Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '06

 
Kategori
Gezi Rehberleri
Okunma Sayısı
5687
 

Safranbolu

Safranbolu
 

Dün ilerde yerleşmeyi düşündüğüm O güzel sahil kasabası Çeşme-Alaçatıdan bahsetmiştim.

Bugün ise, daha önce 2-3 kere kere gezip, görme fırsatı yakaladığım, ayrıca bende hoş hatıraları olan tarihi ve doğal güzellikleriyle çok güzel bir kent olan Safranboludan bahsedeceğim. Bende ne gibi hoş anıları var derseniz keyifle anlatmaya koyulabilirim. Bu anı'mın tekrar aklıma getiren olay ise şu an devam etmekte olduğum kursumda, bu hafta bir sunum gerçekleştireceğimiz için sevgili hocamız dedi ki, hadi bir ısınma turu yapalım, hepiniz bir sunum hazırlasın, hemen şimdi.Ne yapalım derken kendi kayatımızı anlattık.Çok az tanıdığın kişiler önünde hayatından kesitler vermek kolay bir şey degil tabi. Neyse sunumumun en eğlenceli kısmı safranbolu seyhatimi anlattığım andı.:)

Sene 2001,benim üniversiteye hazırlandığım yıl, dersahanem 15 günlük bir ara vermiş.Hadi dedik, bir nefes alma molası verelim.Çok sevdiğim aile dostumuz, eşi, annem ve ben batı karadeniz turuna katılmaya kara verdik.Seçim,çok sevdiğim necdet amcamdan çıktı ve o haftasonu bu güzel kent Safranboludaydık.

Batı karadeniz turu bu arada Safranbolu,amasra ve bartın turundan oluşuyor.genel olarak safranbolu agırlıklı ve konaklamanızı orda yapıyorsunuz.

Hep beraber çıktık yola derken, bir 6-7 saat yolculuktan sonra varıyoruz. Safranbolu gerçekten o tarihi ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer bir yer gerçekten. Çoğumuz safranbolu evlerinin ününü biliriz.Çoğu eski yapı koruma altında ve yeniden restore edilmiş durumda. Evler ve arnavut kaldırımlı sokaklarda yürümek o kadar güzel ki. Tarih kokan bu memleketi anlatmak çok keyifli .Ama şimdi asıl işin hoş ,bende güzel bir anı olarak kalmasını sağlayan olayımıza geldi. Rehberliğimiz yapan genç arkadaş daha önce çoğunlukla ege-akdeniz turlarında çalıştığı için bu yöre hakkında çok bilgi sahibi ve tecrübeli olmadığını söylemişti. Ama bölgeyi o kadar anlattı ki,onun anlatıkları ve gördüğüm güzelliklerle safranboluya hayran kaldım. Sadece hayran kaldığım ve beğendiğim Safranbolu muydu acaba ?Bize bu bölgeyi anlatan rehberimizden de itiraf ediyorum çok etkilenmiştim:) Öyle ki sınava hazırlandığım bu dönemde tüm tercihlerimi turizm'e yönlendircek kadar çok etkilendim.

Ben meslek lisesi , çoçuk gelişimi çıkışlıyım.Ama okul bittikten sonra stajım dışında hiç öğretmenlik yapmadım ve yapmayı da düşünmedim. Sadece psikoloji alanı ilgimi çekiyordu , ve benim tercih edebileceğim bana en yakın bölüm sosyal hizmetlerdi. Ama bu bölümün okutulduğu fakülte sadece ankarada vardı. Ankarayı çok sevdiğimi söyleyem. Ankaralılar alınmasın bana,deniz olmayan , rutubetli bir havası olan bir şehirde sanırım 4 sene okuyamazdım,yoksa başka bir şehirde mesala çok sevdiğim izmirde okuyabilirdim. Orda doğmadım ama nüfusum orda, aramızda böyle bir bağ var:)Belki bu yüzden ilerde yaşanabilcek bir şehir olarak görüyorum orayı. Ah şimdi mis gibi deniz havasını içine çekip kordonda yürümek,sunsette biramızı yudumlamak vardı.

Neyse konumuza dönersek,şu an halen okumakta olduğum turizm bölümünde O yakışıklı rehberimizin çok etkisi var:)Ben o seyahatin ertesi senesi Ets'ye başvurup bu sefer bir tur rehberi olarak,kültür rehberimizle beraber gitme şansı yakaladım. Şimdi o rehber ne yapıyor derseniz hiç fikrim yok açıkçası.Benim ki platonik bir beğeniydi zaten cnm:)

Kısacası Safranboluya tekrar değinirsek,tarihi güzellikleri ve evleriyle,çeşmesi,saat kulesi,camileri,han ve hamamları ve arnavut kaldırımlı sokaklarıyla görülmeye değer bir yer.

Eh hanımlar,bir alışveriş molası verirsek de mutlaka bakırcılar ve manifaturacılar çarşısına gitmelisiniz derim.Belki es geçtiğim ,anlatmadığım bir kaç ayrıntı olabilir. Mesala saat kulesinde gönüllü rehberlik yapan bir yaşlı amca vardı ,acaba hala ordamıdır :)

Bunların dışında peki Safranbolunun nesi meşhurdur , dersek oranın meşhur imren lokumcusuna gidip de lokumlarını yemeden olmaz:) Bir de Safranboluya adını veren erguvan renkli çok güzel bir bitkisi safran var.Yemeklere tat ve renk veren çok güzel bir baharattır.Safranlı pilavı bilirsiniz belki ,yemişsinizdir. Bir de rengini ve tadını veren zerde tatlısı var.

Nasıl gidebiliriz derseniz oraya tur düzenleyen bir çok tur şirketi var.Bilginiz olsun. Burası da bir gün gidip gezilcek yerlerden biri olsun derim. Aman sizde rehbere aşık olup benim gibi tercih,meslek değiştirmeyin :) Gerçi ben hiç pişman olmadım.Hafızam da güzel bir anı olarak hala yerini koruyor :)

Tekrar paylaşmak dileğiyle !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tarihi Safranbolu Evlerinin çok güzel olduğunu duymuştum fakat bir türlü görme fırsatım olmadı. Hayat müsade ederse bir ara Safranbolu'yu da görmek istiyorum. Elinize sağlık...

Hasan ARSLAN 
 29.12.2006 17:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1248
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

  Bir şair, bize Güzellikten Söz Et, dedi. O da yanıtladı: ''Nerede arayıp, nerede bulacaksınız g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster