Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
431
 

Sadece kınamak, filleri ancak buraya kadar taşıyabildim

İnsanlar hayatlarında ne kadar da bencil. Öyle ki Filistin’de, Irak’ta Lübnan’da insanlar, çocuklar ölürken, biz hayatlarımızın en ufak ayrıntılarında bile değişiklik yapmadan yaşamaya devam ediyoruz.

İsmail Cem’i toprağa verdiğimiz bu gün bile kaçımızın hayatında değişikler oldu.

Lübnan savaşının ilk patlak verdiği günlerde ben hayatımda hiçbir değişiklik yapmadan her sabah kalkıp sıcak bir çay içip okuluma gidiyordum ve her Cumartesi, Pazar öğlene kadar uyuyordum. İnsanlar çok bencil. Kendi hayatlarına etki etmeyen konulara hiç tepki göstermiyorlar.

Oysa benim hatırlamadığım bir tarihte yapılan körfez savaşında Türkiye hava üssünü ABD uçaklarına açtığı ve bir şekilde savaşa dâhil olduğu için ailem beni ve ağabeyimi Adana’dan İzmir’e ne olur ne olmaz mantığı ile götürmüş. Ne kadar benciliz öyle değil mi, Filistin, Lübnan ve ikinci Irak savaşı, alakamız yok bizi ilgilendirmez diyip hayatlarımızı yaşamaya devam ediyoruz.

Ben demiyorum ki dünyanın herhangi bir köşeasinde ölen herhangi bir insan için işimizi gücümüzü bırakıp yas ilan edelim. Ama bir şiir var ya her 10 Kasımlarda okunan “beni anlamak her 10 Kasımda beni anmak demek değildir.” Orada ölen insanlar için yas tutmaktan bahsetmiyorum, ben orada o insanların ölmesine engel olmaktan bahsediyorum.

Evet, Lübnan Savaşı’nda AB ülkelerinin birçoğu kınama yazıları yayınladı, evet, Türkiye İsrail’in yaptığı saldırıyı kınadı, sonuç İsrail gene bildiğini okudu. Bunu engellemek için askeri güç kullanmak mı gerekiyor, kesinlikle hayır. Yapılması gereken basitti bence. Türkiye nasıl Kıbrıs operasyonundan sonra ambargolar ile boğuştu ise İsrail’de bu şekilde protesto edilebilirdi. Ama buna cesaret edecek ve hayatını değiştirmeye cesaret edecek bir dünya toplumu gerek.

Ben öldürenleri kınıyorum, Filistin’de, Irak’ta, Lübnan’da kurşun sıkanları da, sıktıranları hükümetleri de kınıyorum. Ama en çok ta bu savaşlara sadece kınama yazıları yayınlayıp seyirci kalmayı tercih eden hükümetleri kınıyorum, benim elimden de fazlası gelmiyor, fazlası gelenlerin bir şeyler yapması gerek ama.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok haklısın.insanların bu durumda dediği tek şey'aa yine mi'dedikleri tek şey bu.ya da ne yapacağız.çok şey yapabiliriz.hayatımızın heranında savaşı vekendini insan sanan bu insanları artık durdurmalıyız.ben barışçıyım.artık çocuklar ağlamasın.anneler ve kızlarımız namuslarıyla ölsünler...sağollll

mavı benn 
 08.10.2007 21:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 605
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

Adana'da lise öğrencisiyim, yazılarımı amatör olarak canım istediği günlerde yazıyorum. Genelde habe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster