Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
213
 

Sağlıklı Evlat sahibi olmak kadar büyük mutluluk yok.

Sağlıklı Evlat sahibi olmak kadar büyük mutluluk yok.
 

Biliyorum şimdi yazacağım yazı, bir televizyon dizisini anlattığım bir yazım kadar çok tıklanmayacak. Bunun farkındayım. Ama ben gene de ben bu sabah şahit olduğum ve beni çok etkileyen bir olayı sizlerle paylaşacağım bu yazımda.

Bir kaç aydır belimde bir rahatsızlığım var. Gece uykumdan uyandıran ve ancak bir ağrı kesici allınması ile dinen bir rahatsızlık. Zaman içinde bu ağrılar yürüme zorluğu yaratıp yaşam kalitemi de bozmaya başlayınca artık müdahale etme zamanı geldiğini anladım. Dün gittiğim doktorum sıkı bir muayeneden sonra fizik tedaviye başlamadan önce kemik yoğunluğu ölçümü ve bel emarı istedi. Ben de bu sabah önceden randevu aldığım hastenede emar çektirmeye gittim.

Emar için sıramı beklerken yanıma bebek arabası ile orta yaşlarda bir hanım geldi. Bebek arabasında 3,4 yaşları civarında bir kız  çocuk oturuyordu. Bu yaşta bir çocuğun emar çekilecek yerde ne işi var diye düşünüp çocuğu ve anneanne zannettiğim hanımı izlemeye başladım. Birden çocuğun gözlerinde öylesine büyük bir acı ve hüzün gördüm ki anlatamam. Bu gördüğüm hüzün beni çok etkiledi. Çocuğun yanındaki hanım arabaya eğilip küçüğün kulağına 'Acımayacak, geçecek, bir şeyin kalmayacak .'diye fısıldadı. O zavallı küçük, büyük bir adamın bile gösteremeyeceği bir olgunlukla bu sözlere başını salladı ve gene aynı hüzünle çevresine baktı.

Neydi bu yaştaki bir çocuğu bu kadar hüzne koyan. Merakım galip geldi ve yanımdaki hanıma 'Geçmiş olsun, küçüğün derdi nedir.' diye sordum.

Sonradan anneanne değil de anne olduğunu öğrendiğim hanım küçük kızın beyin tümorü olduğunu, üç yaşından bu yana bir sürü ameliyet geçirdiğini ve şimdi her üç ayda bir emar çekildiğini anlattı kısaca. Sanırım kız şu anda dört yaş civarında idi.

Tam bu sırada beni emar odasından çağırdılar ve emara girdim. Emar sırasında tavandaki karoları seyrederken biraz önce şahit olduğum olaya ağlamamak için kendimi zor zapt ettim. Zira ağlarsam hareket edemeyeceğimden gözyaşlarımı, akan burnumu silemeyecektim.

Dışarı çıktığımda küçük kız ve annesi yoktu. Ama onlarla yolum biraz sonra gene kesişti. Çekilen emarımın cdsini almaya alt kata giderken bindiğim asansörde rastladım küçük kızın annesine. Yanında bir doktorla aşağı iniyordu.

Doktor, hanıma çocuğun ayaklarının neden öyle olduğunu soruyordu. Hanım da kemoterapi sırasında aldığı ışından bacak kemiklerinde arıza meydana geldiğini ve ayaklarının böyle olduğunu anlatıyordu. Küçük kızı ben arabada otururken görmüştüm, demek ki ayaklarında da sorun oluşmuş. Bu arada anne doktora çocuğun  kolunda, boynundaki arızaları da anlatıyordu ki ben geleceğim kata geldim ve indim.

Kendimi hastane kapısına atıp açık havada derin bir nefes aldım. Dünyada bir insanı kendi hastalığından daha fazla üzen şeyin çocuğunun hastalığı olduğunu daha önce bir yazımda yazmıştım. Bu sözüme şu anda başka bir şeyi ilave edeceğim. Yaşamda sağlıklı çocuk sahibi olmak kadar büyük mutluluk yok.

   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haklısınız canım, sağlıklı çocuk sahibi olmak büyük bir nimet.Size de geçmiş olsun.Sağlık ve mutluluk dileklerimle.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.11.2013 16:40
Cevap :
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim Sevgili Nahide Hanım, Sevgi ve selamlarımla  07.11.2013 18:21
 

Kesinlikle evet ..Allah (c.c) cümlemizin çocuğuna sağlık sıhhat uzun ömürler versin..

Tülay EKER 
 06.11.2013 15:42
Cevap :
Haklısnız sayın yazarım. Bir de bunu iyice anlayabilsek. Sevgi ve saygılarımla  06.11.2013 16:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster