Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '12

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1392
 

Şahin sucukları tv tanıtımını(reklamını) kınıyorum

Şahin sucukları tv tanıtımını(reklamını) kınıyorum
 

Foto:Necdet Gürçiftçi


Televizyonda bir sucuk  tanıtımı(reklamı): ‘Şahin  sucukları’

Sucuk bir gıda nesnesidir. Sağlık kapsamındadır. Ciddi bir gıda nesnesidir. Üretimi ve tüketimi için bilimsel, sağlıksal ilkelereuyulması zorunludur.

Gıda işi ciddi bir iştir.

Sucuk daha da ciddi bir iştir. Ölümlere de neden  olabilir. Bir  zamanlar sucuk yapımında daçalışmışdım(çalışmıştım); nasıl yapılır yani yapılmamalı iyi bilirim. Bağırsak kılıfı ile içi arasında hava kabarcıkları olmaması gerekir, çünkü hava olan yerde mikrop ürer. Yanlış üretilen sucuklarda, bağırsak kılıf  ile iç arasında oluşan hava kabarcıklarının toplu iğnelerle işçilere zabıtalar gelmeden nasıl tek tek patlattırıldığını dabilirim.

Neyse.

Bu sucuğun yani bu ciddi gıda nesnesinin tv tanıtımında, bu sucuk 3-5 yaşındaki çocuklara tanıtılıyor, övdürülüyor. Yani  bu; bir ilacın, çocuklara övdürülmesine, çocuklarla tanıtılmasına benziyor, tanıtım ürününde(reklamında). Yani bu tanıtımın uyduruk, art düşünceli olduğu, çocukları sömürmek ve koşullandırmak(şartlandırmak) amaçlı olduğu açık. Yani gıda nesnesi alırken çocuklara mı danışacağız, soracağız; sağlıklılıkları, nitelikleri  konusunda? Gıda nesnelerini onlarla mı sınayacağız?

Tanıtımcılar(reklamcılar) artık kendinize gelin.  Abuk subuk, yoz, mantıksız, kıytırık, ahlak dışı, cinsel sömürücü, barbarca, ilkelce tanıtım ürünleri yapmayın. Sizler dahi falan değilsiniz. Sizler toplumların seçkinleri, üstünleri, düşünürleri, egemenleri, baş taçları falan değilsiniz. Sizler gerçekde(gerçekte)  bilimsel, ulusal, ahlaklı, onurlu, mantıklı, toplumcu, insanca toplumun, insanlığın, dünyanın düşmanı olmaya başladınız. Sömürü, yozluk, ahlaksızlık, barbarlık, ilkellik düzeninin boyalı, çağdaş görünümlü  ilkelleri, civataları, somunları olmaya başladınız. Tanıtımcıları(reklamcıları), tv kanallarını ya da devleti reklam konusunda ciddi, bilimsel olmaya çağırıyorum.

Bu ülkede, herşeyi hiçe sayarak para kazanma özgürlüğü, hukuku, demokrasisi, ‘uygarlığı(!)’, ‘çağdaşlığı(!)’ yoktur. Varsa da bu ülke yok demektir.

Necdet Gürçiftçi

Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk-Türkiye bilgesi

Ocak 2011’de internetde yayınlandı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 9023
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 235
Kayıt tarihi
: 02.03.12
 
 

'Uysal vatandaş değilim ben/ Ruhunuza ağır, kaba taş gelirim ben/ Bir yağdan aldım, bir baldan/ Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster