Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '19

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Sağlıklı Cilt İçin Nem!

Sağlıklı bir cilt için etkili bir nemlendirici gerekir

En az 24 saat etkili !

Her insanın cildi yeşına göre farklılık gösterir. Ancak hepsinin ortak olan bir ihtiyacı vardır. O da nem'dir Esnekliğini ve canlılığını koruyan cildin sırrı nemdir. Cillte mükemmel nemlilik dengesi, orta deri tabakası olan dermanın derin katmanlarında yüzde 60, yüzeyde ise yüzde 13, oranında su bulunması anlamına geliyor. Bu hassas denge cilde elastikiyet, sıkılık ve ışıltı sağlıyor. Cildin nem tutma kabiliyeti bebeklik döneminde % 100' dür. Bu oran 20'li yaşlarda % 33'e düşer ve 25 yaşında hücre yenilenmesi tamamlanır.  Ama ne yazık' ki tenimiz zamanla farklı cilt tiplerine dönüşür. Cilt genetik, faktör, dış etkenler( güneş, rüzgar, kirli hava, suni havalandırma, teknolojik cihazlar )  ve ayrıca hormonlu , katkı maddeli gıdalarla beslenme. Yanlış kozmetik kullanımı, yoğun makyaj uygulamalarından dolayı da cilt nem kaybına uğrar.

Nemlendiricilerin cildinize sağladığı nemin önemi ve faydaları

Günlük ve düzenli nemlendirici kullanımı, ciltteki kuruluğu tedavi eder. Cildin tazeliğini, gençliğini ve güzelliğini korumada en etkili faktördür.

Nemsiz kalan cildin durumu

Nemsiz kalan cilt mat görünüme sahiptir. Zamanla pullanmalar gözlenir, yapılan makyaj dahi tutmaz hale gelir. Cildin en üst tabakası olan epidermisin nemini yitirmesi, dış etkenlere karşı hassaslaştırır. Bu da ciltte yanma, kaşıntı ve kızarıklık olarak gösterir. Zamanından önce erken kırışmaya yol açar yaşlanır.

Yaş  gruplarına göre nemlendirici kullanımı

15 - 25 yaş arası nemlendirici kullanımı : Bu yaşlarda cilt temizliği ve bakımı büyük önem taşır. Cildin yağ ve nem dengesini düzenleyen, biyolojik tedavi edici etken madde içerikli nemlendirici serumlar kullanılmalıdır. Örneğin, Oleanol Acıt, Moris Nigra, etken madde içerikli veya saf vitamin A içerikli. Böylece cildin yağ ve nem dengesi düzenlenir problem oluşumu önlenir. Cildin tazeliği ve gençliği korunur.

30 - 40 yaş arası nemlendirici kullanımı : 30'lu yaşlar ilk kırışıklıkların belirginleştiği yaşlardır. Eğer doğru nemlendirici kullanılmazsa kırışıklıklar derinleşmeye başlar. 30'lu yaşların 50'li yaşlara göre avantajı, cildin koruyucu fonksiyonlara sahip olmasıdır. Bundan dolayı cildinizi doğru ve ihtiyacı olan nemlendiricilerle nemlendirin. Örn. Hyaluron Acıt etken madde içerikli serum ile cildinizi nemlendirirseniz, erken kırışık oluşumunu önleyebilirsiniz.

45 ve ileri yaş arası nemlendirici kullanımı : Bu yaşlar da  yüzdeki çizgilerin belirginleştiği, özellikle göz çevresi, yanak ve ağız kenarındaki kırışıklıkların arttığı boyun bölgesinde ise kırışıklıkların fazlalaştığı yaşlardır. Kısaca cildin hücre üretimi iyice yavaşlar, dolayısıyla hücre üretimini arttıran daha yoğun besleyen nemlendirici kullanmak gerekir. Cildin yapılanmasını ve korunmasını sağlar. Örneğin, Retinol, Argireline, Hyaluranic Acıt etken madde içerikli serum lar cildin gerginliğini, elastikiyetini kuvvetlendirir kırışık ve çizgileri azaltır. Özellikle menopoz öncesi ve sonrası için mükemmel nemlendirici ürünlerdir.

 

Sağlıklı güzellik dolu günler dileği ile 

Int. Dipl. Kozmetisyen

Nesrin Sürer

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 115
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 42
Kayıt tarihi
: 15.12.18
 
 

Nesrin Sürer Kimdir? Eğitimimi Almanya'da International Cosmetic College Baron von Pechmann'da aldı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster