Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '16

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
184
 

Sağlıkla ilgili görsel yayınların denetimi

Sağlıkla ilgili görsel yayınların denetimi
 

kaynak: http://awardhealthandsafety.co.uk/health-and-safety-audit/


Yaklaşık 2 yıl süren zorunlu bir aranın ardından tekrardan sağlık ile bloga geri dönüş yapmanın huzuru içindeyim. Zorunlu bir ayrılık olmasının sebebi, çalışma hayatının yoğunluğu ve yazmak için yeterince kafayı toplayamadığımdan uzun bir süre blog yazma imkanı bulamamaktı, ara ara gelen yorumlarla yine de yazılarımın okunduğunu fark edince yüzümde de gülümseme olmadı değil hani. Fakülteyi bitirdikten sonra 2 yıl kadar yoğun bir çalışma sürecim oldu, kendimi biraz daha pişmiş hissediyorum. Çalışma hayatı zor, herkese kolaylık ve iyi bir iş dilerim. Çalışmamak da zor iş..

Velhasıl, gelelim konumuza.. Başlıkta bahsettiğim görsel yayınlardan bahsedelim, aslında hepimizin her gün istemeden de olsa gördüğü, hatta bu televizyonsa ve işitsel bir yayın organıysa duyduğu şeyler. Her vatandaşın eğitim, sağlık ve yaşama hakkı mevcut ki, bunlar bizim en temel haklarımız. Sağ olsunlar televizyonlarda sağlıkla ilgili bir sürü yayın mevcut. Gel gör ki, bu yayınlar; biz doktorları bazen olumlu, bazen de olumsuz şekilde zorlamakta. Sağlık sektöründe çalışanlar bilir; burada sıra beklemek, beklediğiniz hizmeti bulamamak, stresli sağlık personellerinin yoğunluktan yeterince sağlık hizmeti verememesinden dolayı hastanede geçirilen stresli anlar ve sinirli hastalar, hasta yakınlar, tv de gördüğü doktorları hastanede bulamamak, ilgi görememek.. Kısacası umduğunu bulamayanlar. Keşke bulabilseler, biz de çok isterdik..

İlgi alanına girdiği için, bilmem ne otunu iştahlı bir şekilde anlatan arkadaşlar sayesinde poliklinikte, hastanede, acillerde "Bu işe yarar mı hocam?" diye soran hastalarımız çoğaldı. Aslında, hastalarımızın da bu programlar ve diziler-filmler hakkında belli şüpheleri mevcut. Bu da sevindirici bir şey aslında.

Ülkemizdeki en önemli sıkıntılardan birisi şu; sağlık okur-yazarlığının çok düşük olması ve bundan dolayı sağlık kurumlarının yeterince verimli işlememesi. 2013'teki bir yazımda acilde yeşil alanda aile hekimlerinin durma ihtimali olabileceğinden bahsetmiştim, 2016 yılında çalıştığım hastanede bu sisteme geçildi. İşte, böyle garip bir sağlık sistemi..

Sağ olsunlar ki; medya, vatandaşlarımıza sağlık okur-yazarlığı konusunda biraz şov tarzında da olsa bilgi vermeye çalışıyor, ya da "reyting için mi bütün bunlar?" demeliyim..

Sağlık sektörü çalışanları, şu an en sancılı dönemlerindeler; bu şekilde giderse, daha da artacak bu kötüye gidiş. Çünkü, gerek siyasi politikalar, gerek medya aracılığı ile çok aşağılandılar, çok alay edildiler. Sağlığın şakası olmazken, bu tür şeylerin yaşanması, sağlık çalışanlarının üstüne yürünmesini ve sağlığın kalitesinin düşmesine sebep oldu. Evet, belki halk memnun gibi ancak sağlık çalışanları biliyor ki, şu an verdikleri hizmet son zamanların en kötü sağlık hizmeti, öyle ki bir hastaya ne gibi bir işlem yapılacak diye düşünmeye fırsatları bile olmuyor..

Bu kötü gidişe dur demek için sağlığın ciddiyetle ele alınması gerekmektedir. Özellikle, televizyon yayınlarının (her türlü sağlık yayını, dizi, film, reklam) canlı yayın olmaması ve çekim yapıldıktan sonra bakanlık ya da bununla ilgili bir birim tarafından ciddi bir denetleme olması gerekmektedir. Bu denetim sonucunda, bazı yayınların hiç yayınlanmayacağı kararı bile verilebilmesi gerekmektedir. Bu birim, RTÜK harici bir birim olmalıdır ve direkt olarak bakanlık denetimi altında çalışmalıdır. Gerekirse, kendi yayınını kendisi yapmalıdır. Ülkemizde; Dr. House, Grey's Anatomy tadında bir şeyi henüz beceremediğimizden dolayı buna ihtiyaç mevcuttur. Bahsettiğim birim, gerekli düzeltmeleri öneren raporlar yazmalıdır. Konusu sağlık olmasa bile, herhangi bir yerde sağlıkla ilgili bir şey yapılacaksa bu birimden gerekli izin alınmalıdır. Bir sağlık yayınının nasıl olması gerektiği ile ilgili bir çizelge hazırlanmalıdır.

Sağlık, ciddi bir iş. Bunun şakasının olmadığı bilinmeli ve kalitenin yükseltilmesi isteniyorsa, böyle bir birimi en kısa sürede kurulmalıdır.

Sağlıcakla kalın..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3169
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster