Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '20

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
22
 

Saç Ekimi Sonuçları

Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi sonuçları teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kullanılan tekniklerin gelişmiş olması saç ekimi sonuçlarını da etkilemektedir. Saç ekimi için 2 farklı teknik bulunmaktadır. Eskiden kullanılan teknik FUT yöntemiydi ve bu yöntemde ense bölgesinden saçlı deri kesilerek alınan saç dokuları küçük parçalara bölünerek saçsız alana nakili sağlanırdı. FUE dediğimiz yöntemde ise yine ense bölgesinden saçlı deriden kıl folikülleri tek tek motor yardımı ile alınarak kel olan bölgeye mikro – greftleme tekniği ile nakil edilmektedir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Saç ekimi genetik sorunlardan veya saçın ihtiyacı olan vitamin ve minerallerinin alınmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden saç önce yıpranır, kırılır ve dökülmeye başlar. Dökülme yaşanan kısımlar da ise kellik sorunları ile hem öz güven eksikliği hem psikolojik sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi öncesinde hastanın genel sağlık sorunlarının olmaması son derece önemlidir. Saç ekimi olacak kişinin sigara içiyorsa işlemden 6 ay önce bırakması gerekmektedir ve saç ekiminden sonra hiç içmemesi gerekmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler iyileşme sürecinizi kötü etkiler ve kötü iyileşen bir yerin iyi sonuç vermesi beklenmemelidir. 6 ay beklenmesinin sebebi ise bahsettiğimiz zararlı maddeler insan vücudundan 6 ay sonra temizlenmiş olur. İşlemden önce kan sulandırma etkisi olan aspirin veya aspirin içeren ilaçlar içilmemelidir. Yine kan sulandırma etkisi olan alkol tüketimi saç ekiminden 10 gün önce bırakılmalıdır.

Saç Ekimi Kaç saat Sürer?

Saç ekimi süresi kişiden kişiye, saç deformasyonuna, ekilecek greft sayısına göre değişebilir. Genel olarak lokal anestezi altında 5 – 6 saat sümektedir.

Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Saç ekimi esnasında kullanılan lokal anestezi ile işlem sırasında herhangi bir acı hissi olmaz. İşlemden sonra anestezinin etkisi geçmiş olsa da devreye ilaçlar gireceği için ağrı hisse olmamaktadır.

En fazla Kaç Saç Kökü Alınır?

Saç ekimi esnasında en fazla toplamda 5000 – 6000 adet saç kökü alınır ve saça ekimi sağlanır. Ancak kellik bölgesi fazla ise 6000 saç kök yeterli olmayacak ise 2 seans yapılabilir. Her seans için 5000 kök alınır ve toplamda 10000 adet saç kökü transferi yapılabilir.

Saç Ekimi En İyi Sonuç

Muayene bulguları son derece önemlidir çünkü saç ekimi olacak kişinin saç kökleri zayıf ise mutlaka güçlendirilmelidir. Saç ekimi ve sonrasında güçlü saç kökleri ekim operasyonun da başarını belirler unutulmamalıdır ki ne kadar güçlü saç kökleri var ise saç ekimi sonucu o kadar iyi olur.

Doç.Dr. Süleyman TAŞ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah

https://www.suleymantas.com.tr/sac-ekimi-oncesi-ve-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler/

https://www.tasklinik.com/sac-dokulmesi-dogustan-gelen-sorun-mudur/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 46
Kayıt tarihi
: 01.03.14
 
 

Doç.Dr. Süleyman TAŞ, başarıyı kendine ilke edinmiştir. Türk ve Avrupa Plastik Cerrahi Dernekleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster