Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '10

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1102
 

Sahibinden satılık öğretmen...

Sahibinden satılık öğretmen...
 

Milliyet'ten


Buda mı olacaktı!

Bugün gazetede okuduğum haber aklıma ortaçağ düzeninde esirlerin ve kölelerin alınıp satılmasını getirdi.

Radikal’de yer alan habere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Hemşire, öğretmen, sosyolog ve psikologların üstlendiği görevler, SHÇEK’in asli görevidir. Taşerona devredilemez” demiş ama İstanbul İl Özel İdaresi ‘2011 yılı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Bağlı Kuruluşlarında görevlendirilmek üzere 429 kişilik meslek elemanı ve yardımcı personel hizmet alımı’ ihalesi açmış.

İhaleyi, Tüm-Pa Temizlik ve Sosyal Hizmetler İnşaat Turizm Ticaret Limited Şirketi kazanmış. Şirket, iş deneyim belgesi olarak da ‘Anadolu Üniversitesi’ni aylık ortalama 693 işçi ile temizleme işini göstermiş.

Olay bununla bitmiyor,Dev Sağlık İş Sendikası Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun iddiasına göre SHÇEK eleman alımını şu yolla yapıyor: SHÇEK hangi alanlarda çalışan alacağını duyuruyor. Başvurular kuruma yapılıyor. İşe alınacak kişiler seçiliyor ve taşeron firmaya işe alınacakların listesi veriliyor. Firma sadece aracı. Kağıt üzerinde çalışanlar firmanın çalışanı olarak gözüküyor. Amaç ucuz işgücü. Bu şartlarda çalışanların iş güvencesi de olmuyor. 6 ayda bir işten çıkarılma ihtimaliyle karşı karşıyalar. Taşeron politikası 20 bin çalışanı bulunan, bünyesinde yaklaşık 30 bin kişiye hizmet veren, Türkiye’nin en büyük kamu kurumlarından biri olan SHÇEK’te de giderek yaygınlaşıyor. Çerkezoğlu’nun verdiği bilgiye göre İstanbul İl Sosyal Hizmetler’de idari personel dışında yaklaşık 1600 meslek elemanının taşerona bağlı çalışıyor. Çerkezoğlu, “Taşeron üzerinden asgari ücretle çalıştırıyorlar. Sosyal hizmetler toplumun vicdanı. Toplumun vicdanını ihaleye çıkartamazsınız” diye konuşuyor.

Bakanlık ‘Hile var’ demişti
SHÇEK’teki son ihale, Çalışma Bakanlığı’nın 2009 tarihli raporuna ‘rağmen’ yapıldı. Dev Sağlık İş’in başvurusu üzerine 2009’da iki iş müfettişi İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ndeki çalışanları araştırdı. Raporda özetle şu tespitler yapıldı: Dışarıdan yemek alımı, danışma, güvenlik gibi işler, yardımcı iş olarak taşerona verilebilir. Ama hemşire, psikolog ve bakıcı annelerin yaptığı işler bu kurumun asli görevidir. Bu nedenle yapılan ihale ‘hilelilidir.’ SHÇEK rapora itiraz etti. Hukuki süreç sürüyor.(Kaynak Radikal)

Yazının başında yaşanan gelişmelerin aklıma ortaçağ düzeninde esirlerin ve kölelerin alınıp satılmasını getiriyor demiştim ya haksız değilim hani. Malum ihaleyi alan şirket bir şekilde borsa aracılığıyla halka açılabilir. Ya da şirket sahipleri iş değişikliği nedeniyle şirketi dolayısıyla çalışanlarını satışa çıkarabilir. O zaman gazete ilanlarını bir hayal edelim:

İş değişikliği nedeniyle muhtelif vasıflarda 120 öğretmen ve 550 temizlik elemanına sahip, yıllık geliri 600 milyar civarında olan şirketimiz satılıktır.İlgilenenlerin o 505 261….nolu telefona şahsen başvurmaları yada şirketimiz pazarlama departmanı liboşiye hanımdan randevu almaları ilanen duyurulur. Şirketimiz …sayılı ihale kanununa tabi olmayıp…”

Tabi alıcılar şirketin portföyündeki elemanları inceleyecekler. “Hım, bu psikolog iyi, müzik öğretmeni çok yaşlı, resim öğretmeninin tahtası eksik galiba vb.” değerlendirmelerde bulunup karar verecekler.

Bu arada devlet bu düzenin devam etmesi için kanunlar çerçevesinde nizamı sağlayacak. Çalışanlar “Biz köle değiliz, alıp satamazsınız !” demeye görsün ileri demokrasinin copu ve gazı ile tanışacak.

Tuhafıma giden Çalışma Bakanlığı’nın 2009’daki raporu. Bakanlık diyor ki;” Dışarıdan yemek alımı, danışma, güvenlik gibi işler, yardımcı iş olarak taşerona verilebilir. Ama hemşire, psikolog ve bakıcı annelerin yaptığı işler bu kurumun asli görevidir. Bu nedenle yapılan ihale ‘hilelilidir.” Belliki piyasa düzenini kavramamış!

SHÇEK’in rapora itirazı üzerine hukuki süreç bekleniyormuş.

Biz yine gazete ilanlarına dönelim;” Sahibinden satılık doktorasını yapmış psikolog.”

İyi yıllar…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster