Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

24 Haziran '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
160
 

Sağlığımız sağlıksız

Sağlığımız sağlıksız
 

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,  

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. 

Kanuni Sultan Süleyman. 

Cıhan padişahı Kanuni Sultan Süleyman kudretiyle bilinen bir padişah olarak bilinir. Üç kıtada söz sahibi olan bu büyük hükümdar aynı zamanda şair, bestekâr ve iyi bir düşünür olarak tarihe not düşülmüştür. Kanuni hastalanmıştır ve sağlık sorunları yaşamaktadır. 

Sağlıklı olmanın ve sağlığa önem vermenin değerini iyi kavrayan Kanuni yukarıdaki mısraları söyleyerek, "cihan devletinin başı da olsan, her şeyin başının sağlık olduğunu" vurgulamış; 

Kanuni'nin bu güzel deyimini yazımızın başlangıcına almama neden ise günümüz hayatımızda yaşadığımız bir olay neden olmuştur. Rektum Ca hastası olan ve halen Ankara'da yaşayan sevgili eniştem Hüseyin Sel'in sağlık sorunları yaşadığımız bir olay neden olmuştur. Rektum Ca hastası olan ve halen Ankara'da yaşayan sevgili eniştem Hüseyin Sel'in sağlık sorunları nedeniyle gece yarısı rahatsızlanması sonucu tam yedi saat boyunca hastane hastane gezdirilmesi, müracaat edilen hastanelerinin hastayı kabul etmemekte direnmesi, daha önce ameliyat olduğu İBN_İ SİNA hastanesinin de hastamızı saatlerce bekletmesi akıllara durgunluk vermiştir. Bir türlü müdahale yapılmayan hastamızı tanıdıkların devreye girerek, son anda Hacettepe Hastanesine yetiştirilerek yedi saat sonra burada nabzı alınmaz ve bitmiş bir vaziyette acilen ameliyata alınması ile müdahale yapılmış, bağırsaklarda delinme meydana gelmesi ve zararlı maddelerin içeriye dolması nedeniyle enfeksiyon oluşması son anda yapılan müdahale ile biraz olsun önlenebilmiştir. Halen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Yoğun Bakım Ünitesinde "hayati tehlikesi devam etmekte" denilen hastamızın bir an önce sağlığına kavuşması hepimizin temennisidir. 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ülkemizin önemli sağlık merkezlerinden birisi. Bunda hiç kimsenin kuşkusu yok. Ancak benim özellikle dikkatimi çeken bir konuyu da burada paylaşmak istiyorum 

Hastanelerimizin yoğun bakım üniteleri özelliklerine göre daha hijyenik, daha steril ortamların bulunduğu yerlerdir. Özellikle ameliyat sonrası yoğun bakımların steril şartlarını sağlamak zorundadır. Bu ünitelere hasta yakınlarının alınması, ziyarete açılması ise hijyenik ortamı bozmakta önemli bir etkendir. Özellikle yoğun bakım ünitesi dışından gelen personel dahi olur olmaz bu bölümlere alınmamaktadır. Mutlaka girmesi gerekenlere ise galoş, bone ve steril önlük giymek şartıyla bu bölüme girilmesi gerekmektedir. 

Hastamız nedeniyle üç gün bulunduğum Üniversite hastanemizin yoğun bakım ünitesinde her gün düzenli bir şekilde 12.30-13.00 arası hasta yakınlarına hasta ziyareti yaptırılması beni hayretler içersinde bırakmıştır. 

Hasta yakınlarına ne bir galoş, ne bir bone, nede steril önlük giydirilmesi yapılmadan yoğun bakımda yatan hastaların yanına gönderilmekte, bu konuda herhangi bir tedbir alınmadığı ise çok tehlikeli bir ortam yaratılmaya zemin hazırlamaktadır. 

Bu konuda ki hastane yönetiminin düşünceleri nelerdir, Sağlık Bakanlığı ne düşünüyor onu bilemiyorum ancak, bir an önce bu uygulamadan vaz geçilmesi gerektiğine inanıyorum. Daha önce görev yaptığım İzmir Tepecik Eğitim hastanesinde ki bir uygulamayı da burada bahsetmeden geçemeyeceğim. 

Tepecik Eğitim Hastanesinde yoğun bakımda yatan hastalarla ilgili “kamera” sistemi geliştirilmiş, hasta yakınları hastalarını bu sistemle belli saat dilimlerinde izlemekte ve hasta yakınlarına hastanın durumuyla ilgili bilgilerde verilmektedir. 

Bu uygulamayla hiçbir hasta yakını yoğun bakım ünitesine alınmamakta, hastanın hayatı da riske atılmamaktadır. 

Hacettepe Üniversite Hastanemizin yetkilileri bu tehlikeli duruma bir çözüm bularak sağlığımızı sağlıksız ortamlardan bir an önce kurtarmaları gerekmektedir. 

Sonsuzluk ( Osman Özeker) 24.06.2011 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 286
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3055
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster