Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '20

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
31
 

Sağlıklı Yaşama Adaptasyon

Sağlıklı yaşama adaptasyon süreç yönetiminde Türkiyemizde 231 bin kişi hasta olup 5.800 kişi vefat etmiştir. Dünyada 18 milyon  kişi  hastalanarak, 680 bin kişi vefat etmiştir. 20 Temmuzda yapılmış olan açıklamada Sağlık Bakanı Dr Fahrettin Koca 2. ci dalga beklenmediğini, % 1.56 dan 0.72 e gerileme olduğunu belirtti. 
29 Temmuzda ikinci dalganın Avrupada yayılmasını gündeme taşıyan İngiltere Başbakanı Boris Jhonson ülkesinde karantinaya alma süreçleriyle, 8 Ağustosta maske takma şsrtı getirildiğini, Türkiye dahil 31 Ağustosa kadar uçuşların kapalı tutulup, sonra değerlendirileceğini açıklamıştır. İspanya, Belçika ve Almanya gibi avrupa ülkelerinde vaka sayıları artma eğilimindedir. Bizde de artma eğilimi olan 5 il dışında, bayram  sonrası aşırı mesafe gözetmeme, tatil bölgelerindeki yoğunluğun sonucunu 1 - 2 hafta içinde göreceğiz. 
Sağlık Bakanlığında 10 yıl önce Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresinde tanıdığım IMJT Medikal Travel  Summet 2020 organizatatörü Laingh Bussisson Şirketi ve Uluslararası Tıbbi Seyahat Dergisinin 8 temmuzdaki webinar organizasyonuna katıldık. Türkiyemizin başarılı Covit 19 mücadelesinde sınırda olduğunu ve gerekli tedbirlerin alınıp 2. nci dalga riskini yöneten ülkelerinde seyahat, işbirliklerinin artabileceği gündemde değerlendirilmiştir. İstanbul Sağlığın Uluslararası Merkezlerinden biri haline getirilecek karar alınmıştır.. WHO Avrupa Bölge Direktörü Kluge ve Sağlık Bakanımız Dr Fahrettin Koca WHO İnsani ve Sağlık Durumlarına Hazırlık Acil Yardım Ofisini İstanbulda kurma ve yatırım kararı alınmıştır. Türkiyenin Sağlık Statüsünün geliştirilmesi tam merkezde olması, ve dengelenmede sağlıklı olacaktır.
Yerli aşı da hayvan ve bağışıklık hücresi deneyleri tamamlanarak, etik kurula onayı beklenmekte olup, insan deneylerinde uygulama başlayacaktır. Son Çinli ilaç şirketi Sinovic Biotedrin in 1 ve 2.ci aşama klinik deneyleri olumlu olup, 3. aşamada Brezilyada dokuzbin insan üstünde denenecektir. 2021 yılı ilk üç ayına kadar aşı bulunması hedeflenen tüm dünyada çalışmalar devam ederken, alınacak tedbirlerle Maske, 1.5 m Mesafe ve Hijyenle sıkıntılı süreci kontrol altına alarak 2. dalga riskini etkisiz hale getirebiliriz.
WHO Sözcüsü Margaret Harris iniş ve çıkışları olan dalgalar görülebileceğini, yukarı yönlü dalganın aşağı yöne çevirilerek eritilerek yok edileceğini alacağımız tedbirlerle kontrol altında tutulabileceğini belirtmiştir.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 100
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

     İstanbullu olup, Yalova iline Cumhuriyet Savaşı sonucunda ilk “memur” atanan dedesi Sağlık M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster