiği için, ben de makaleyi FUE Yöntemi'ni baz alarak açıklayacağım.

Saç Ekimi Sonrası Spor Yapılabilir mi?
Genellikle erkek tipi saç dökülmesi yaşayan ve/veya bir kaza sonucu saç köklerinde kayıp yaşayan kişilerin başvurduğu saç ekimi, estetik kaygılarla yapılan cerrahi operasyonlardandır. Hasta, operasyondan 3 gün sonra günlük yaşamına dönebilmektedir. Operasyon her ne kadar başarılı geçmiş olsa da operasyonun tam anlamıyla başarılı bir şekilde sonuçlanmasında, operasyon sonrası hastaların da bazı önemli noktalara harfiyen uyması, operasyonun başarısını önemli ölçüde artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse, operasyondan hemen sonra güneş ışınlarının dik açıyla doğrudan teması, ekilen saç köklerini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu yüzden hastanın birkaç gün şapka takması tavsiye edilmektedir. Saç ekimi sonrası spor konusu da hastanın uyması gereken önemli noktalardan biri olup; operasyonun başarısının artmasında hastanın dikkat emesi gereken önemli bir konudur. Tabi spordan spora fark vardır. Şöyle ki; hafif tempolu yürüyüşlerle, futbol bir tutulamaz. Veya basit egzersizlerle, vücut geliştirme sporunun vücuda olan etkisi aynı değildir.

Saç Ekimi Sonrası Sporun Saç Köklerine Etkisi
Takdir edersiniz ki, spor esnasında vücuttaki kan basıncı yükselir, haliyle bu yükseliş nabzın daha hızlı atmasına sebep olur. Nabzın daha hızlı atması ise saç köklerinin yerleştirildiği kanallarda kanlanmaya sebep olarak, ekilen saç köklerine zarar verebilmektedir. Bunların yanı sıra; spor sonrası vücudun gerilmesi ve terlemesi gibi etkenler de saç köklerinin sağlıklı bir şekilde ekildiği kanala oturmasını engelleyebilmektedir. Ayrıca, saç ekimi sonrası yapılacak spor da önemlidir. Hafif tempolu yürüyüşler ve basit-yormayacak egzersizler operasyondan birkaç sonra yapılabilirken; topla yapılan futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlara ise birkaç ay ara verilmelidir. Bunun sebebi, bu tarz topla oynanan sporlarda vücut aşırı yorulabilmektedir. Ayrıca, top kafa bölgesine denk gelirse, darbeden dolayı saç kökleri zarar görebilmektedir. Toplu oynanan sporların dışında; boks, judo gibi şiddet içeren darbeli sporlara da birkaç ay ara verilmesi salık verilmektedir.

Hafif tempolu yürüyüşler ve basit egzersizler yapmak için, operasyon sonra 4 -5 gün beklenmeli, bu süreden sonra ise, hasta, kendisini yormadan, kan basıncıbı yükseltmeyecek şekilde dikkatli ve ölçülü bir şekilde yapmalıdır sporunu. Ekilen saç köklerinin zarar görmeyerek sağlıklı bir şekilde kanallara oturması ve gelişmesi için bu dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

Dr. Yetkin Bayer
Saç Ekimi Doktoru

www.yetkinbayer.com

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 77
Kayıt tarihi
: 08.02.16
 
 

Yetkin Bayer, 1966 yılında İstanbul'da doğdu. 1991 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster