Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '12

 
Kategori
Spor
 

Sadece Aykut Kocaman değil futbolcuların da sorumluluğu var

Futbolun böyle beklenen ve hepimizin alıştığı sonuçları vardır. Büyük beklentilerle çıkılan karşılaşmalarda istenen skorlar üretilemeyince insanlar sorumlu arar; en yakın arkadaşınız dahi olsa çıkar sizi eleştiri bombardımanına tutar.

Cumartesi günü iki farklı Fenerbahçe ve Galatasaray izledik.

Aslında ilk yirmi dakika içinde hiç beklemediğimiz bir Galatasaray; erken gelen gollerdi biraz bu maçın iki farklı oluşumunu ortaya çıkaran.

Galatasaray kalan 70 dakika sezon boyunca oynadığı oyuna geri dönünce aradaki fark kapandı; kalan sürede skor da eşitlendi.

Bu nedenle sonuca ve oyuna yönelik bu karşılaşma özelinde Fatih Terim’in ekstra bir katkısı yoktu. Fatih Terim zaten bu takım şablonunu oluşturarak ligdeki pozisyonu hazırlayan bir teknik direktör oldu.

Aykut Kocaman’ın önemli taktiksel yanlışları olmakla birlikte sahaya sürdüğü ilk on bir kişilik kadro olabilecek en iyi tercihti.

İlk yirmi dakika boyunca da şaşırtıcı ve beklenmedik derecede etkili de oynadılar. Fenerbahçe’nin özellikle Şükrü Saraçoğlu’nda uzaktan şutlarla skor değiştirme gücünü biliyorduk. Önü boşalan her oyuncu bu denemede bulundu; iki gol çıktı buradan.

Sonra Fenerbahçeli oyuncuların ikili mücadelelerde sürekli top kaybedişlerini izledik.

Elmander’in attığı golün iki pozisyon öncesinde öylesine kritik bir yerde Fenerbahçeli oyuncular topu kaybetti ki üst düzey bir karşılaşmada bunun golle sonuçlanması normal olandı.

Ancak Fenerbahçeli oyuncular bunu neredeyse her maç yapıyorlar. Zaten takımın da en kırılgan tarafı burasıdır.

Gördük ki karşılaşma boyunca Galatasaraylı oyuncular da çok basit toplara sahip olamadılar kaybettiler; Fenerbahçe yediği gibi gol atmasını beceremediği için yıllardır hızlı hücumları sete dönüştürüyor ve bir pozisyon üretmek için ekstra gayret içine giriyor.

Galatasaray, Cumartesi akşamı Fenerbahçe’den çok daha güçlüydü ve hızlıydı.

Aykut Kocaman’ı ilk derbide oynattığı taktik ve kadro seçimi için eleştirmiştik; ancak bunu Kadıköy’de de tekrar edeceğini düşünmemiştik.

Fakat teknik direktörler de yanılgı içine düşerler ve bu çoğunlukla da sahada oynayan oyuncuları yoluyla olur.

Çıkardığı oyuncuların üçü de sürekli top kaybı yapıyordu ve güçsüzdü. Alex ve Stoch beklenmedik derecede kötü oynuyorlardı.

Stoch’u çıkarıp bu güçsüzlüğü Selçuk’la dengelemek istemiş olabilir fakat bu sefer sol kanat boşaldı. Aydın Yılmaz belki de hayatının en rahat maçlarından birini oynadı; yıldızlaşabilirdi de.

O boşluğu görünce bu sefer de Alex’i aldı. Sol kanat doldu ama Dia da istenen performansı göstermenin çok gerisinde kaldı. Alex’in oyun dışı kalması Galatasaray’ı çok rahatlattı.

Çünkü gerçek şu ki Fenerbahçe’nin yedek kulübesi eskisi kadar güçlü değil.

Belki taraftar “Dia Dia” diye tezahüratta bulunurken kanına çağırdığı Özgür Çek tercihini kullansa ve Alex’i oyunda tutmayı denese Galatasaray’ın etkinliği bu derecede artmazdı.

Fakat bütün bunlar zaten 20 dakika içinde oluyor ve bir teknik adam tercih kullanırken oyuncusunun söylenenin en iyisini yapacağı inancı ile hareket ediyor.

Bazen rakibinizin iyi oyunculara sahip ve güçlü olduğunu görmek de gelecek planlaması yapmanız açısından doğru olan bakış açısıdır.

http://twitter.com/uzaygokerman

uzaygokerman@gmail.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uzay Hocam fazlaca iyi niyetli bir yorum yapmışsın. Aykut Hoca başlarken doğru bir kadroyla başladı ama sonrasında yaptıkları baştan sona yanlıştı. Aykut Haocayı ben anlamakta zorlanıyorum. Geçen yıldan beri aynı hataları tekrarlıyor. Hem de önünde onca örnek dururken. Şu anda neden Galatasaray'ın 9 puan gerisnde? Gayet net... Kaybedilen diğer paunlara bak, hepsinde Aykut Hocanın marifeti vardır. Yanlış kadrı seçimi, yanlış oyuncu değişikliği. Selçuk'un bu takıma hiç bir ekstra katkısı yokken sürekli Selçuğu oyuna sokması anlaşılabilir değil. Selçuğun sonradan girdiği her maçı Fenerbahçe kaybetmiş veya beraberliği zor kurtarmış. İstersen dön Selçuğun sonradan girdiği maçların istatistiğine bak. Önünde bu denli somut veriler varken halen neden Selçuk... ben anlamadım. Eğer kadroyu korusaydı Aykut hoca ve ilk 20 dakikayı doksan dakikaya yaysaydı bu maçıda hayli farklı alırdı Fenerbahçe.Selamlar

Yıldız Nihat 
 19.03.2012 10:28
Cevap :
Yıldız Hocam mesele iyi niyetli yazmak değil. Şu aşamada zamanı olmadığını düşünüyorum. Futbolcular için yazılması gereken çok şey var. Ancak sezon sonunu beklemek en iyisidir. 20 dakikalık futbolun 90 değil 45 dakikaya yayılması gerekiyor. Ama moral motivasyondan tut da bir şok şey takımı etkiliyor olmalıdır.   19.03.2012 23:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1885
Toplam yorum
: 2000
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1348
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster