Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3808
 

Safkan Türk kimdir..?

Safkan Türk kimdir..?
 

İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın Cumhurbaşkanımız Sayın Gül'ün anne tarafından soyunun Ermeni olduğu iddiası, aslında bu ülkede Osmanlının son demlerinde tohumları atılan "ırkçılık" ın günümüze kadar gelmiş yansımasıdır..

Ancak, Canan Arıtman'ın ülkenin Cumhurbaşkanı ile ilgili bu "izansız" iddiası, iki yönden sakatlık içeriyor:

1- Böyle söyleyerek Canan Arıtman, Ermeni asıllı insanları rencide etmiş, ülkede soya dayalı bir "ayrıştırma" suçu işleyerek TBMM'nin milleti temsil vasfını sakatlamış oluyor..

2- Bir çok ırktan meydana gelmiş bir imparatorluk bakiyesi olan Türkiyede, soyuna Türk kanından başka bir kan bulaşmamış "safkan Türk" bulunmayacağına göre, "Türklük" kavramını daraltma hatası işliyor..

Osmanlı gibi, tarihin en bilinen ve kayıtlara geçmiş Sultan soyunun bile, anne tarafından nice yabancı asıllı kadınlara bulaştığını, ortaokul düzeyinde eğitim almış herkes bilir.. Yani Osmanlı sultanlarının kendileri de, safkan değillerdi..

Aslında Osmanlı bunu dert de etmiyordu.. Bu işi dert haline getirenler, Tanzimattan başlayarak Cumhuriyete kadar gelen Batılı kültür almış aydınlardı.

İttihat ve Terakki Partisinin iktidarı almasıyla bu iş tamamen çığırından çıkmış, ideolojik bir hezeyana dönüşmüş ve iş nihayet kafatası ölçerler kullanmaya kadar vardırılmıştı... Oysa, İttihaçıların birbirlerine karşı suçlamalarından anlaşıldığı kadarıyla hemen hiç biri, safkan Türk değildi.. Arap, Arnavut, Kürt, Çerkes... asıllıydılar.

Örneğin, Türkçü felsefenin sosyologu Ziya Gökalp'in aslen Kürt olduğu biliniyor..


Öyleyse 21. asrı yaşarken bu tür "ırkçı" söylemler ne ifade ediyor; nasıl bir maksat içeriyor..?

Bu ülkede hiç kimse "safkan" olmadığına göre, bu "ırkçılık" pazarının arkasında başka bir şey olmalı..!

Başka bir şey ama ne..?

Cumhurbaşkanını soyu itibariyle "suçlayan" Canan Arıtman da bir "safkan" olamayacağına göre, Sayın Vekil bu "ırkçı" çıkışıyla aslında başka bir şey söylemek istiyor..

Yoksa, söylemek istediği şu mu: "Hangi soydan gelmiş olursa olsun; geçmişine kaç farklı kan bulaşmış olursa olsun, bu ülkenin "seçkinleri" her halükarda "safkan Türk" tür... Bizim gibi seçkin olmayanlar ise, geçmişi ne olursa olsun, asla "safkan" değildir..!"

Öyleyse, bu ülkede soy ağacı tutmanın, şecere araştırmanın hiç bir anlamı yok.. Canan Arıtman gibi "elitist" değilseniz asla "safkan" olamazsınız..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dunya yuzunde aryan irki aramak saflik olur gibime geliyor. Turklugu kendini bu ulkeye ait hisseden vatandas olarak tanimlanmasinda yarar olur kanisindayim.Ulus devlet yapisinin feodal dusunce ile gunumuz gercekleriyle bagdasmadigida bir gercek.Ancak demokrasinin cok sesliligi icinde sorunlarin tartisilmasi olumlu olsa gerek. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 25.12.2008 22:42
Cevap :
Teşekkür ederim Sayın Newyorker, yapmaya çalıştığımız da budur..Toplumsal dokularımıza sinmiş zararlı partükülleri tartışa tartışa temizleyebiliriz ancak..Sağlıcakla kalınız..Selamlar, sevgiler..  27.12.2008 0:41
 

Değerli Ali Bey, Yanılmıyorsam Sayın Erbakanın bir ifadesi vardı; "Sen ne mutlu Türküm" dersen... Bir diğeri de ne mutlu kürdüm der." Anlaşılmayan; Modern ve medeni olmak, Türk ve Alman olmakla değil önce insani değerleri taşımak ve insanlığa hizmetle olur. Ne denir ki; Allah akıl ve sağduyu nasip etsin. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 24.12.2008 15:31
Cevap :
Teşekkür ederim Mehmet bey..Selamlar..  25.12.2008 13:23
 

Merhaba Ali Bey...Hemen söyleyeyim; saf kan Türk bulmak çok zor. Bu arada, diğer bloglara yaptığım yorumlarda yazdım; belki size de yazmışımdır. Ama olsun tekrarda zarar yoktur. Bem hem Canan Arıtman'ın ırkçı çıkışını hem de Cumhurbaşkanı'nın ona Türk olduğunu kanıtlama girişimini doğru bulmadım... Bu arada, Türk kültürü ya da Türkiye kültür sentezi içindeki Türk unsurunu konu alan küçük bir akademik araştırma yapıyorum(birkaç blog sürebilir). Bu blogları okuyanlar, sanırım etnik kimlikleri konusunda biraz düşünecekler.Bunu yeni yılda yayına verebileceğimi düşünüyorum. Bakalım ilgi çekecek mi? Selamlar.

cdenizkent 
 24.12.2008 10:37
Cevap :
Teşekkürler Sayın denizkent..Asıl sorunlu olan, safkan Türk aramaktır; ya da bunu iddia etmektir..Yazılarınız merakla bekliyorum..Selamlarımla..  24.12.2008 13:12
 

melezim, çerkezim bilmem neyim allahtan, bu bana mutluluk verdi böyle safkan faşist olmaktansa insanlığın bunca yaşadığı acılara rağmen.. tespitlerinize katılıyorum, en doğrusunu onlar bilirler.. selamlar sevgiler..

Salih ERDAGI 
 24.12.2008 9:18
Cevap :
Salih bey, teşekkür ederim...Irkçılık aslında bir insanlık suçudur..Nihayetinde hepimiz Ademden geldik..Selamlarımla..  24.12.2008 13:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 4204
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 783
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster