Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
345
 

Sağlık çalışanı; Yemeğini mecliste ye (!)

Sağlık çalışanı; Yemeğini mecliste ye (!)
 

"Maliye Bakanlığı genel yazısı sonrası üniversite hastanelerinde yemeklerden 15 Nisan tarihinden itibaren ücret alınmasına karşı MEÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (tıp fakültesi hastanesi) çalışanları SES İşyeri temsilciliğinin çağrısı üzerine yemek boykotu yaptı.

Çalışanlar, “24 saat halka büyük bir özveri sağlık hizmeti sunuyoruz ve hizmetimiz süreklilik gerektiriyor hastane dışında yemek yeme şansımız yok, ücretsiz yemek kazanılmış hakkımızdır" diyerek bundan asla vazgeçmeyeceklerini ifade ettiler. Kendilerinden alınan paralarla yönetenlerin çocuklarına gemi mi alacaklarını yoksa mısır şirketi mi kuracaklarını sordular.

Saat 12.00 da başhekimlik önünde toplanan yaklaşık 600 kişi, SES işyeri temsilcisi Serap YEŞİL'in okuduğu basın açıklaması sonrasında sendikanın ikramı olan ayran ve simitle karınlarını duyurdular. Boykota %100 katılım oldu ve yemekhane boş kaldı.

“Emeğimizi görmediniz ekmeğimize göz diktiniz” pankartının açıldığı eylemde “ücretsiz yemek çalışanın hakkı, UNAKITAN elini cebimizden çek “ “AKP sağlığa zararlıdır” “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” “Yemek hakkımız gasp edilemez” sloganları atıldı. Eylem ertesi gün buluşma sözü ile alkışlarla ve coşkuyla bitirildi."

***

Yukarıda, bir sağlık çalışanları sendikasının web sayfasından aldığım haberi aynen aktardım.

Bugüne kadar ellerimizden uçup giden sosyal güvencelerimizin yanında belki bir hiç olarak tanımlanabilecek yeni bir uygulama ile karşımızda değerli büyüklerimiz.

Dünyanın sadece diktatörlükle yönetilen ülkelerinde karşılaşılabilecek düşünce yapısı ile hazırlanan hiç bir yasanın, hayatı kolaylaştırmak amacı gütmeyeceğinin bilincindeyiz. Demokrasi adı altında, demokrasi ve özgürlüğü amaç değil de araç olarak gören bir görüşün de aynı yasa meyveleri verebileceğini görüyor ve günden güne yaşıyoruz.

***

1950'li yıllardan bugüne, -ki ben 1980 doğumluyum- şöyle bir baktığınızda; çıkarılan hangi yasanın, ya da hangi sosyal güvence uygulamasının vatandaşın yararına olduğunu gördünüz?

Belirli çıkar çevrelerinin keselerini doldurmayacak hangi kanunun kabul edilebildiğini hatırlıyorsunuz?

Hala kulaklarımızda çınlayan, "Daha müreffeh Türkiye", "Benim memurum işini bilir", "Dün dündür bugün bugün" söylemlerinin hangisi ülkeye fayda getirdi? Bunlardan ne fayda elde ettik ki "Ananı da al git" lafına muhatap olduk?

Bundan birkaç hafta önce yasalaşan sosyal güvenlik yasasının, sosyal haklarımızı gerçekten güvence altına aldığına inanan kaç kişi var aramızda?

Kendilerini "gazi" yerine koyabilecek kadar ileri gidebilen bir zümrenin çıkardığı yasanın; vatandaşın sosyal güvencesini koruyabileceğine gerçekten inanıyor musunuz?

***

Elimizden birer birer alınan haklarımız, hala birilerini tatmin etmiş olmayacak ki; şimdi de günlük aşımıza göz dikiliyor. Hastane yemekhaneleri ayrı bir rant kaynağı haline getiriliyor. Zaten çoğu özelleştirilmiş olan yemekhanelerdeki işletmelerin karlarına kar katabilmesi düşüncesi ile, çalışanın lokması boğazından çekiliyor.

Sağlık çalışanı, yemek ihtiyacını giderebilmek için, hasta bakımına ayırdığı zamandan kısmak zorunda bırakılıyor.

***

Uygulamayı düşünen büyüklerimizin çalışma ortamlarına baktığımızda, karşımıza gayet hesaplı sosyal alanlar çıkıyor. Piyasa fiyatının %25'i kadarına kuaförler çalışıyor. Berberler, sudan ucuz fiyata hizmet veriyor. Yemekhanelerde, ki buralara yemekhane demek ayıp olur, birbirinden lezzetli yemekler, ismini söylemeye dilimizin dönmediği tatlar, beleş denecek kadar ucuzlukta büyüklerimizin önüne seriliyor.

Büyüklerimiz, emeklilikerini süperleştirip, önünü alamadıkları bir hızla, yiyor, içiyor, yemediğini ardında bile bırakmıyor, eşine dostuna da yediriyor.

***

Böylesi bir ortamda, hele hele bu noktaya gelmişken ve şimdiye kadar sadece seyirci kalabilmişken, söyleyecek pek söz de yok.

Bal tutan parmağını yalıyor, bize de sadece yalanmış parmağa "bakmak" düşüyor...

http://ses.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=429&Itemid=2

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böyle giderse soluduğumuz havanın bile parasını alacaklar.

Yapukay 
 28.04.2008 15:27
Cevap :
Böyle giderse, daha neler neler gidecek, ama böyle giderse... Böyle gitmeyecek değil mi? Yorumunuz için teşekkür ederim.  28.04.2008 15:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster