Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '16

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
55
 

Sağlık sistemi nasıl kurtulur? / Bir öneri

Sağlık sistemi nasıl kurtulur? / Bir öneri
 

İstanbulun merkezi bir semtinde büyükçe bir devlet hastanesindeyiz. Saat henüz altı.. Çoğunluğu yaşlıların oluşturduğu büyük bir kalabalık polikliniklerin önünde bekleyişte.. Gelen listelere adını yazdırıp 7.5'ta gelecek memurların giriş yapmasını bekliyor. Kimileri yarım kalan uykusuna devam ederken, kimileri de koyu bir sohbete dalmış.. Derken Dahiliyenin önünde bir tartışmadır koptu. Yaşlı başlı adamlar birbirine bağırıyor. Meğer birisi adını öne yazmak istemiş. Neredeyse birbirine girecekler. Herşey sadece 10 dakika sürecek muayene için.. Haftanın beş günü kesintisiz yaşanan bu manzara hastaların kaderi olmuş gibi..

................  ..................................

Son 15 yılın en başarılı sağlık sistemi reformcusu Recep Akdağ tekrar bakan oldu ya, yeni bir sağlık sistemi önerisinin tam zamanıdır. Hoş koca bakanın bizim bu önerimizi görecek hali yok ya. Görse bile  okuma zahmetine pek girmeyeceğini bile bile önerilerimizi sıralamak istiyorum:

- Bütün kamu hastaneleri tıp fakülteleri hariç ikili vardiya sistemine geçmelidir. Yani cumartesi- pazar hariç bütün servisler 16 saat çalışmalıdır.( 07-15 ve 15-23 vardiyaları) Böylece polikliniklerdeki uzun kuyruklar bitecek, randevu üsülü herkes adam gibi muayene ve tedavi olacaktır. Üstelik her hastaya 10 dakika değil belki bir saat bile ayrılabilecektir.

Öte yandan en az 2 kat sağlık görevlisi istihdam edilebilecek bu sektörde işsizlik değil eleman açığı baş gösterecektir.

-Kamuda çalışan doktorlara vardiya dışında özel muayene açma imkanı verilmeli, ancak mesai içinde tam kapasite çalışma sıkı bir şekilde denetlenmelidir. Böylece doktorların mesleki tatmini artacak, zaten varolan kaçak çalışmanın önüne geçilmiş olacaktır.

- Kamu hastaneleri üç sınıfa ayrılmalıdır:

- 1.Genel Kamu Hastaneleri : 16 saat, 2 vardiya SGK kapsamında ücretsiz hizmet verecektir. Haydarpaşa Numune, Okmeydani Hastanesi gibi..

-2. İhtisas Hastaneleri: Bunlar da16 saat 2 vardiya hizmet verecektir. Ancak özel hastaneler gibi bir miktar ücretli olacaktır. Böylece  daha hızlı ve kaliteli hizmet verilmiş olacaktır. Düşük primlerle ödenen fark sigortalarıyla bu ücret farkı rahatlıkla karşılanabilecektir. Siyami Ersek, Koşuyolu Kalp Hastanesi gibi..

-3. Tıp Fakülteleri: Tıp Fakülteleri 16 saat vardiya dışı tutulacak, bir yandan ihtisas hastaneleri gibi ücretli hizmet verirken bir yandan eğitim, araştırma ve geliştirmeye tam kapasite yönelmiş olacaklardır. Ayrıca fakülte hocalarına da mesai dışında hastanede özel muayene veya dışarıda muayene açma izni verilmelidir.

Onbeş yıllık uygulamalardan dersler çıkararak ve gittikçe ağırlaşan mevcut durumu düzeltebilmek için bu önerilerimizin hayata geçirilmesinin herkes için yararlı olacağına inanıyoruz.

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi öneriler de vardiyalı çalışacak doktor ve personeli nasıl bulacağız! Vardiya ücretleri farklı olacaktır ve tabii ki maliyetler çarpı iki. Birileri duyar sizi inşallah. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 15.06.2016 7:31
Cevap :
Ata bey katkınıza teşekkürler..Geçenlerde İstanbul, Ankara gibi büyük metropollerde sağlık personel fazlalığından şikayet ediliyordu.Vardiyalarda bunları da kullanarak dengeli bir dağıtım yapılabilir.Yani her iki vardiyada da yeteri kadar prof., doçent ve uzman bulunur. Maliyete gelince bir miktar artacak tabi.Bu da ücretli hale getirilen ihtisas hastanelerinden karşılanacak.Doktorlar özel muayene açabileceklerinden inanın üste para bile verirler. Bu sistemde en çok hastalar rahat edecek.Çünkü sabahın köründen öğleye kadar 10-15 dakika muayene olmak yerine saat 07'den gece 22'ye kadar adam gibi muayene ve tedavi olacaklar..Fikir bizden uygulamak bakanlıktan.Haydı hayırlısı..  17.06.2016 0:20
 

İşin finansal yönleri var ama bence ilgililer okumalı..

Erdal Ceyhan 
 11.06.2016 19:11
Cevap :
Daha önce ne finansal çözümler bulundu, buna mı bulunamıyacak? önemli olan iyi niyetli çözüm tekliflerine kulak vermek ve elden geldiğince bu önerileri hayata geçirmek..Teşekkürler..  15.06.2016 3:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 306
Toplam yorum
: 159
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 430
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster