Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '17

 
Kategori
Beslenme
Okunma Sayısı
99
 

Sağlıklı kilo kaybı sabırla olur

Sağlıklı kilo kaybı sabırla olur
 

Hızlı kilo kaybı halk arasında en çok istenilen durum ve tartıda istenilen sonuca en yakın zamanda ulaşma isteği bizleri yanlış beslenme alışkanlıklarına itmektedir.
 
Kilolarımızı bir günde almadığımız gibi bir günde de kaybetmemiz mümkün değil maalesef böyle bir yöntem yok. Bir mucize varsa oda sizsiniz! Sizin isteğiniz, sizin sabrınız…
 
Aç kalarak kilo kaybetmeye çalışmak yapılan en büyük hata!
 
Aç kaldıkça vücut savunma mekanizması oluşturmakta, metabolizma hızı düşmekte enerji harcamasını minimuma indirmektedir.
 
Zayıflamak uğruna aç kalmak, öğün atlamak sanılanın aksine genelde kilo alımı ile sonuçlanmaktadır. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu “kıtlık” olarak algılamakta ve tüketilen her besini savunma mekanizması olarak vücutta yağ şeklinde depo etmektedir.
 
Kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler ile yapılan yanlış diyetler sağlığa zarar vererek aynı zamanda yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak kişiyi mutsuz edecektir. Hızlı kilo vermek amaçlı karbonhidrat yönünden fakir, protein yönünden zengin, tek çeşit besinlerin olduğu yanlış diyet programları zararlı ve sağlıksız olmaktadır.
 
Az kalorili beslenme programları kısa sürede tartıda yüzünüzü güldürse de bu kayıplar ne yazık ki su ve kastan olmaktadır. Aç kalmak ve yanlış beslenme alışkanlıkları bir süre sonra sıkıcı bir hale geleceğinden kişinin diyeti bırakması ile sonuçlanacaktır. Beslenme programına bir defa uyulmadığında efor arttırmak yerine motivasyon düşerek diyetten vazgeçme sık görülen yanlışlardandır. Motivasyon düşmesi ile diyetten vazgeçme durumlarında rebound ve yeniden kilo alma görülmektedir.
 
Gün içerisindeki hareketliliğiniz, yaşınız, metabolik durumunuz, genetik faktörler ve daha önce beslenmenizde yapmış olduğunuz hatalar kilo vermenizde rol oynamaktadır. Bu gibi değişken faktörler varken herkesin aynı hızda kilo vermesi mümkün olmamaktadır. Size özel sağlıklı beslenme programı ile yaşantınızı olumsuz etkilemeden sağlıklı kilonuza ulaşmak sizin sabırlı ve kararlı olmanızdan geçiyor.
 
Kısa sürede hızlı sonuç beklemek sizi yanlış beslenme alışkanlıklarına iteceği gibi stresinizi arttırmakta ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
 
Hızlı verilen kilo kayıpları kalp kaslarının erimesinden, kemik yoğunluğunun azalmasına, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluklarına kadar sağlığınızı olumsuz edici birçok duruma sebep olabilmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak sağlıklı, hayatınızla uyumlu, size özel beslenme programı ile yağ dokusundan kaybederek kalıcı bir şekilde kilo vermek en sağlıklı ve doğru yöntem olacaktır.
 
Gizem ÇALIŞKAN AKGÜL
 
Diyetisyen

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 264
Kayıt tarihi
: 15.07.16
 
 

2007 yılında Gıda Teknolojisi üzerine ön lisans eğitimini almış ve ardından İstanbul Arel Ünivers..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster