Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '09

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
617
 

Sağlıkta bütüncül bakış açısı - 1

Sağlıkta bütüncül bakış açısı - 1
 

Sağlık sistemi içerisindeki varlığını kabul ettirmeye çalışan bir fizyoterapist olarak burada, halkı sağlık sistemiyle ilgili bilgilendirme amaçlı bir yazı dizisi hazırladım.

Tüm sistemlerin neredeyse her gün değiştiği ülkemizde sağlık sistemi de üzerine düşen payı almakta, gerek tebliğlerle gerek genelgelerle güne ayak uydurmaya çalışmaktadır.

Sağlık sistemi günümüzde hala 1920’lerde çıkarılan ve 1930’lu yıllarda düzenlenen 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarz-ı İrcaına Dair Kanun tarafından idare edilmektedir. Aradan geçen yıllar, sürekli yapılan araştırmalar ve yeni sonuçlar göz önüne alındığında, sağlık sisteminin halkın ihtiyaçlarını karşılamaktan bir hayli uzakta olduğu apaçık görülmektedir.

Ülkedeki hemen tüm sistemlerin rayına oturması için halkın bilinçlenip, aldığı hizmetin kalitesini sorgulaması gerekmektedir.

Burada sağlık konusunu yine en iyi bildiğim yoldan yani fizik tedavi ve rehabilitasyondan yola çıkarak ele alacağım.

Bu yazı dizisinde fizik tedavi uygulamalarının eğitimli kişiler tarafından uygulanmadığında hastaya ne gibi zararlar verilebileceğinin yanı sıra, ameliyatlardan, kırıklardan, nörolojik hastalıklardan sonra kişinin hangi hizmetleri alarak eskisine en yakın hale geleceğini okuyacaksınız.

Rehabilitasyon kavramının ne olduğunu, rehabilitasyon ekibini, kimlerin rehabilitasyon hizmetine ihtiyacı olduğunu bir fizyoterapist gözüyle, yani fiziksel anlamda anlatmaya çalışacağım.

Bu sayede olması gereken kaliteli sağlık hizmeti ile şu anda verilen hizmeti karşılaştırma imkânını bulacaksınız. Ayrıca insanın bir makine gibi değil de tüm sistemleriyle birlikte değerlendirildiğinde sağlıkta nasıl başarıya ulaşılabileceğini koruyucu sağlık hizmetinin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 3334
Kayıt tarihi
: 15.09.07
 
 

Fizyoterapist & Osteopat & klinik pilates mat 1 eğitmeni & PNİ öğrencisi Bir sağlıkçı olarak Türk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster