Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
198
 

Sağlık Sistemi Sorunlarının Günah Keçisi Doktor mu? Nankör!

Sağlık Sistemi Sorunlarının Günah Keçisi Doktor mu? Nankör!
 

Hukukumuzda sağlık bir temel haktır. Bu hak Anayasamızda sosyal ve ekonomik haklar kapsamında güvenceye bağlanmıştır. Bu güvence, halkın sağlık hizmetine ulaşma hakkının karşılanmasında devlete ödevler yüklemiştir.

Sosyal devlet ilkesinde aşınmalar sağlık hakkına erişimde de sorunlar doğurmuştur.

Türkiye’nin sağlık sisteminde sorunlar dağ gibidir. Bu sorunların başında sosyal güvenlik sisteminde sağlığa ilişkin açıklar gelmektedir.

Sosyal güvenlik sistemine ilişkin meri mevzuat ve düzenlemeler, İMF ve Dünya Bankası önerileri kapsamında sağlığı adım adım piyasalaştırma, sağlık hizmetini ulaşılabilir bir hak olarak benimseyen anlayış terk edilerek bu hizmeti parası olanın erişebileceği bir “ürün” haline getirme anlayışının tezahürüdür.

On yıllar boyu süren gelişmeler, parası olmayanların sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirirken sistem tarafından teşvik edilen özel sağlık merkezleri aracılığıyla uluslar arası  sektör devleri palazlandırılmaktadır.

Olanakları her geçen gün kısıtlanan kamu sağlık sektörünün hizmet kalitesi düşmektedir.

Sağlık hizmetine erişmekte git gide zorlanmaya başlayan insanlarımız tepkilerini her geçen gün daha fazla dışa vurmaya başlamaktadırlar. Ancak hedeflerinde yanılgıya düştüklerinin farkına ise varamamaktadırlar.

Gün geçmiyor ki, sağlık çalışanlarına, özellikle de doktorlara yönelik yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanan saldırılarla karşılaşmıyor olalım.

Daha birkaç gün önce İstanbul’da bir çok değerli hekimimizi görevinin başında katledilmekten koruyamadık devlet ve toplum olarak.

Googleye “doktora saldırı” sözcüklerini aratın, durumun vehametini daha net görebilirsiniz.

Saldırılar her zaman böyle fiili de değildir. Dolaylı ve doğrudan yazılı, sözlü medya ve sosyal medya linçleri ve siyasi infazlar şeklinde de olabilmektedir.

Herkes, sağlık hizmetine dair karşılaştığı her zorlukta “günah keçisi”ni tespit etmiş, hükmünü vermiş ve ipini çekmeye hazırdır.

O günah keçisi “doktorlar”dır.

Git gide yaygınlaşan bu saldırganlık hiç kuşku yok biz bireylerden oluşan toplumun genel iklimi içinde yeşermekte ve kök salmaktadır.

Ölen, yaralanan her doktorun vebali hepimizin üstündedir.

Karşı karşıya olduğumuz sorunların temelinde yatan sebepleri araştırma, sorgulama, üzerinde düşünme, çözüm üretme gibi “adam olma”yla alakalı zahmetli işler bize göre değildir.

Daha kolay yöntemler vardır.

Artık her yerden her an kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir ateşli silah, o yoksa bir satır, bir bıçak da işimizi görür olmuştur. Olmadı twitter, facebook… gibi olanaklara sahibiz. Vururuz abalıya…

Bu ne kadar ahlaksız, ne kadar zavallı, ne kadar vicdansız bir durumdur! Bu durum böyle daha ne kadar devam edecek?

Herkes aklını başına toplamalı.

Hem bu kez sözüm siyasetçiye değil. Önce biz bireyler… Biz adam olmalıyız. Öyle olursa siyasetçi de bu duruma uyum sağlar.

Ne demiş bilge?  Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir…

Görevleri başında uğradıkları saldırılarda yaşamlarını yitiren Dr. Fikret Hacıosman ve tüm diğer kayıplarımıza Allahtan rahmet ve tüm bu saldırıların artık son bulmasını dilerim.

Kenan IŞIK

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağlık kutsal bir meslek, kızınıza başarılar dilerim, inşallah, TUS u da kazanır ve uzman olur belki daha ilerisi kariyer yolları açık, iyimser olalım anne-baba dualarıyla yolu açık olsun, selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 17.10.2018 17:50
Cevap :
Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim Yurdagül hanım... Sağlıkla, mutlulukla kalın. Sevgiler  17.10.2018 19:21
 

Sağlıkta devrim diye tanımlanan değişimler hasta ol gel bananın tezahürüdür yani önleyici sağlık değil hastalandıran sonra hastayı müşteri gören sağlıktır, hastalıklar %500 bandında artmışken sağlıkta nasıl bir iyileştirmeden bahsediliyor anlamıyorum, dimağınıza sağlık, selamlar kardeşim.

Nizamettin BİBER 
 17.10.2018 17:16
Cevap :
Sn. Ayfer Aytaç'ın bugünkü şehir hastaneleri konulu yazısında sağlık sorunlarının çözümüne yaklaşımın ilginç bazı sonuçları çok çarpıcı şekilde değerlendirilmiş. Sağlıkta sorunlar çok ve çetrefilli. Bir de doktorlara fiili saldırılar gerçekten can acıtıcı. Sevgiler, saygılar Nizamettin kardeşim.   17.10.2018 18:38
 

Hastalığın son evresinde doktora veya hastaneye başvurulunca iyileşme ümidi daha az iken hayata veda eden hasta yakınlarının doktora saldırarak onu suçlamaları anlaşılır gibi değil. İnsanlar başlangıçta kabul etmeliler: doğum, yaşam ve ölümü...Selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 17.10.2018 14:28
Cevap :
Geçenlerde haberlerde vardı. Adam artık ne halt etmişse, kurşunlanmış... Bir kaç gündür hastanede tedavi görüyormuş ve ölmüş... Yakınları doktora saldımış, komalık etmişler... Ya, o kadar delikanlısınız, yakınınızı kurşunlayanlara saldırsanız ya... Yok. Suçlu doktor sanki... Örnek çok Yurdagül hanım. Kişisel endişem ne, biliyor musunuz... Benim biricik kızım da böyle bir ortama doktor olma yolunda. Ve doğru mu yaptık, emin değiliz. Sevgiler Yurdagül hanım...  17.10.2018 15:00
 

Yorum için bize tanınan 1000 karakter hakkının (neden 1000 karakterle sınırlı onu da anlamış değilim) tamamını kullanmak için yorum yazmaya başlamıştım fakat vazgeçtim. Bazı konular var ki neresinden tutsan elinde kalıyor. Bu konuda öyle neresinden yazmaya çalışsam elimde kaldı. Ben de vazgeçtim. Yorum olarak; ''Bir orta doğu ülkesinde sıradan bir gün'' demek geçti aklımdan nedense. Anlayan anlamıştır herhalde... Saygıyla...

Özkan Sarı 
 09.10.2018 18:29
Cevap :
Teşekkür ederim Özkan kardeşim duyarlılığına... Ne güzel, ne kadar insani bir söz var... "Allah eksikliklerini vermesin, muhtaç da etmesin" diye... Tek sorun, insanlığın bitiyor olması. Selamlar Özkan kardeşim.  10.10.2018 7:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2930
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster