Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
39
 

Sağlam Halka

Sağlam Halka
 

Sağlam olmak güzeldir.


Çocuk, dede, yayıncı, müdür, patron, öğretmen, komutan, baba, anne, devlet. Herkes en iyisini istiyor.

Biri oyuncağın, biri eserin, biri işin, biri dersin, biri görevin, biri evlatlığın, biri yurttaşlığın iyisini istiyor.

Öyle olunca onlarla ilişkili olan ve onların beklentisine muhatap olan herkesin de sağlam halka olması gerekiyor.

İşin kötüsü herkes sağlam halka olmuyor, olamıyor. Hatta bir kısmının anlam dünyasında sağlam halkanın karşılığı bulunmuyor. Kişisel tercihleri arasında sağlam halka olmak diye bir seçeneği yok. Öyle bir eğilimi de, niyeti de yok. Üstelik tam tersine sağlam halka olmak işine gelmiyor, hoşuna gitmiyor.

Her insan ayrı bir alem. Sadece kaşıyla gözüyle, eniyle boyuyla değil, fikriyle, zikriyle de ayrı bir alem.

Bugünlerde kimse vaktiyle nazilerin yaptığı gibi üstün ırk ortaya çıkarma hesabıyla hastaları, çürükleri devlet zorunu kullanarak ayıklamıyor da.

Bir kısım vatandaşın akarı, parası var ve çalışmak diye bir derdi yok. O durumdaki pek çok kişinin iyi insan, iyi yurttaş olmak, yardım etmek gibi kaygıları da yok.

Ya da başka bir kısım vatandaşın hiç bir şeyi yok. Bilgisi de, becerisi de, görgüsü de, umudu da yok. Yok oğlu yok. Sağlam olmak onun neyine. Dünyaya bakışı çarpık, dişleri çürük, morali bozuk.

Devlet, yurttaşları sağlam halka olsun diye eğitim kurumlarına, sağlık kurumlarına dünyanın kaynağını aktarıyor. İdealist, iyi yürekli insanlar istihdam ediyor. Bu yapılanların hepsi hem bir yere kadar olabiliyor, hem de bir yere kadar işe yarıyor.

İnsanlar evleniyor, çocuklar doğuyor; ailelerin kaynakları ve bilinçleri yeterliyse evlatlarını sağlam halka yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Buna rağmen kiminin parası yetmiyor, kiminin zamanı ve ilgisi yetmiyor kimisinde de yukarıda sayılanların hepsi var ufku yetmiyor, feraseti yetmiyor.

Sağlam halka kültürü zayıf ailelerin bir kısmı; ekonomileri de zayıfsa çocuklarını doğrudan bulaşıkçılığa gönderip halkayı esnetiyor.

Öte yandan bazı aileler de var ki, her şeyi dört dörtlük olduğu halde evlatlarını çevrenin, teknolojinin, keyif vericilerin etkisinden söküp alamıyor.

Sistem etkili ve doğru çalışmak için sağlam halkalara ihtiyaç duyuyor. Her etkilinin ve yetkilinin sağlam halka derdinde olması ondandır.

Bu durumda bize, bu yazıyı yazanlara ve okuyanlara da sağlam halka olmak, sağlam halkaların oluşmasına katkı sağlamak düşüyor.

Sistemin sağlam halkalarla sağlamlaşacağının bilincinde olan ve kendi yeni kuşaklarının daha iyi koşullarda yaşamasını arzulayan bir toplum aksini isteyebilir mi?

 

En güzel resimleri

En iyi ressamlar yapar.

 

Çalış,

Daha fazla çalış,

 

Elinde fırça,

Karşında sonsuz sayıda renk

Ve kocaman bir tuval var.

 

Şahbettin Uluat 

 

  

23 Mart 2012, 11:26

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 227
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 197
Kayıt tarihi
: 21.06.14
 
 

Yaşadığımız evrenin oldukça zengin bir yer olduğunun farkındayım.  Bu zenginliğin çok az bir kısm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster