Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '13

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
78
 

Sağlık Çalışanları Hakları yanında Hasta Hakları da korunmalı

Günümüzde sağlık sektöründe arka arkaya yapılan yönetmelik değişiklikleri kafaları iyice karıştırdı. Hem sağlık çalışanları, hem hastalar zaman geçtikçe aksamalardan şikayet eder hale geldi.

Devlet sektöründe hekimlerin performans puanı fazla işlere öncelik vermesi birçok dalda hastaların günlerce beklemesine neden olmaktadır. Hasta randevularında yığılmalar ve tetkiklerdeki abartmalar hastalar için ayrı bir sıkıntı kaynağı olmaktadır.

Devletle rekabet etme durumunda kalan özel sektörde ise özel muayenehane açmak zorlaştırılmış, çok sayıda hekim ve diş hekiminin çalışacağı poliklinik, merkez ve hastanelere öncelik verilmiştir.

Ben iyi kötü devlete vergimi veriyorsam, kendi açtığım iş yerinde sekiz on kişi çalıştırıyor ve sigortalarını ödüyorsam. Benim devlete ne zararım var. Devletin sırtındaki yükü az da olsa azaltıyorum. Onca kişiye ekmek sağlıyorum. Devlet olarak sen benim bu şekilde işyeri açmamı neden zorlaştırıyorsun? Bunu anlamak mümkün değil.

Zar zor açılan sağlık birimlerinde de şehirlere göre uygulama farkları çok fazla. Bu farklar gerek yapılardan, gerekse o şehirdeki idari personelin anlayışından ileri gelmektedir.

Kimi şehirlerde hekim veya diş hekimi iki ayrı işte veya saatlik çalışamazken. Birçok yörede elinde çanta klinik klinik dolaşarak hasta bakan uzman hekimlere şahit olmaktayız. 

Ancak özel sektörde, özellikle de özel ağız ve diş sağlığı poliklinik, merkez veya hastanelerinde, bir çok branş varmış gibi bölümlere ayrılmakta, fakat o bölümde uzman değil pratisyen hekim veya pratisyen diş hekimi çalıştırılarak hastalar yanıltılmakta ve hastalardan yüksek ücret alınmaktadır.

Konuya bir örnekle açıklık getirmek gerekirse Özel bir diş polikliniğine girdiğinizde ortodonti, periodontoloji, çene cerrahisi, pedodonti, endodonti, protez gibi bölümlere ayrıldığını göreceksiniz. Ancak bu branşlarda çoğu zaman pratisyen diş hekiminin çalıştığına şahit olacaksınız. Çünkü ülkemizde bu sayıları karşılayacak rakamlarda uzman diş hekimi yoktur.  Bu nedenle uzman diş hekimi (ortodontist, periodontolog, çene cerrahı v.b.) çalıştırmayan özel poliklinik, merkez veya hastanelerin bu şekilde bölümler açmasına ve hastaların tedavilerinde uzman hekim bakıyormuş gibi yanıltılmasına ve bu şekilde hastalardan yüksek ücret alınmasına izin verilmemesi gerekir.

Aynı durum özellikle gece nöbetlerinde poliklinik, tıp merkezi veya özel hastaneler için de geçerlidir.

Dileriz ilgililer bu konuyu dikkate alır ve hastaların haklarına saygılı olunmasında bir adım daha atılmış olur.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 554
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster