Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '10

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
27472
 

Sadaka taşı nedir bilir misiniz?

Sadaka taşı nedir bilir misiniz?
 

SADAKA TAŞI


Osmanlıda, derdini kimseye anlatamayan fakirler ihtiyacı olduğunda gecenin geç saatlerinde sadaka taşının yanına para almaya gelirlermiş. Parayı aldıktan sonra, kalanını kendisi gibi ihtiyacı olanları düşünme terbiyesi ile bırakır ve sadakayı bırakana kalbinden duasını edip dönermiş.

Büyük ve asil ecdadımız, asaleti, fazileti ve hassasiyeti en güzel şekilde çözüme ulaştırmış sadaka taşlarıyla.

Genellikle 2 metre boyunda, silindir şeklinde olan bu taşlar, şehir ve kasabalarda cami, çeşme yanı, hastane gibi işlek yerlerde olabildiği gibi, sadakayı alanın da vereninde kimsenin görmeyeceği tenha yerlere de konulmuştur.

Bu bakımdan sadaka taşlarına, asalet ve merhametin simgesi olarak da bakılırmış.

Konya, Erzurum, İstanbul…. gibi şehirlerde bu taşların olduğu rivayet ediliyor.. Eskiden İstanbul’da dört yerde sadaka taşı varmıştı. Bunlardan biri, Üsküdar çarşısında Mimar Sinan’ın yaptığı hamamın karşısındaki Gülfem Hatun Camii'nin avlusundaymış. Diğerleri de, Üsküdar Doğancılar, Karacaahmet ve Kocamusatafapaşa’daymış.

Bugün bu sadaka taşlarından sadece, Doğancılarda olanı dikili duruyormuş lakin onun da yarısı toprağa gömülü vaziyetmiş.

Şöyle bir tarihimize bakınca düşünüyorum da, biz ne asil ruhlu, güzel ahlaklı bir milletmişiz. Eskiden kimse kimsenin onuruyla oynamazmıştı. Vereceği sadakayı kimseye göstermemeye çalışarak, bu taşa bırakıp oradan uzaklaşırlaşmışlardı. Gece de sokaklar tenhalaşınca ihtiyaç sahipleri bu taşlardan sadece ihtiyacı kadarını alıp uzaklaşırlarmıştı.

Şimdi düşünüyorum da, acaba bugün böyle bir şey olması mümkün mü? Yazıyı okuyan herkesin olmaz dediğini duyabiliyorum. Çünkü biz toplum olarak birbirimize güveni yitirdik.

Bırakın iyilik yapmayı, sadaka vermeyi … çoğumuz komşumuza selam bile vermiyoruz.

Eskiden fakirliğin bir onuru gururu varmıştı. Şimdilerde televizyonlara çıkıp açım diye bağırmaktan utanmayan bir millet haline geldik. Yardım yapanları da görüyoruz ayrıca.. yani gösteriş yardımlarını.

Özellikle ramazan aylarında televizyonlarda boy boy kendilerini gösteriyor yardımseverlerimiz. Kim kime ne yardım yapmış, ne yemeği vermiş her şey ortada.. tabii buna yardım mı denir, gösteriş mi denir artık orasını sizin takdiriniz..

Günümüzde sokaklar dilencilerden geçilmiyor.. Kimin gerçek ihtiyaç sahibi olduğu belli değil.

Memleketimizde fakir insan çok..fakat gerçek ihtiyaç sahibi olanların ben isteyeceğine el açacağına inanmıyorum açıkçası. Hepimiz bu konuda duyarlı olmalıyız diye düşünüyorum. En azından yakın çevremizdeki ihtiyaç sahiplerini koruyup yardımda bulunabiliriz. Üstelik sadece maddi yardımda bulunmak da şart değil. Manevi olarak da destekte bulunup, onları küçümsemeden, hakir görmeden sevgimizi gösterebiliriz.

Unutmayalım sadece gülümsemek dahi sadakadır.

Yüreğinizdeki sevgi daim olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ve ne kadar üzülerek okudum anlatamam. O taş Doğancılar'da nerede acaba ? Üsküdar Doğancılar, değil mi? Bugün tabii ki bu mümkün değil. 1.) Fakirlere gizlice yardım edebilmenin çeşitli yolları var. 2.) Öyle bir taş olduğunu düşünsek, konulan parayı anında ilk gelen götürür. Boyu yetmezse taşı söker götürür. Artık sokakta cebimizdeki paranın bile çalınabileceği korkusunu yaşıyoruz. 2 sene kadar önce Ankara'da çingeneler, maden değeri nedeniyle bir otobüs durağını temelinden söküp götürmüşlerdi ! Sevgiler..

Ata Kemal Şahin 
 12.02.2010 5:39
Cevap :
Merhaba Ata Kemal Bey öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu taş İstanbul Üsküdar, Doğancılardaymış. İlk fırsatta, oraya gidince sorup araştıracağım..Ayrıca ben de sizin otobüs örneğini hayretle okudum şimdi. Ne yazık ki, vicdani duygularını yitirmiş bir toplum olduk .. fakat iyiler de yok değil.. Mesela ben sizin yılbaşı yazınızı okuduğumda, çok duygulanmıştım.. Öğrencilerime, aileme bile anlattım. Kısmet şimdiymiş; sizi örnek davranışınızdan ötürü, haddim olmayarak tebrik ederim. Selam ve saygılarımla.  12.02.2010 11:13
 

Bunların küp biçiminde olanları da varmış Kanuni Devrine kadar!!! Düşünsenize, ekmek alacak parası olmayanların var olduğu bir toplumda, o madeni para dolu küplere gühan ve ayıp diye kimsecikler dokunmaz, ihtiyaç sahipleri d o anki yiyecek ihtiyaçlarını giderecek kadar nemalanırmış! Adalet ve vicdanın bu denli geliştiği bir toplumu bu çağdan sonra inşa etmeye olanak var mı acaba?! Bu konuda ben de yıllar önce yazmıştım. Okumak isterseniz bağlantısı aşağıda... Tebrikle, teşekkürle, saygıyla... MS ( blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=64300 )

Mehmet Sağlam 
 08.02.2010 10:18
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey, çok güzel ifade etmişsiniz eskiden adalet ve vicdan varmıştı.. şimdilerde vicdandan, merhametten yoksun bir toplum olduk. Katkınız için çok teşekkür ederim efendim, (şimdi sizin bloğunuzu da okuyacağım:) .. Selam ve saygılarımla.  08.02.2010 12:15
 

Değerli Öğretmenim. Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'den bir Hadis-i Şerif. Bir gün Efendimiz (S.A.V.), sahabe efendilerimizle sohbet ederken şöyle buyurmuşlardı; "Her kim ki, perşembe gününü oruçlu geçirir, Cuma namazını kılar ve akabinde bir sadaka verirse, bir umre sevabı kadar sevap kazanır", Sahaben biri;"Ya Rasulallah, ya verecek bir şeyimiz yoksa? Efendimiz (S.A.V.); "Verecek bir hurmanızda mı yok" dediğin de başka bir sahabe efendimiz; "Ya Rasulallah hurmam da yoksa" dediğinde, Efendimiz (S.A.V.); "Bir tebessüm de edemeyeceksiniz, zira müminin, mümine tebessümü bile sadakadır" buyurmuşlardır... Sağlıcakla Kalın...Selam ve Dua ile...

Yorum Dükkanı 
 08.02.2010 10:08
Cevap :
Sv Yorum Dükkanı, çok ama çok teşekkür ederim yazdığınız hadisle konuyu bütünleştirdiğiniz için. Selam ve saygılarıma.  09.02.2010 18:46
 

Değerli Öğretmenim. Evet, toplumsal çözülme hızla ilerliyor, yapılan yorum ve vermiş olduğunuz cevapta belirtildiği üzere toplumsal çözülme hızla ilerliyor. Bu yaranın bir tek merhemi vardır, O da; İnsanların "İslam Ahlakı" ile ahlaklanması. Rabbim hepimize İslam Ahlakı ile ahlaklanmayı nasip eylesin İnşaallah...Sağlıcakla Kalın...

Yorum Dükkanı 
 08.02.2010 9:59
Cevap :
Merhaba değerli Yorum Dükkanı, çok doğru söylüyorsunuz çözüm, toplumun islam ahlakı, güzel ahlakla sahiplenmesi... lakin şimdilerde güzel ahlakkı, vicdanı, merhameti bulabilmek çok zor günümüzde.. katkınız için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.  08.02.2010 12:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 510
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12240
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster