Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '13

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
319
 

Sağlıklı çocuklar, sağlıklı yetişkinler ve sağlıklı nesiller

Sağlıklı çocuklar, sağlıklı yetişkinler ve sağlıklı nesiller
 

Bugün gazetelerde okuduğum bir araştırma dikkatimi çekti. Diyeceksiniz ki hep gazetelerden mi buluyorsun konularını. Evet orada rastladığım araştırmalar bana konu bulmam da yardımcı oluyor.

Okuduğum araştırmada Türkiye'de akraba evliliklerinden doğan her 100 çocuğun 9 unun engelli veya doğuştan hasta olduğunu. bu oranın akraba olmayan evliliklerde 1000 çocukta üçe düştüğünü anlatıyor. Kısacası akrabalar arası evliliklerden doğan engelli çocuk sayısı normalin 30 katı. Türkiye genelinde akraba evliliklerinin yüzde 25 olduğu bilindiğine göre bu oranlar gerçekten korkutucu. Hele Güneydoğu Anadolu bölgesinde akraba evliliği oranı yüzde 50 lere kadar çıkıyor.

TUIK verilerine göre 2011 yılında 1 milyon 132 bin doğum olmuş. Bunların yüzde 40 ı akrabalar arası evliliklerden doğan çocuklar. Güneydoğu illerinde doğum oranı çok yüksek olduğu için akraba evliliğinden doğan çocuk oranı da otomatikman artıyor. Kısacası geçen yıl 452 bin bebek akrabalar arası evliliklerden doğmuş. Bu bebeklerin yüzde 9 unun engelli olduğu düşünülürse sadece geçen yıl dünyaya gelen engelli bebek sayısı 40 bin.Türkiye için gerçekten bir felaket tablosu olan bu sayı Devlete bebek başına fazladan 10 bin lira yük yükleyerek mali bir çöküntü yaratıyor.

Olayın Devlete ve ailelere yüklediği mali yükün yanısıra toplumun , ailelerin çektiği manevi acıları da dikkate alırsak akraba evliliklerinin azaltılması gerçeği karşımıza çıkıyor.

Çeşitli Dernekler, Sivili Toplum Kuruluşları, Basın akraba evliliklerinin getireceği sorunları anlatmakta büyük bir görev yüklenmiş durumda. Akraba evlilikleri  insan hakları sebebiyle kanunlarla engellenmek durumuna girilemeyeceğine göre halkı bu konuda eğitmek, en azından anne karnında çeşitli tanı metotları ile engelli bebekleri tesbit edip çarelerini aramak da sorunların çözümünde kullanılacak metotlar arasında.

Bedenen ve ruhen sağlam bir çocuğun ilerde sağlam yetişkinler olacağı ve sağlam bir neslin yetişmesine sebep olacağı düşünülürse çocuk sayısından daha çok çocuk kalitesine eğilmemiz gerektiğini kabul ediyoruz.

Amacımız yetişen nesillerin sağlıklı olması ve bunun içinde sağlıklı çocuklar dünyaya getirmek olmalı.

Bu konuya daha çok dikkat çekilerek olayın çözümlenebileceğine inanıyorum. Bizim ülkemize de sağlıklı bir nesil yakışır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Kardeşim güzel bir konuya değinmişsiniz, sağ olunuz. Gerçekten bu gerçeyi biz yaşadık akraba evliliğinden kardeşimin çocuğunun kalbi delik doğdu ve onun çocuğuda konuşma ve işitme engellisi. Sağlık ve mutluluk dileklerimle sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 08.02.2013 17:58
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım yorumunuz için çok teşekkür ederim.Ama akrabanızın çocuklarına çok üzüldüm. Umarım şifaya kavuşurlar. Sevgilerimle  08.02.2013 19:17
 

Sağlıklı nesiller sağlıklı beslenmenin sonucu elbette. Hep okullarda sağlıklı beslenme dersi konulmasını savunmuşumdur. Selamlar...

rukiye orhan 
 07.02.2013 16:03
Cevap :
Sevgili Rukiye Hanım.yorumunuz için teşekkür ederim.Çok haklı bir noktaya değinmişsiniz. Sevgiler  07.02.2013 19:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster