Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

23 Eylül '12

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Sağlıklı bir bebek doğurmak için doğal yöntemler

Sağlıklı bir bebek doğurmak için doğal yöntemler
 

Her anne bebeği sağlıklı olsun ister. Peki bunun için nelere dikkat ediyoruz? Kendimde uyguladığım birkaç önemli konudan bahsetmek istiyorum.

Doğum öncesinde:

Arınma: Bu noktada söylenecek çok şey olmasına rağmen kısaca hamilelik ile ilgili kararlarınızı verdiğiniz andan itibaren kendinize ve eşinize içsel ve dışsal bir arınma sağlamaya çalışın. Alkol ve sigaradan uzak durun. Çok gerekli olmadıkça kimyasal ilaç kullanmayın. Evde temizlik ürünü ve kozmetik olarak sentetik içeriklere sahip ürünlerden uzak durun. Özellikle potansiyel kanserojen olan SLS (Sodyum Laural Sülfat), paraben ve başka ismini telafuz edemediğiniz içerikler varsa kullanmayın.

Beslenme: Yedikleriniz sizin bedeninizdeki her türlü hastalığa sebep olurken aynı zamanda da ilaç olur. Doğru hazırlanmış faydalı besinleri tüketerek gereken mineral ve vitaminleri en fazla şekilde bedeninize alarak sağlıklı bir bebek oluşumu için ortamı hazırlamalısınız. Doğru bir beslenme ile bebek yapmaya engel olan her türlü hastalık da düzelebilir. Yediğiniz besinleri mümkünse yerli tohumlarla organik ve doğal üretim yapan üreticilerden seçmeye dikkat edin. Kanserojen olan şekerden uzak durun. Beslenme konusunda bebeğinizin doğumunu, dişlerinin çıkmasını beklemeden henüz bol vaktiniz varken kitaplara gömülün, okuyun, araştırın, öğrenin, bilinçlenin. Doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile bedeniniz hamilelikle ilgili tüm kilo değişimlerine çok uyum sağlar, doğumdan bir sene sonra kendinizi benim gibi hamilelik başlangıç kilonuzun altında bile bulabilirsiniz.

Kitaplar: Doğal ve doğru beslenme ve arınma adına önerebileceğim kitaplar ve linkler arasındakiler: “Taş Devri Diyeti – www.beslenmebulteni.com”, “Karatay Diyeti”, “Alkali Diyeti”, “Arınma Diyeti”.


Doğum:

Doğru doktor ve destek seçimi: Fiziksel olarak bir sorununuz olmadığı müddetçe, doktorunuzu sizi doğal doğuma ikna etmeye hevesli doktorlar arasından seçin. Unutmayın, geleceğin sağlıklı neslini yetiştirecek sizsiniz. Hamilelik boyunca normal doğum deneyimlemiş bir çeşit hamile koçluğu yapan, her gününüzü yakından takip eden, doğumda hastanede evinizde her zaman yanınızda olan doulalardan (dula) da destek alabilirsiniz.

Doğal doğum: Şartlar uygunsa bir bebeğin insan bedenine en uygun yöntemle dünyaya gelmesi doğal doğum yoluyla olur. Böylece anne ve bebekteki tüm hormonal ve sinir sistemi olması gerektiği gibi işler. Süt zamanında gelir, bebek güzel emer, barsak sorunları olmaz. Doktorlar ölümcül kararlar dışında annenin korkularından, tıbben öne sürülen ve gerçeğini bilemeyeceğiniz pek çok sebepten dolayı sezeryanla doğum uygulamayı seçebilir. Buna karşı açıkça konuşabileceğiniz bir doktor seçin. Son anda da doktor değiştirebilirsiniz, emin değilseniz birkaç doktordan doğum ile ilgili fikir alabilirsiniz. Bir kadın için en güzel mucize çocuğunu doğal doğum ile dünyaya getirmektir. Doğum şeklini seçmek sizin hakkınızdır. Ben şahsen iki kere doğal doğum yaşama şansına eriştiğim için çok mutluyum. Her doğum nasıl olursa olsun çok özeldir. İstemediğiniz şekilde bile gerçekleşse, bundan sonraki zaman çocuğunuza odaklanma zamanıdır.

Destek alın: Doğal doğum uygulayan doktorlar, ebeler, dolulalar, emzirme uzmanları ve emzirme danışmanları ile ilgili bilgi ve destek için www.dogaldogum.com ve facebook’taki DOUM, DOGANA, Doğal Anneyim gruplarına bakabilirsiniz.

Kitaplar: Doğal doğum ve bilinçli ebeveynlik hakkında size “Doğal Ebeveynlik” ve ünlü ebe Ina May Gaskin’in “Ruhsal Ebelik” ve “Doğum Kılavuzu” kitaplarını tavsiye edebilirim.

Bilinçli doğal doğum ile ilgili diğer önerilerim için doğal doğum hakkındaki bloguma bakabilirsiniz.

Başak Pirtini

***************************

El yapımı, organik ve yenebilir anne-bebek bakım ve pişik kremimi gördünüz mü? Detaylar burada:

http://dogalanneyim.blogspot.com.tr/2013/07/hindistancevizi-yagl-ve-bocek-kovucu.html?m=1

***************************

Doğal Anneyim grubum ve bana ulaşabileceğiniz linkler:

Doğal Anneyim Blogu: http://dogalanneyim.blogspot.com.tr
Doğal Anneyim Facebook Sayfası: www.facebook.com/dogalanneyim
Doğal Anneyim Facebook Grubu: www.facebook.com/groups/dogalanneyim
Instagram @dogalanneyim: www.instagram/dogalanneyim
Twitter @dogalanneyim: www.twitter.com/dogalanneyim
Doğal Anneyim e-bülten ile takip: http://eepurl.com/TeYdX

Köpek ve kedi bloglarım:

Bashico Blogum: http://bashico.blogspot.com.tr

http://Kopeklerveinsanlari.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keşke her kadın senin kadar bilinçli, sabırlı, araştırıcı, paylaşımcı ve "anne" olabilse. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 01.10.2012 6:04
Cevap :
Araştırmak, okumak ve paylaşmak çok hoşuma gidiyor. Umarım okuyanlara faydalı oluyordur. Sevgiyle...  06.10.2012 1:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 10912
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster