Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1353
 

Sağanağa tutulmuş bir aşkın izdüşümü

Sağanağa tutulmuş bir aşkın izdüşümü
 

Dar zamanların, bilinmeyen coğrafyaların bir yerinde tanıdı seni… Böğürtlen toplayan çocukların o yarım sevinci vardı gözlerinde, eksik bıraktıklarını hissettiren bakışlarını gördü, kör değildi. Bilmediğin yerlerin, gidemediğin yolların, yarım kalmış aşkların o iç burkan acıları taşıyordu gözlerinden.

Yağmurlu bir sağanak gecesiydi ilk buluşmanız, yağmura tutulmuş saçlarınızdan damlayan yağmur damlaları gözlerinize, oradan burnunuza akıyor, dudaklarınızı ıslattıktan sonra çenenizden yere düşüyordu, içinizdeki acıları da siliyordu, kim bilir farkında değildiniz belki o zamanlar. O gece en çok İsadora Duncan-Sergey Yesenin’in aşklarından söz ettin. İklimsiz bir aşkın, zamansız savrulmaların insanı nasıl peygamberleştirdiğini anlattın hep.

Sonra, istediğin her zaman görüştünüz. Bilinmeyen, konuşulmayan, kıyıda köşede kalmış ayrıntılara girdiniz hep. Farkında olmadan ayrıntılarda aslında bütünün içine aktığınızı fark ettiniz. Yesenin’le Bolşevik devrimini, Lorca ile İspanya iç savaşını, Memu-Zin’le Cizre’yi, Kürt tarihini, Sudaki Bıçak filmi ile Polonya’yı ve Avrupa Sinemasını konuşurdunuz çoğu kez. Bir şeyler anlatmanın, yıllardır suskunluğunun verdiği isyanla durmadan konuşmanın yarattığı o haz, sözcüklerinin arasında seni hep ele veriyordu.

Gitme isteği, yeni yerlere iz sürme, yeni yollara kendini vurma düşüncesi, içini kemiriyordu. Anlamıştı kalıcı olmadığını. Yerleşik bir yürek yoktu içinde. Çingene hüznüydü seni ötelere sürükleyen. Bir gün gidecektin hiç haberi olmadan, belki veda bile etmeyecektin. Bunun için kurtulmak istiyordu senden, eksikliğine alışmak korkutuyordu onu. Ve böyle giderse ona, senin eksikliğini büyütmek dışında bir şey kalmayacaktı.

Uzun geceler sürdü, konuşmalarınız, sevişmeleriniz… Yüzünün yarısı onunlaydı, diğer yarısı sahipsiz, gideceğin yerlere dönüktü. Küçük bir radyonuz vardı anımsarsın, yabancı bir istasyona ayarlı eski Fransız Şansonları çalardı hep. İçinden bir şarkıyı seçmiştiniz, sözlerini bilmeseniz bile, kederli bir şeyler sızıyordu şarkıyı söyleyen kadının sesinden. Ve keder size ne kadar çok yakışıyordu.

Yine böyle bir gecenin şafağında, seni uyandırmadan sessizce kalkıp elbiselerini giydi. Dışarıda, ilk buluşmanızdaki gibi yağmur yağıyordu. Bu sefer tek başına sağanağa tutulacaktı. Eksikliğini büyütmek değil, seni unutmak için gidiyordu… Gitmeden, senin hala sakladığını yıllar sonra ona telefon ederken söylediğin şu notu bırakmıştı başucuna:

“Rüzgârın savurdukların geriye ne kaldı, kanayan şiirlerden başka…”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...gitme, sonbahar oluyorum, sonrasi hiç/ agaçlar bükmesinler n'olursun boyunlarini/ neden aksam oluyorum tren kalkinca/ kirlangiçlar birdenbire çekip gidince/ mendiller sallaninca neden tikaniyorum/ öyle çok acimasiz ki öyle birdenbire ki/ az önceki çiçekler nasil da diken diken/ gitme, sonbahar oluyorum, sonrasi hiç... Hasan Hüseyin Korkmazgil... Kaç kere gideriz gitmelere, kaç kere yarım bırakıp ve kaç kere ararız kendimizi belki de hiç varamayacağımız yerlerde.

Ayrıntıda gezinmek 
 19.10.2007 12:58
 

her gidiş dolaysız bir hüznü saklar ve kalan her boşlukta kopmuş bir göbek bağı sallanır. gidişlerden bekleyişler çoğaltmamak gerekir. desem de.... sevgilerimle...

duygusel 
 08.10.2007 14:17
Cevap :
bazen her gidiş insanda bir yara bırakır ve o yara yeni bir aşka kadar durmadan kanar. sevgiyle..  08.10.2007 15:00
 

Ellerinize sağlık...

Nazan Köseoğlu 
 08.10.2007 10:05
 

ben ilk defa yazinizi okuyorum ve gercekten eskilerden bir seyler hatirlatiyor kacmayi kurtulus olarak gorenleri guzel bir yazi ve insanin kendisi ve kendi icindeki diger bir kisi ile hesaplasmasini sagliyor

sekerpinari 
 07.10.2007 23:06
Cevap :
teşekkrler, okumaya devam ediniz lütfen.. bloglarınıza bakacağım. sevgi ve dostlukla..  08.10.2007 0:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 533
Toplam mesaj
: 128
Ort. okunma sayısı
: 1642
Kayıt tarihi
: 11.08.07
 
 

Adıyaman'da doğdu. ilk ve ortaöğrenimimi yatılı bölge okullarında okudu. İzmir 9 Eylül İktisat Fa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster