Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '07

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1340
 

Sağlık ocakları

1 Nisan 2007 tarihi itibariyle ‘’Aile Hekimliği’’ (SÖZDE) İzmir’de başlıyor. İzmir her konuda olduğu gibi ne hikmetse pilot İL. İlk uygulamalar depremzede Düzce’de başlatıldı. Sonuç fiyasko.

Bu sistem SAĞLIK OCAKLARININ kapatılmasını öngörüyor. Sağlık talebine ilk cevabı Aile Hekimleri verecek bu sisteme göre.Aile Hekimlerinin ortalama 1.000 kişiye bakması öngörülüyor. Tabi bölgenizde, ilinizde yeterli doktor varsa.

Hükümet bu sistemi nereden mi keşfetti. Böyle bir sistemin Türkiyede yürümeyeceği bilindiği halde sırf Avrupa Birliği dayatmaları ve yabancı ilaç şirketlerinin baskıları sonucu, bu ‘’paralı sağlık’’ sistemi İzmirde hayata geçirilmeye çalışılacak. Aslında keşfedilen sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi. Devletin yapmakla görevli olduğu hizmetin paralı hale getirilmesi.

Hekimler, sağlık personeli bu uygulamaya karşı. Ama dinleyen yok.

Bu sistem ile;

-Sağlık ocakları kapatılacak.

-Genel sağlık sigortası ödemeyen sağlık hizmeti alamayacak.

-Sağlık ocaklarının geçmişten bu güne en hayırlı işi olan ana ve çocuk sağlığı hizmeti verilmeyecek. Çocuğunuzun aşısını yaptırmadığınızı takip ederek, neden gelmediğinizi evinize kadar gelip sorgulayan ve yavrunuzu aşılayan hemşireniz, doktorunuz olmayacak.

-Sağlık ocaklarında birden fazla doktorun size hizmet vermesine rağmen şikayet ettiğiniz sıkıntılar, bir doktor tarafından, hem de yaklaşık 1.000 kişiye sağlık hizmeti götürmesinde yaşanacak sıkıntılar ortaya çıktığında "devede kulak" gibi kalacak.

-Hele emeklilerin sağlık sorunları nedeniyle alması gereken ilaçları kolayca alması tarihe karışacak.

-Kademe kademe özel sağlık kuruluşlarına sevk sağlanarak, sosyal devletin ereği parasız olması gereken sağlık hizmeti ortadan kaldırılarak, parası olanlara sağlık hizmeti verilecektir.

Bunları uzatmak mümkün. Sayfalar dolusu yazılabilir.

İzmir gibi Türkiye’nin 3. büyük ilinde bu uygulama başlatılacak kimsenin umurunda değil.

Hadi iktidar milletvekili İzmirlileri anladık, onların görevi üstadlarının sözünden çıkmamak.

Peki muhalefet milletvekillerine ne oluyor. Neden bir tepkileri yok. Neden suskunlar. Neden bu yasayı onlara oy veren vatandaşlarıyla birlikte protesto etmiyor. Var mı böyle bedavaya vekillik.

Birileri köpekleri ve tabancalarıyla gazetelerdeki haberleriyle. Birileri ise müteahhitlik becerileriyle Mortingen yasasına yumuşak muhalefeti ile. Birilerinin hala belediye başkanı olduğunun hamasetiyle. Bir çoğunun ise hiç ses sedasının çıkmaması ile İzmirlilere hizmetlerini görmekteyiz.

Halkın en önemli gereksinimlerinden biri olan sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunların, "İzmir’de İktidarda" bulunan sosyal demokratların uzaktan yakından ilgilerinin bulunmamasını hayretler içerisinde izlemekteyim.

İlgilerinin hangi konularda olduğunu İzmirliler gayet açıkça görüyor.

Bakın Fuar alanında yine garip tamiratlar başladı. Fuar içi elektrik donanımını yer altına alma çalışmalarını geçen yıl Fuar açılışından hemen önce başlatıldığını ve molozların günlerce kaldırılmadığını ve zaten var olan tesisatın neden yenilendiğine anlam veremediğimi yazmıştım. Ne oldu biliyor musunuz? O yapılan yer altı kazısı alelacele yapıldığı için baskı ve yağmura dayanamadı ve 6 ay içinde çöktü.

Şimdi müteahhite iş düştü düzeltiyor. Ne ala memleket. Bakan yok, kontrol eden yok. Vatandaşın parası yine çar çur. Babanızın çiftliği.

Evet Sos. Demokratların İzmirde en iyi becerdikleri iş bunlar. Alsancak Devlet Hastanesi girişindeki mazgalları 3 sefer tamir ettiler. Nafile. Son yağmurda yine göl. Vatandaş diz kapaklarına kadar ıslanarak karşıya geçti.

Bu gibi büyük sıkıntılar karşısında "SAĞLIK" sorunu gibi ufak tefek işlerle uğraşmayı beklemek abes elbette.

Biz vazgeçtik;

Karşıdan karşıya geçerken dizimize kadar ıslanmaya, yağmur koruması olmayan otobüs duraklarına, çamur ve fare içindeki sokaklara, tek çocuk hastanesi önünden dakikada bir geçen daracık sokağına, uyuşturucu, kap kaç, hırsızlık yatağına dönmüş mahallelerine, mafyalaşmış kemer altına, sokaklarında her gün artan sayıda dilenci, mendil, gül satan çocuklarına...

Hadi göstermiyorsunuz....

Yahu bari bu insanlara sağlık hizmeti vermeyecek şu yasa ve uygulamaya birazcık duyarlılık gösterin. Tepkinizi ortaya koyun. Bari İzmirde muhalefet yapın. Hani ‘’Kalenizde’’.

Boşuna dememişler ‘’al birini, vur öbürüne’’.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 53
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 692
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

Erzurum 1959 doğumlu. İşletme mezunu. Bir Kamu şirketinin Muh.Md.Yrd.'dan emekli. Kent yaşamının zor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster