Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1105
 

Sağlık Bakanlığına sesleniyorum

Başına gelmeyen ve yaşamayan bilemez. Bugün size bir yaşam faciasından bahsedeceğim. Unutmayalım hayatta aynı şeyler başımıza gelebilir. 

Bir yakınım, bacaklarındaki dayanılmaz ağrılarla bir özel hastaneye yattı. Damar genişlemesi ( 10 cm ) teşhisi sonucu kasığından ayağına kadar damarı değişti. Ancak bu ameliyat hastamızın bacağının diz altından kesilme ihtimalini ortadan kaldırmadı, Ayağındaki ve parmak uçlarındaki morarmanın önlenmesi için 30 gün süreyle Oksijen Basınç odasına girmesi şart koşuldu. Yattığı özel hastane Bakırköy/İncirli'de, basınç odasının bulunduğu hastane ise Okmeydanı'nda. 

Düşünün yürümesi son derece zor ve ağrılı bir hasta , ayakları zonklar vaziyette ve genellikle büyük bir sancıyla geçirdiği bir gecenin sabahında , bulunabilirse bir ambülansla veya bir araçla Bakırköy'den Okmeydanı'na gidecek. Bu gidiş gelişlere sebep OKSİJEN BASINÇ ODASININ bulunduğu hastanede yatak sayısının yeterli olmayışı. Bu nedenle onlarca, belki yüzlerce bacakları kesilme tehlikesiyle %90 karşı karşıya kalmış, acılar içinde kıvranan hastalar, bu durumla karşı karşıya kalıyorlar. Tabii ki Oksijen Basınç odası sadece Okmeydanındaki hastanede değil, İstanbul'da birkaç yerde var. Nitekim hastamız şimdi Avcılar'da bir sağlık merkezindeki basınç odasına gidiyor. Gidiyor diyorum, ancak aynı zorluklar ve sancılar devam ediyor. Oturduğu ev Beylikdüzün'de, hergün büyük bir zahmetle tedavisine devam ediliyor. Neyse ki vasıta zorluğu çekmiyor. Vasıta zorluğu çeken hastalar ne yapıyor bilemiyorum. Zira ambülans temini son derece zor. 

Şimdi esas meseleye gelelim. Sözünü ettiğim bu rahatsızlık oldukça yaygın. Yüzlerce belki binlerce hasta bacaklarının kesilmesi tehlikesiyle burun burunalar. Bu hastalığa yakalanmak, Kansere yakalanmaktan daha kötü gibi. Anlatılır gibi değil beyler bayanlar. Ağrıları öyle seviyeye çıkıyor ki, bacağımı bir an önce kessinler diyebiliyorlar. 

Benim, Bakanlığımızdan dileğim maliyeti bir şey ifade etmeyecek olan basınç odalarının sayılarının çoğaltılması ve hastaların basınç odalarının bulunduğu hastanelerde yatırılmasıdır. Dayanılmaz ağrılar içinde olan hastalara bu işkenceyi çektirmeyelim. Yürümesi imkansız olan bir hastayı, en az 30 gün yatağından kaldırarak asansöre bindirip arabaya taşımanın ve sağlık merkezine götürüp tekrar geriye getirmenin ne kadar zor olduğunu anlatmam imkansız gibi. 

Sağlık konusunda büyük işler yapan Hükümetimizin bu ve benzeri sorunlara bir an önce çare bulacağına inanıyorum. 

Sağlığımızın kıymetini bilelelim.Saygılarımla. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşağıda Twitter sayfamın linkinde de göreceğiniz gibi; Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımız, Sayın Bülent Arınç, Sayın Necdet Ünüvar, Sayın Mehmet Şimşek, Sayın Diyaettin Uçar, Sayın Mehmet Yılmaz, Sayın Hamza Yerlikaya, Sayın Halide İncekara, Sayın Mehmet Sarı, Sayın Salih Kapusuz, Sayın Metin Kasikoglu, Sayın Zelkif Kazdal'a Sağlık Bakanlığına olan seslenişinizi duyurmaya çalıştım. ( twitter.com/sabiharana ) Seslenişiniz inşallah yerine ulaşır efendim.. Allah'tan umut kesilmezmiş! Tekrar büyük geçmiş olsun. Saygılarımla.. Sabiha Rana.

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 17.12.2010 3:10
Cevap :
Sğolun var olun.Duyarlılığın ne demek olduğunu gösterdiniz.Teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla.  18.12.2010 11:46
 

Geç kalınmışlık kötü hissetiriyormuş efendim.. Size karşı bilmeden de olsa mahçup oldum. :( Bugünden sonra işe yarar mı bilmiyorum diyeceğim ama seslenişinizi yine de duyurmak istediğinizi okuduğum için bu bloğunuzu Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız ve Milletvekillerimize, demek istediğim ulaşabileceğim bütün mercilere link olarak ulaştıracağım efendim. Hastanıza geç kalınmışlığın verdiği hüzünle geçmiş olsun diyor, Allah'tan şifa ve moral diliyorum.. Saygılarımla.. Sabiha Rana.

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 17.12.2010 2:14
Cevap :
Hiç geç kalmadınız. Gösterdiğiniz müthiş ilgiye teşekkür ederim. Esen kalın.  18.12.2010 11:44
 

Sağlık Bakanımız hasta hakları konusunda çok duyarlı. Buraya yazmanız iyi oldu, Esma'nın verdiği link de yardımcı olacak.Sonuç alamazsanız karşısına dikilin!.. Çektiklerinizi anlıyorum. Kangren, kanserden beterdir... Aynı acıyı babamda çektik ve bacağının kesileceği gün pıhtı yapacağını yaptı, gözleri açık gitti. Yıllardır acısını çekiyorum. İnşallah feryadınız duyulur. Esenlikler dilerim...

Ayten Dirier 
 16.12.2010 13:54
Cevap :
"Kangren kanserden beterdir." Gerçekten inandırıcı olabilmek için, bu sloganı ülkece kullanmak lazım. Siz kangren olayını yaşadığınız için beni çok iyi anlamışsınız. Ben bu yaşıma geldim, duyardım ama, ne demek oduğunu hiç bilmiyormuşum. Bacanağım, bacağını diz altından kaybetti. Bundan sonraki yaşantısı ne olabilir düşünmek bile zor geliyor. Tek gerçek:" sağlığın herşeyden değerli olduğuymuş".Saygılarımla.  17.12.2010 0:34
 

Çok çok geçmiş olsun. Konuyu buraya taşırsan faydalı olabilir. Sevgiler. sbu.saglik.gov.tr/sbhastahaklari/sikayet.aspx

Esma KAHRAMAN 
 15.12.2010 14:20
Cevap :
Duyarlılığınıza teşekkür ederim. Önerdiğiniz sitelere başvuracağım. Sağolun varolun. Saygılarımla.  15.12.2010 17:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 459
Toplam yorum
: 2192
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 977
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster