Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
68
 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Sağlıklı Bir Yaşam İçin
 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin


Bütün canlıların biyolojik özellikleri ve işlevleri yönünden erişkin konumuna ulaştıktan sonra ölüme kadar geçen zaman diliminde geçirdikleri değişim ve dönüşüm sürecini “yaşlılık” olarak adlandırılıyor.  Uzmanlar, 18-24 Mart yaşlılar haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada sağlıklı bir ömür için dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı. Uzmanlar, Hayatın her döneminin ayrı bir güzelliği olduğunu bizler ile paylaşıyor. Sağlıklı bir yaşam, mutlu bir yaşam için beslenmeden spora kadar pek çok şeye dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Ancak zararlı şeylerden uzak durduğumuz kadar umutsuzluk ve karamsarlıktan da uzak durur isek sağlıklı bir yaşama bir adım daha yaklaşmış oluruz.

Sağlıklı yaşamaya doğru…

Doğal ve dengeli beslenmek önemli

Yaşlılığın bir anlamda kronik hastalıklarla mücadele anlamına geldiğini ancak kronik hastalıklarla da pekala mücadele edilebildiğini hatırlatan uzmanlarımız, “Pek çok hastalığın temel sebebi hareketsizliktir. Doğal ve dengeli beslenme ile umutsuzluğu ve karamsarlığı hayatımızdan çıkarır isek daha sağlıklı ve mutlu bir hayat süreriz” diyorlar.

Türkiye’de yaklaşık her 3 kişiden 1’inin kronik hastalığı olduğunu ve son zamanlarda belli bir yaşın üzerindeki 3 kişiden birinde depresyon belirtileri görüldüğünü kaydeden uzmanlar, Yaşlılar Haftası’nda kronik hastalıklarla barışık yaşamanın püf noktalarını açıkladılar.

Alkol ve tütün gibi kötü alışkanlıklar

Uzmanlarımız; “Öncelikle umutsuzluk ve karamsarlıktan uzak durun. Ne olursa olsun hayattan kopmayın yaşadığınız olumsuzluklar sizi hayattan koparmasın. Sağlıklı ve doğal beslenin. Hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durum. Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin. Tuz ve hamuru az tüketin. Alkol ve tütünden uzak durun. Vücudunuzun müsaade ettiği ölçüde hareketli olun. Bunun yanında yaşınız kaç olursa olsun sosyal hayattan uzak durmayın. Sosyal hayattan uzak durmak depresyonun en büyük nedenlerindendir” diyerek insanların ‘Yaşlandım’ diye köşesine çekilip kendisini hayattan kopartmaması gerektiğini söylüyorlar.

Hep sağlıklı olun, mutlu olun. Yaşamın tüm güzellikleri sizler ile olsun.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 701
Kayıt tarihi
: 03.02.18
 
 

Saygı-Sevgi ile Toplum değerlerine, sağlıklı yaşama, çevreye, doğaya ve tarihi değerlerimize sahi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster