Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '09

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
591
 

Sağlık Bakanlığı yüzünden ruh sağlığımızı kaybettik artık!

Sağlık Bakanlığı yüzünden ruh sağlığımızı kaybettik artık!
 

Çok değil, 24 Ocak tarihinde yazdığım "sizi kimler tedavi ediyor" başlıklı blogumda Sağlık Bakanlığı'nın nasıl hatadan döndüğünü sevinçle yazmıştım.

Bilmeyenler için durumu kısaca anlatayım. 29 Eylül 2008 tarihinde yayınlanan SUT ile fizik tedavi uygulamaları "hekim dışı sağlık personeli" tarafından yapabilir denilerek iyice basite indirgenmişti. Nitekim Türkiye Fizyoterapistler Derneği'nin başarılı girişimleri sayesinde Sağlık Bakanlığı 30 Aralık 2008 günü "hekim dışı sağlık personeli" denilerek fizyoterapistlerin kastedildiğini belirten bir belge yayınlamıştı.

Tabi her zaman olduğu gibi anayasayla değil de tebliğlerle idare edilen Türkiye'de saçmalıklar bir türlü bitmiyor. Bugün de SABİR Derneği bir açıklama yapmış "hekim dışı sağlık personeli" nin aldığı hastalara nasıl fatura düzenlenir diye. E hani hekim dışı sağlık personel fizyoterapistti!

Neymiş efendim, Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde;

"SUT 19.7.1 maddesi hükmü çerçevesinde; bünyesinde fizik tedavi ve rehabilitasyon dalı bulunan sağlık kuruluşlarında, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzman hekimi denetim ve sorumluluğunda bulunması kaydıyla rehabilitasyon uygulamalarının Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı veya gözetiminde fizyoterapistlerce, fiziksel tedavi uygulamalarının ise (cihazlarla yapılan tedaviler) fizyoterapist, hemşire, ebe hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni/teknikeri, acil tıp teknisyeni/teknikeri, ortez-protez teknisyeni/teknikeri, hidroterapi teknikeri, anestezi teknisyeni/teknikeri, iş uğraşı teknikeri tarafından uzman hekim gözetiminde uygulanabileceği" belirtilmiştir.

Beni hekimin neden gözetim altında tuttuğu da ayrı bir saçmalık, ben 4 yıl lisans okudum. Bana devlet tarafından yapılan hakarete bak.

Bu ülkede elektrik elektronik müh, bilgisayar müh, öğretmen vs olmak için de 4 yıl okunuyor ve hepsi mesleğinin uzmanı oluyor, fizyoterapist de 4 yıl okuyor ama "tekniker" oluyor hem de ÖSS'den aldığı 365 sayısal puana rağmen. Keşke daha adı büyük bir üniversitede mühendislik okusaydım, nasıl tutturmuşum ille de fizyoterapist olacağım diye.

Vallahi bıktım, ben bıktım hastalar da bıktı. Her gün yeni bir tebliğ, yeni karmaşalar, yeni saçmalıklar.

Bu ülkenin üniversitesinde 4 yıl mürekkep yalamış yetmemiş, bir 4 yıllık daha lisans eğitimi alan, o da yetmeyip üstüne 6 yıllık osteopati eğitimine başlayan zavallı ben, bu Sağlık Bakanlığı yüzünden akli dengemi kaybetmek üzereyim, yakında beyaz önlüğümü tersten giyip kafama huni takarsam hiç kimse şaşırmasın :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 3302
Kayıt tarihi
: 15.09.07
 
 

Fizyoterapist & Osteopat & klinik pilates mat 1 eğitmeni & PNİ öğrencisi Bir sağlıkçı olarak Türk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster