Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
4124
 

Sadece 0 ve 1 rakamlarından ibaret bir hayat

Sadece 0 ve 1 rakamlarından ibaret bir hayat
 

Bilgisayarların çalışma yöntemi bana hep ilginç gelmiştir. Bugün artık dünyayı ve hatta fazlasını önümüzdeki beyaz cama getiren bu mucize buluşun aslında her şeyi 0 ve 1 rakamlarından ibaret algılaması gerçekten hayret verici.

Dinlediğimiz bir müzik parçası ya da şu anda bu yazıyı okurken gördüğünüz harfler, etraftaki sayfa düzeni, resimler hepsi bilgisayar için 0 ve 1. Onca görsel öge bilgisayar için sadece rakamları ifade ediyor.

Teknik olarak bakıldığında ise aslında bilgisayarın burada algıladığı şey pozitif ve negatif elektrik yükleri. Ondan sonrasında ise pozitif elektrik yüklerine 1, negatif elektrik yüklerine 0 demesi ve her şeyi bu şekilde kategorilendirip, belli bir kod sistemiyle isimlendirmesi.

Bu haliyle bilgisayarın dünyaya olan bakış açısı ne kadar da basit görünüyor. Yaşamdaki kişisel mutluluğumuzun ya da üzüntülerimizin, bizim dışımızda gelişen olaylara bizim verdiğimiz tepkilerle ortaya çıktığını düşünürsek, bilgisayarın dünya algılaması son derece profesyonel ve sade.

Hayata bilgisayar gibi bakabilme olağanüstü bir profesyonelliği gerektiriyor. Basit ve nötr bir algılama, ardından aynı nötr ve profesyonel tepki verme bu işin formülü. Birçokları yaşamın içinde barındırdığı sıkıntılara karşı, bu tarz bir bakış açısını uygulayabilmenin hayallerini kuruyor.

Ancak, hayatın her alanına bu tür bir profesyonellik ve sadelikle bakabilmek insan doğasıyla pek uyuşmuyor. İnsanın, çevresini algılamada ve çevresine verdiği tepkilerde hislerinden bağımsız hareket edebilmesi mümkün görünmüyor.

Tam tersine hislerden arındırılmış, saf bir profesyonellik sadece var olan sistemin işletilebilmesini sağlıyor. Ancak, yenilik ve ilerleme ise hisler işin içine karışmadan olmuyor. Çoğu zaman en önemli kararlar, mantıksal olarak birbirini izleyen rakam veya başka türlü bilgilerden çok, hislerin yol göstermesiyle alınıyor.

Bu tıpkı bilgisayarın bir müzik parçasını çalabilmesine ama güzel ve çirkin gibi duygulara dayalı estetik değerlerden yoksun olduğu için, bir müzik parçası yazamamasına benziyor.

Bilgisayar için rakamsal bir dünya yeterli, ama bu kesinlikle içinde barındırdığı kaostan beslenen insanın tercih edebileceği bir dünya algılaması değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8055
Kayıt tarihi
: 27.07.08
 
 

Yazının icadından bu yana her insanın içinde bir parça da olsa var olduğuna inandığım yazma isteğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster