Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '11

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
753
 

Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrı...

Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrı...
 

George Carlin ne güzel söylemiş değil mi?


Ne kadar zamanımız olduğunu bilmiyoruz ama olan kadarını nasıl yaşayacağımız tamamen bize bağlı.

George Carlin isimli Amerikalı Komedyen’in söylediği gibi: ‘Hayat, aldığımız nefeslerin sayısı ile değil, nefesimizi kesen anlarla ölçülür!’

Ne kadar manidar bir söz olduğunu tekrarlamama gerek yok sanırım. Bende uzun zamandan beri var olan, daha sağlıklı, yaşamaktan zevk alma duygusu bugünlerde iyice arttı. Değişik yerlerden, uzmanlardan bu konuda bilgiler edinmeye çalışıyorum.

Amacım uzun yaşamaktan ziyade, sağlıklı olmak ve yaşamaktan zevk almak. Ayrıca daha genç görünmenin kime ne zararı olabilir ki? Sağlıklı yaşarken, yaşamdan zevk almak, bu zevki çevremizdekilerle paylaşmak, inanın insanı çok mutlu ediyor.

Araştırmalarım sırasında rastladığım ve ilgimi çeken daha genç görünmenin ve yaşamdan zevk almanın yollarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Önemsiz rakamları bir kenara atmakta fayda var. Buna yaş, kilo ve boy da dâhil. Bırakın bu konuda doktorlar endişelensin. Onlara o yüzden ödeme yapıyoruz!

* Sadece neşeli arkadaşlarımızla görüşmek, hayata bakış açımızı değiştirecektir. Şikâyetler ve söylenmeler bizim de keyfimizi kaçıracaktır. Eğer şikâyet ve söylemlerden uzaklaşırsak, inanın mutluluğumuzu kimse bozamayacaktır.

* Hz. Ali’nin dediği gibi “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” sözünü hayata geçirmenin tam zamanı. Her halükarda öğrenmeye devam etmekte fayda var. Çünkü fazla bilginin kimseye bir zararı yok. Örneği; Bilgisayar, bahçe bakımı, amatör balıkçılık, felsefe gibi… İlgi alanımız her ne ise daha fazlasını öğrenmeye çalışalım. Beynimizin boş kalmasına asla izin vermeyelim. Bununla ilgili şu Yahudi atasözünü hiç unutmayalım. “Boş bir beyin şeytanın atölyesidir.” Ve şeytanın adı Alzheimer’dir!

* Basit şeylerden keyif almayı bilmek, sağlıklı ve mutlu yaşamanın anahtarlarından birisi!

* Sıklıkla gülmek, uzun uzun ve gürültülü olarak gülmek, hatta nefessiz kalıncaya kadar gülmek, bizi daha genç ve dinç gösterecek eylemlerin başında, hatta en başında geliyor!

* Bir film izlerken, acıklı ve hüzünlü bir sahne karşısında gözyaşlarınızı tutamıyorsak, bırakın aksınlar! Bildiğiniz gibi bazen gözyaşları durdurulamaz. Kederleniriz ama sonra hayata devam etmeyi de bilmemiz gerekir. Şunu sakın unutmayalım. Hayatımız boyunca bizimle olacak tek insan yine biziz. Yaşıyor iken yaşamakta fayda var!

* Etrafımızı sevdiklerimizle çevreleyelim; ailemiz, köpeğimiz, hatıralar, müzik, bitkiler, hobiler; fark etmez, neyi gerçekten seviyorsak. Evimiz bizim sığınağımız olursa, bundan çok büyük keyif alacağımızı, bizi daha genç ve dinç tutacağını aklımızdan çıkarmayalım.

* Sağlığımıza önem vermek, genç ve dinç görünmenin olmazsa olmazı! Eğer sağlığımız iyi ise onu muhafaza etmek çok önemli! Değil ise, iyileştirmek için gerekenleri yapmayı ihmal etmemek gerekiyor.

* Suçluluk seyahatlerine sakın çıkmayın. Alışveriş merkezi, şehir dışı hatta belki yabancı bir ülkeye gitmekte fayda var. Suçluluğun olduğu yere asla…

* İnsanlara onları sevdiğimizi söylemek, hele hele yakınlarımıza bizi gerçekten genç ve dinç tutacaktır. Tabi bu sihirli sözcüğü gerçekten sevdiklerimize, hem de her fırsatta söylemek gerekiyor!

* Son olarak hiç aklımızdan çıkarmamamız gereken şu söz: “Hayat, aldığımız nefeslerin sayısı ile değil, nefesimizi kesen anlarla ölçülür!”

Sağlıklı, genç, dinç,  yüzünden gülücükler eksik olmaya, mutlu insanların yaşadığı bir dünya dileklerimle…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Mesut Bey, Önemli bilgiler için teşekkürler. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 26.11.2011 14:55
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  28.11.2011 11:48
 

Değerli hemşerim, sağlıkla ilgili yazıların çok ilgi görmesini arzu ediyorum. Lakin okurlar lay-lay lom yazıların peşinde...Haa, ne zaman ilgi duyacaklar? Sağlıkları bozulma eğilimine girerken...Yukarıdaki yazınızın ruhsal yönden sağlığa faydaları için mutlaka okunması gerek, bilincinize teşekkür, sağlıklı günler dileklerimle...

Yurdagül Alkan 
 26.11.2011 11:48
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  28.11.2011 11:49
 

Merhaba Mesut Bey... İnsan gençken sağlıklı yaşamı düşünmeye zamanı pek olmuyor. Okul, iş derken zaman akıp geçiyor.Yaş biraz ilerleyip sağlık sorunları ortaya çıkmaya başladığında bunun önemini fark etmeye başlıyor.Sağlıklı yaşamın gerekliliği konusunda son yıllarda bir farkındalık yaratıldı ve artık her kesimde bu önemseniyor.Bir çocuk dünyaya getirmek istediğimiz andan itibaren bunun önemini bilip ona göre planlamalar yapılmalı ki sağlıklı bir nesil ortaya çıksın her yönüyle.Bizler mi? Bizler de en azından kahkaha atabiliriz. Bu gerçekten çok önemli, her şeye rağmen gülebilmek...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 25.11.2011 15:21
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  28.11.2011 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3074
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster