Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1311
 

Sağanak yağmurda bir simitçi tezgahı

Sağanak yağmurda bir simitçi tezgahı
 

Salı ve Cumartesi günleri İnebolu'nun pazarıdır. Bugün Salı, sabah uyandığımda gökyüzü kara bulutlarla kaplıydı. Öğleye doğru önce şimşekler, gökgürültüleriyle geçen Cuma günkü gibi bir yağmur bastırdı. Geçen sefer yağmuru izlemiştim bu kez yağmurda sokak manzaralarını izledim meydana bakan penceremden elimde fotoğraf makinasıyla.

Yıllardır bir simitçi durur meydanın tam ortasında, tezgahın ortasında çeşit çeşit simitler yığılıdır. Ara sıra bağırır "Boyranın simidi bunlar" diye. Bu sabah erkenden gelip her zamanki yerine üç tekerlekti tezgahını yerleştirmişti. Üzeri açık tezgahın üzerine susamlı, susamsız simitlerini yığmıştı. Tezgahın başında kimi zaman bir adam bekliyor, kimi zaman bir kadın. Adam ara sıra kayboluyor, az sonra küçük bir motosikletin arkasındaki bir kutunun içinde yeni simitler getiriyordu.

İlk yağmur damlaları düşmeye başlayınca tezgahın üzerine bir şemsiye açtılar, yağmur artınca kenarlarına şeffaf naylon çektiler, sağanak başlayınca tümünü naylon örtü ile kapattılar. O sırada meydandakilerin çoğu koşturup sığınacak biryerler arıyorlardı. Yeteri kadar ıslandığı için yapacak birşeyi kalmayanlardan bazıları ise sakin adımlarla yürüyorlardı. Meydana bakan kahvelerin önünde kendilerini yağmurdan koruyan tentelerin altında oturanlar hiç istiflerini bozmadan çaylarını yudumluyorlardı.

Sağanak bir süre devam etti ve meydanda simitçi dışında kimse kalmadı. Bir araba yanaştı simitçinin yanına, kapıyı hafifçe araladı. Simitçi naylon örtünün altından simitleri çıkartıp arabaya uzattı. Sağanak yağmur alışverişe engel değildi. Ortalıkta bekleyen arabalar da uzaklaştı, meydanda yalnız kalan simitçi üzerinde koyu renkli yağmurluğu ile tezgahı tekerlekleri üzerinde sürmeye başladı, dükkanlardan birinin önüne yaklaştı ve yağmurun dinmesini orada bekledi.

Yağmur önce azaldı, herkes meydandaki yerlerine dönerken simitçi de yerine geldi. Simitlerin üzerindeki naylon örtüyü açtı. Yağmurdaki koşuşturma insanları acıktırmış olmalı, hemen simit almaya koştular.

İnebolu, 28 Ağustos 2007 Salı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her Eminönüne gidişimde hep aynı simitçiden simit alırdım. Bir gün ona "İnebolu'lu musun?" diye sorduğumda gözünün içi güldü. "Nerden anladın?" diye sordu. Ben de ona "K harfini telaffuz edişinden" diye yanıt verdim. Hiç unutmam aradan yıllar geçti. Selam İnebolu'ya yeşiline ve mavisine...

Müyesser Saka 
 06.09.2007 20:22
 

Aydın Bey inanın bana İneboluya her gittiğimde elimde makinem hep manzara resmi çekerim bu şahane resimler ve yazılarınızı okurken mest olmamak elde değil.Sizi tebrik ederim.

binnaz delen atılkan 
 03.09.2007 20:04
 

Uzun suredir seyyar bir simitciden simit almadim. Artik simit saraylari var! insanlarin gecim kapilari bir bir ellerinden aliniyor.Yagan yagmura ragmen ekmek kapisi olan seyyar tezgah bekleniyor. Hayati cok yakin takip ediyorsunuz.Esen kalin

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 28.08.2007 16:41
 

işte bu yazının altında simitçinin fotoğraflarını görmeyi çok isterdim doğrusu.

Hayri Tiryaki 
 28.08.2007 15:29
Cevap :
Hayri amca burada dial-up bağlanıyorum. Yavaş bağlantıda fotoğraf upload etmek öyle zor ki. Bu gece bir fotoğraf galerisi oluşturmaya çalışacağım. Hoşçakal.  28.08.2007 17:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2382
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster