Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '20

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
27
 

Saç Ekiminde İyileşme Süreci

Sağlığımızla ilgili bir operasyon söz konusu olduğunda iyileşme süreci hasta için en önemli noktadır. Saç ekimi gibi estetik sebeplerle yapılan operasyonlarda da mecburi bir sağlık durumu söz konusu olmadığı için iyileşme süreçleri hastanın operasyona karar sürecinde önemli rol oynar. Kişi yaşam kalitesinden ne kadar süre ödün vereceğini öğrenmek ister. 

Günümüzde en sık  yapılan estetik operasyonlardan biri haline gelen saç ekimi operasyonları, yeni teknikler sayesinde eskilere göre çok daha hızlı iyileşme imkanı vermektedir. Günümüzde FUE, DHI, SAFİR ekim gibi yöntemlerle gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları, ekilecek olan greft sayısına göre yaklaşık 5-6 saat sürmektedir. Operasyon sonrası hasta taburcu edilir, hastanede yatması gerekmez ve aynı gün evine dönebilir. 

Saç ekimi operasyonların İyileşme Süreci

Saç ekimi operasyonu sonrasında saçların toplandığı ense bölgesi bandajlanırken, ekim yapılan alan açıkta bırakılır. Bu noktada saç ekiminde iyileşme sürecini donör bölgedeki iyileşme ve ekim alanındaki iyileşme olarak iki farklı başlıkta incelemek daha doğru olacaktır. 

Saç ekimi sonrası donör bölgede iyileşme

Saç ekimi operasyonu esnasında kıl köklerinin toplanması için mikromotor cihazı kıl kökleri çevresinde küçük kesikler yapılarak greftler toplanır. Operasyon sonrası minik kesiklerin meydana geldiği bu alan bandajlanarak kapatılır ve donör alan 3-4 gün boyunca bandajlı kalır. Hasta bu süreç sonrasında ilk yıkama ve kontroller için tekrar hastaneye gelir. Donör bölgedeki bandajlar bu bölgede iyileşme büyük oranda gerçekleşmiş olur ancak deri üzeri hala biraz hassas hafif pembe rengindedir. Bu noktadan sonra birkaç gün içerisinde bölge kendini tamamen toparlar. Saç boylarının eşitlenmesiyle birlikte ense bölgesi eski haline dönmüştür. 

Ekim alanında İyileşme

Ekim alanında ise durum farklıdır. Operasyon sonrası açıkta bırakılan bu alandaki görüntünün normale dönmesi yaklaşık 7-12 gün arasında sürebilmektedir. Operasyon  sonrasında öncelikle yeni kıl köklerinin diplerinde kabuklanmalar meydana gelir. 10-12 gün içerisinde kabuklar kendiliğinden dökülmüş olur. Bu andan itibaren kıl köklerinde iyileşme tamamlanmıştır. 

Operasyondan 3-4 gün sonra ekim alanında ilk yıkama gerçekleştirilir. Saç ekimi sonrası yıkama ilk olarak hastane ortamında hemşireler tarafından gerçekleştirilebilir. Bu işlem öncesinde ekim bölgesi losyonlanarak 30-40 dk bir bekleme ile kıl köklerindeki kabukların yumuşatılması sağlanır. Yıkama işlemi kabuklanma sebebiyle havasız kalan kıl köklerinin daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlar.

Operasyon Sonrası Süreç

Saç ekimi operasyonu sonrası saç köklerinin tamamen kendine gelmesi ise yaklaşık 1 senelik bir süreçtir. Bu süreç hastanın yapısına göre değişiklik gösterse de, ekilen saç köklerinin her birinin büyüyerek doğal formunu yakalaması bu süreci gerekli kılar. 

Operasyon sonrası süreç, saç diplerinin iyileştiği ilk 10 günden sonra şok dökülme süreci ile devam eder. Şok dökülme operasyon sebebiyle yorgun düşen saç tellerinin dökülerek yerlerine yenilerinin çıkmasını sağlar. Yaklaşık 2 ay kadar dökülmeler sürebilir ve daha sonrasında hastanın yeni saç telleri büyümeye başlar. 

Bazı hastalarda bu noktada yeni ekilen kıl köklerinin adapte süreci çok daha hızlı gerçekleşebilirken bazı hastalarda, özelliklee operasyondan 3-4 ay sonra saç tellerinin zayıf, kıvrık ya da cılız görünümler olabilir ancak bu süreçte geçicidir. 

Saç ekimi sonrasında 6. aya gelindiğinde birçok hastanın saçlarının birçoğu yeniden çıkmış ve estetik bir görünüme kavuşmaya başlamıştır. Bu noktada bazı kişlerde saçlarda hafif kıvrılmalar daha sık görülürken bazı kişilerde ise bu süreç şok dökülme ile tamamlanmaktadır. 

Sonuç olarak, saç ekimi operasyonlarında yaklaşık 10 günlük akut sürecin atlatılmasıyla birlikte hastanın yaşam kalitesini etkileyecek, rahatsız edici durumların ortadan kalmış olması beklenir. Bununla birlikte operasyon sonrası süreçte doğru beslenme, sigara ve alkolden uzak durmak, prp ya da saç mezoterapisi gibi destekleyici medikal tedavilerden yardım almak saç ekimi sonrası iyileşme sürecini kısaltan unsurlar arasındadır. 

 

 

Dr. Merdan Çelik

www.hairsix.com.tr

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2496
Kayıt tarihi
: 09.07.19
 
 

 “Saç ekimi ve saç restorasyonuyla ilgili çalışmalarına Amerika'da başlayan Dr. Merdan Çelik, 2005 ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster