Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '12

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
297
 

Sağlık çalışanları şiddeti protesto ediyor

Sağlık çalışanları şiddeti protesto ediyor
 

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde göğüs cerrahisi uzmanı olan 28 yaşındaki Dr. Ersin Arslan, iki gün önce bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürüldü ve akabinde tepkiler çığ gibi büyüdü. Önce Gaziantep'de sonra ülkenin çeşitli yerlerinde sağlıkçılar şiddete tepki olarak eylem yaptılar.

Bugün de Van'da bir milletvekili hastanede doktor dövdü şeklinde haberler geldi.
 
Yine bugün sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi ve araştırılması amacıyla milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı'na bir önerge verildiği haberi geldi.
 
Gerçekten sağlık sektöründe şiddet olayı sorgulanmalıdır.
 
Hasta ve hasta yakınları neden ve nelerden şikayetçi oluyorlar?
 
Neden doktorlar, sağlık çalışanları hastalara tepeden bakıyorlar?
 
Sağlık çalışanlarının sıkıntıları neler?
 
Sağlık sisteminde "Sağlıkta Dönüşüm Projesi" uygulanıyor. Sağlık alanında son yıllarda çok güzel değişiklikler gerçekleştirildi. Örneğin hasta hekime artık kolaylıkla ulaşabiliyor, alınan reçete ile istenilen eczaneden ilaç temin edilebiliyor, askeri hastanelerde, özel hastanelerde muayene olunabiliyor, aile hekimliği sistemi tüm ülke çapına yayıldı, hemen hemen her semte bir dispanser ve aile hekimi bulunuyor, buralarda basit sağlık sorunları artık kolaylıkla çözülebiliyor, bazı yerlerde 24 saat çalışan diş hekimleri var, artık sevk sistemi olmadan ister aile hekimine, ister devlet hastanesine ister üniversite hastanelerine isterse özel hastanelere doğrudan gidilebiliyor, 112 acil servis hizmetlerinde verimlilik sağlandı, artık bir telefonla acil bir durum varsa, şöför-hemşire-doktor kapıya kadar geliyor ve işlemlerinizi sağlık kuruluşunda sonuna kadar sizin adınıza takip ediyor. İşte bu gibi güzel uygulamalar halkta büyük memnuniyet yarattı. Gerçi eskiden muayene, ilaç parası filan yoktu ama şimdilik en azından bu fiyatlar ödenebilir seviyede. İnşallah da öyle kalır. Yoksa eskiden hep birlikte yaşadık, hastalar hastanelerde rehin kalıyorlardı. 
 
Sağlıkta hasta tarafında bunlar olurken galiba sağlık çalışanları tarafında sıkıntılar baş göstermeye başladı. Zira sağlık çalışanlarının defalarca seslerini duyurmak için eylem yaptıklarına şahit olduk.
 
Belki de bugünleri gördüler ve önlem alınmasını iistediler. Çünkü sağlık konusu fabrikasyon üretime benzemiyor. Yanlış yapmamak, hastalık üzerinde titizlikle düşünmek ve sağlıklı karar verebilmek gerekiyor. Sanırım bu konuda doktorlar üzerinde zaman baskısı var. Öte yandan sağlık hizmetine kolayca erişmek ve bir an önce hizmet almak isteyen ve bu hizmeti de kendisine özen gösterilerek verilmesini isteyen bir talep var. Bazen hastalara ve hasta yakınlarına yüksek perdeden bakan, davranan tavırlar da olabiliyor. Bunları da zaman zaman yaşıyoruz. 
 
İşte bütün bu psikolojilerin etkin ve akılcı bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Ülkede doktor sayısında, sağlıkçı sayısında ciddi artışların olması gerekiyor. Yakın geçmişte bu konu ile alakalı bir blog yazmıştım, yeri gelmişken onun da linkini aşağıda vereyim.
 
 
Şimdi Tıp Fakültelerinin sayısı da arttı. Hükümet yeni şehir hastaneleri, sağlık kampüsleri kuracağını söylüyor. Bütün bunlar yapılırken, sayılar artırılırken, sağlık mesleği de yüceltilerek, işin psiko-sosyal yönleri de ele alınarak planlamaların yapılması gerekiyor.
 
Sadece hasta, hasta yakını, sağlık çalışanı olarak değil toplum olarak öncelikle bu saldırıların olmaması için "şiddet" kavramı üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor. Şiddetin üzerine "Kamu Spotları" ile medyada çokça yer almak gerekiyor. Şiddeti kavramını topluma iyi verebilirsek, toplumu bilinçlendirebilirsek bu saldırılar da azalacaktır diye düşünüyorum.
 
***
 
Milletvekili doktor dövdü
 
Osman BEKLEYEN/VAN, (DHA)
 
BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, kaza yapan eşi ve oğlunun getirildiği Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tartıştığı Dr. Oğuz Eroğlu’na tekme tokat saldırdı. Milletvekili Üçer’i, çevredekiler güçlükle engelledi.
 
Milletvekili Özdal Üçer’in eşi Emine bugün öğle saatlerinde yönetimindeki otomobille Van’ın Gürpınar İlçesi yakınlarında kaza yaptı. Kazada yaralanın Emine Üçer ve oğlu 11 yaşındaki Aram Dildar Üçer, ambulansla Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirdi.
 
Van kent merkezinde parti çalışmaları sırasında kazayı öğrenen BDP Milletvekili Özdal Üçer hemen hastaneye geldi. Acil Servis’te tedaviye alınan eşi ve oğlunu görünce iddiaya göre bağırıp çağıran Özdal Üçer, kendisine kim olduğunu soran görevli Dr. Oğuz Eroğlu’na tekme tokat saldırdı. Ortalık bir anda karışırken, servisteki sağlık görevlileri milletvekili Özdal Üçer’i güçlükle engelledi.
 
Öfkesi bir türlü yatışmayan BDP Milletvekili Özdal Üçer, başhekimle de tartışırken iddiaya göre hakaretler yağdırdı. Olayı öğrenen Van Valisi Münir Karaloğlu, Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan’la birlikte hastaneye geldi.
 
Eşi Emine ve oğlu Aram Dildar’ın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtilirken, Milletvekili Özdal Üçer’in olayla ilgili açıklama yapacağı belirtildi.
 
 
***
 
Sağlıkta şiddetle ilgili TBMM'ye önerge sunuldu
 
20 Nisan 2012 Cuma 13:40
 
ANKARA -İHA- Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi ve araştırılması amacıyla milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı'na önerge verildi. 
 
TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, sağlık çalışanlarının vatandaşlara sağlık hizmetlerini tam ve kesintisiz ulaştırabilmek için her türlü şartta, gece gündüz görev yaptığı ifade edilerek, ''Zaman zaman sağlık çalışanlarına yönelik münferit de olsa şiddet olayları olmaktadır. Fedakarca görev yapan sağlık personeli, bazen hasta bazen de hasta yakınlarının sözlü ve fiili şiddetine maruz kalabilmektedir'' denildi. 
 
Sağlık hizmetinin kaliteli şekilde sunulması, toplum sağlığının gelişmesi açısından olmazsa olmaz ilke olduğuna işaret edilen önergede, şu görüşlere yer verildi: 
 
''Sağlık personeli ve özellikle doktorların şiddete uğrayacağı düşüncesiyle hareket etmesi, toplum sağlığının gelişmesine yeterli katkıyı sunmalarına engel olmaktadır. Ayrıca hekimlerin verimli çalışamaması, sadece toplum sağlığını değil, ülke ekonomisini de olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Münferit olsa bile bu tür üzücü olaylar sağlık personelinin moralini bozmakta, çalışma şevkini kırmaktadır. Nedeni ne olursa olsun şiddetin hiçbir türü, hiçbir kimseye karşı ve hele sağlık çalışanlarına karşı asla mazur görülemez.'' 
 
Önergeyle, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının araştırılması, gerekçelerinin bilimsel olarak tespit edilmesi ve çözümleri konusunda politika geliştirilmesinin arzu edildiği belirtildi. 
 
Önergede imzası bulunan Sağlık-Sen Eski Genel Başkanı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Üyesi Mahmut Kaçar, "Ülke insanımız için gecesini gündüzüne katarak hizmet veren sağlık çalışanlarımızın maruz kaldığı şiddet elbette kabul edilebilir bir durum değildir. Çalışanlarımız kadar vatandaş da bu yaşananlara karşı tepkilidir. Sağlıkta şiddetin nedenlerini ve alınması gereken tedbirleri araştıracağız" dedi. 
 
"BİLİMSEL RAPORLAR HAZIRLADIK" 
 
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise yaptığı değerlendirmede, Sayın Kaçar'ın Genel Başkanlığı döneminde başlayan "Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi" çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ve Sağlık-Sen olarak çok önemli bilimsel raporlar hazırladıklarını ifade etti. Memiş, "Sağlıkta şiddet konusunda çok kapsamlı saha araştırmalarımız, AB projelerimiz, sempozyum sunularımız ve sonuç bildirilerimiz elimizde zaten hazırdı. Bunların tüm dokümanlarını gelen istek üzerine TBMM'ye gönderdik" dedi. 
 
Önergenin, 24 Nisan Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi ve konu ile ilgili Araştırma Komisyonu kurulması planlanıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kimse şu televizyonların Türk toplumuna etkisinin büyüklüğünün farkında değil .Hiç kitap okumayan, hiç bir disiplin tanımayan toplumumuzun tek bilgi kaynağı, tek öğretmeni televizyon. Toplumumuzu televizyon şekillendirirken biz SUSTUK. Filmlerde ,dizilerde hekimler tartaklandı, satın alındı, ölüyü diri diriyi ölü göstererek sahtekarlık yaptı, 112 ler yolda buldukları yaralının parasını gasp etti, yoğun bakımlar basıldı izledik. Toplum izledi, sağlık çalışanları izledi, haklarımızı savunması gereken sendikalar ,Tabipler Birliği ,Hemşireler Odası izledi, Bakanlığımız izledi. Ve sustu. Hiç kimse bu bizim mesleğimize, arkadaşlarımıza, temsil ettiğimiz üyelerimize, çalışanlarımıza hakarettir demedi. SUSTUK.. Mesleğin itibarı ve toplum gözündeki yeri, olayların rol model oluşturup oluşturmayacağı tatışılmadı, söylenmedi, itiraz edilmedi. SUSTUK. Hatırlar mısınız ? 'Hamam' filminden sonra Hamamcılar Odası ayaklanmış biz böyle değiliz demiş yürümüştü .BİZ SUSTUK. Şimdi her köşeden her ekrandan hep bir ağızdan şerefsiz bu nasıl yapılır diye bağırıyoruz. Dövülebilir tartaklanabilir yapanın yanına kar kalır diye çarşaf çarşaf reklam ettiğimiz doktorumuz gitti. Gencecik bir baba, sevgili eş, gurur duyulan oğul gitti. Artık bağırın bağırabildiğiniz kadar. Getirebilecekmisiniz bakalım Dr.Ersin ARSLANI..

Adam akıllı 
 21.04.2012 1:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 641
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2246
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster