Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '07

 
Kategori
Yoga / Meditasyon
Okunma Sayısı
3508
 

Sahaja Yoga

Sahaja Yoga
 

Ben var ya ben, iflah olmam.

Ya gerçekten hidayete erdim (!) Ya da şeytanın avukatıyım.

Ruhumun gevşemesi için, bir türlü yemyeşil çimenlerin üzerinde, şırıl şırıl suların çağıldadığı, mis kokulu çiçeklerin kokusunun hayalini kurup, gözümde canlandıramıyorum.

Hele de sakin bir ses tonuyla, tek tek konuşup, hayal kurmama yardımcı olmaya çalışan bir psikologun eşliğinde bu imkânsız. O sakin ve yumuşak ses ve törensel ortam benim komiğime gidiyor. Konsantrasyonum bozuluyor.

İllaki herşey gerçek olacak, gerçek çimenlerin üzerinde gerçek kuş cıvıltıları içerisinde gerçek çiçekleri koklayacağım. Benim için gerçek terapi bu.

Yıllar önce bir rahatsızlığım nedeniyle yattığım klinikte (fiziksel bir rahatsızlık) hastalara psikolojik destek amaçlı psikoterapi seanslarında da hissettiğim tek şey “benim burada ne işim var”dı. Ama herkes o yeşil çimenlerin üzerinde yürümüş ve kendini daha rahat hissettiğini söylemişti. Bir tek ben yürüyememiştim.

Dün ise küçük bir yoga seansına katıldım. 5 yıldır Sahaja Yoga ile ilgilendiğini söyleyen bir arkadaşım hem bu konuda bize bilgiler verdi, hem de Kundalini aydınlanmasını gerçekleştirmek üzere kısa süreli bir meditasyon yaptık. Daha doğrusu “meraklı ben” bunu deneyimlemek istedim.

Dediğim gibi, olmuyor, olmuyor işte.

Arkadaşımın bütün dediklerini yaptım, gözlerim kapalı ellerim açık, o törensel gereklilikleri yerine getirip o yeşil yol da ilerlemeye çalıştım. Elim tepemde 3 defa gezdi ve kalbimin üzerindeki yerini aldı.

Ama ne kafamda serinlik hissettim ne de parmak uçlarım karıncalandı.

Neden acaba?

Üstelik “Anne, lütfen bana Aydınlanmamı ver" cümlesi beni ortamdan tamamen kopardı.

“Anne de kim? Ben kimden ne istiyorum” sorusu mu acaba konsantrasyonumu bozdu?

Sonuçta benim Kundalini aydınlanmam gerçekleşmedi sanırım.

Galiba şu anne lafı bozdu işi.

Yoksa bende Kundalini yok mu?

Meraklıyım ben ya! Çevremde de bu tür konularla ilgilenenleri duydukça merakım daha da artyor.

Daha kaliteli bir yaşam için spiritüal yaklaşımlardan birini, kendimize rehber edinip ruhumuz ve benliğimizi veya beynimizin çalışmasını , var olan enerjimizi kontrol edebilir miyiz?

Fiziksel sağlığımıza bunun katkıları nelerdir?

Bu nedir, ne değildir diye meraklanıyorum işte.

Ama ilk deneyim başarısız geçince düşünmeye başladım. “Acaba kalitesiz yaşamıma devam mı etmeliyim, yoksa diğer yaklaşımlar konusunda da araştırmalarım sürmeli mi?” diye.

Şu törensel hareketler, ne deniyordu “ritüeller” olmasa belki her şey daha kolay, çünkü o ritüeller bana komik geliyor.

Görünen o ki; benim kişisel aydınlanmam biraz zor gerçekleşecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keyifli ve içten yazı için teşekkürler. Yorum mu?

Aramak sende olanı dışarıya çıkarmaktır. Çiçekleri kokla, çimenlerde yat keyfine bak...

Sevgiler..

Ali Karakuş 
 01.10.2007 9:51
Cevap :
Haklısınız:) Ben çok disiplinli bir insan değilim. Belki bundan kaynaklanıyor.Klasik yoga ve meditasyon konusunu okuyup araştırıyorum.İlginç. Benim düşündüğüm ve hayatımda uygulamaya çalıştığım bir çok şeyi içinde barındıran bir felsefesi var.Ama kendi meditasyonumu kendimce uygulamak en iyisi galiba.Teşekkürler, iyi günler:)  01.10.2007 15:53
 

Ay doyamadım yazmaya. yarım gitti son yorumum galiba. ben bu konuyu blog yapam dur sen :)))

Kwan Yin 
 27.09.2007 22:09
Cevap :
Sevgili Kwan Yin katkın için teşekkür ediyorum.Yogaya başlangıç seansım yaptığım hareketler ve sözcüklerin bana kendimi aptal gibi hissettirmesi dışında iyiydi:)En azından 3 kişiydik bizi kimse görmedi.Ama denedim.Sonra belki senin de dediğin gibi ama tek başıma tekrar denerim.Herkes yaptığına ve değişiklik ve daha iyilik hissettiğine göre bana da birşeyler olması lazım değil mi? Yoksa değil mi? Canımsın,bu konu üzerinde biraz daha araştırır bakarım.Kendimde bir değişiklik hissetmezsem en azından denedim derim.Bir de senin samimiyetini enerjini, iyi niyetli yaklaşımını kazandım daha ne olsun:)Sevgiler.  28.09.2007 0:40
 

Kundalini aydınlanması ayrı, Kundalini Reiki ayrıdır ilk onu belirteyim sevgili Tijhal. Ben kendi anam dahil kimseden hayatta ne yardım ne istemiş, ne de yalvarmışımdır bugüne kadar. Hele ki yüzü bana hiç de aydınlık gelmeyen ve sevgi duyacağıma korku uyandıran cadı gibi bir kadına " annecim beni aydınlat" falan demem:))). Yogada bu tür ritüeller yoktuır, kundalini senin bedeninde uyuyan enerjinin uyanmasıdır. Sen istemezsen feriştahı gelse bunu yapamaz. Ama Kundalini reikiyle ilgili bloğumda yazdığım gibi çalışırsan açılır. Kimse bana Gassho pozisonundayken Sankristçe klelimeler kullandırtmasın. "teşekkür ederim" de yeter. Bence sen burayı gördün, CD kitap al ve kendin devam et evde. Ben öyle yapıyorum. Metin Uca'nın dediği gibi "HER TUZLUĞUM VAR DİYENE ELİMDE HIYARLA YETİŞEMEDİM":)) yani her," "ben senin ananım, babanım, gel yavrum aydınlatayım" diyene gitseydim:))). ben neler gördüm tijhal. Aydınlanma bireysel bir süreçtir ve ömür boyudur. Böyle hissetmekte haklısın. Sevgilerim

Kwan Yin 
 27.09.2007 22:08
 

Sen de başladın demek sevgili Tijhal aramıza. Nası sevindim bilemezsin:))Kundalini açılması için meditasyon ve yoga ha. Kıskandım valla. Ben her sabah "Güneşe Selam" (Surya Namaskar) yapıyorum (sabahları güneşi selamlamak  ve tüm çakraları düzene koymak için yapılan ard arda 10 hareketten oluşan seri). Diğer asanaları (duruşları) ise ancak haftada 1 malesef :) Yogayı, reikden sonra sevdim. Çünkü artık yogada güç harcamıyorum, neredyse dışsal bir kuvet beni itiyor (çakralar açık olduğundan). Ve bedenimdeki kilo alıp vermeden dolayı olan çatlakların gitmesi ve forma sokmak haricinde, kendimi enerjik hissediyorum. Yogayla sporun en büyük farkı budur. Spor sonarsında tükenmişlik varken, yoga sonrasında yenilenme ve dinçlik vardır. Hele ki felsefesi de ihmal edilmezse, ki senin gittğin yer öyle sanırm, hayırlısı olsun, devamını bekliyorum yazılarının. Sevgilerimle.

Kwan Yin 
 27.09.2007 22:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2770
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster